Kredyt hipoteczny bez zaświadczeń
21 października 2020
Gdzie można dostać kredyt hipoteczny bez zaświadczeń? Pytania o uzyskanie kredytu hipotecznego bez zaświadczeń o zarobkach pojawiają się przede wszystkim wśród osób młodych, które nie mają jeszcze stałego miejsca pracy i dopiero wchodzą w dorosłość. Uzyskanie kredytu hipotecznego bez zaświadczeń o zarobkach nie będzie proste - szczególnie w banku. Czy młody człowiek, który nie posiada stałego bądź udokumentowanego źródła dochodu, może mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego bez zaświadczeń o zarobkach?
Kredyty hipoteczne bez zaświadczeń
SPIS TREŚCI:
- Kredyty hipoteczne bez zaświadczeń
- Zaświadczenie o dochodach - czy jest potrzebne przy kredycie hipotecznym?
- Czy hipoteka na mieszkaniu nie jest wystarczającym zabezpieczeniem?
- Za jaki okres powinno być wystawione zaświadczenie o zarobkach przy kredycie hipotecznym?
- Dlaczego bank wymaga dostarczenia zaświadczenia o dochodach przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?
Zaświadczenie o dochodach - czy jest potrzebne przy kredycie hipotecznym?
Zaświadczenie o dochodach przy kredycie hipotecznym jest jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych przez banki. Jest to pismo wystawiane przez pracodawcę na prośbę pracownika. Są w nim zawarte informacje odnośnie sposobu zatrudnienia a także wysokości pobieranego przez pracownika wynagrodzenia. Zaświadczenie o dochodach jest dla banków bardzo ważne z wielu powodów. Dzięki niemu bank zyskuje informacje o sytuacji materialnej osoby wnioskującej o kredyt hipoteczny, dzięki czemu analitycy bankowi w miarę szybko mogą ocenić, czy dany klient poradzi sobie ze spłatą zaciągniętego zobowiązania.
W mniejszych przedsiębiorstwach czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o dochodach jest wyjątkowo krótki. W dużych korporacjach lub przedsiębiorstwach cały ten proces może jednak zająć nawet kilka dni. O przygotowaniu zaświadczenia najlepiej jest pomyśleć znacznie wcześniej, aby później nie było problemu z dołączeniem go wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami przy kredycie hipotecznym.
Czy hipoteka na mieszkaniu nie jest wystarczającym zabezpieczeniem?
Wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się, czy jakikolwiek bank ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny bez zaświadczeń o zarobkach. Podnoszonym argumentem jest np. fakt, iż sporym zabezpieczeniem dla banku powinna być hipoteka na nieruchomości. Okazuje się, że jest to zdecydowanie zbyt małe zabezpieczenie. Wartość nieruchomości w porównaniu z kosztami kredytu, odsetkami karnymi, potencjalnymi kosztami windykacyjnymi, z pewnością ich nie pokryje. Oznacza to, że banki bardzo niechętnie udzielają kredytów hipotecznych bez zaświadczeń o zarobkach.
Za jaki okres powinno być wystawione zaświadczenie o zarobkach przy kredycie hipotecznym?
Osoby chcące złożyć wniosek o kredyt hipoteczny zastanawiają się także nad tym, za ile miesięcy będzie potrzebne zaświadczenie o zarobkach. W sposób szczególny dotyczy do tych, którzy uzyskują nieregularne dochody. Warto wiedzieć, że nie ma w tym względzie jednej reguły. Każdy bank samodzielnie ustala, z jakiego przedziału czasowego powinny być wyliczane średnie dochody pracownika. Równie dobrze może to być jeden miesiąc, ale także i cały rok. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zweryfikować, jakie są wymagania banku odnośnie zaświadczeń o dochodach, a dopiero później poprosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia.
Dlaczego bank wymaga dostarczenia zaświadczenia o dochodach przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?
Wysokość osiąganych przez wnioskodawcę dochodów dla instytucji bankowej jest jedną z najważniejszych kwestii podczas wydawania decyzji kredytowej. To właśnie ta informacja pozwala na wyliczenie zdolności kredytowej klienta. Wszyscy eksperci od sfery finansów podkreślają, że zaświadczenie od pracodawcy to najbardziej wiarygodne źródło informacji odnośnie osiąganych dochodów przez osobę ubiegającą się o kredyt. nie ma zatem się co dziwić, że każdy bank przy kredycie hipotecznym wymaga dołączenia zaświadczenia o dochodach do wniosku kredytowego.
Dzięki zaświadczeniu o dochodach konsultanci bankowi mogą również zweryfikować, w jakiej formie jest zatrudniony dany klient. Banki preferują oczywiście osoby posiadające umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. O wiele mniejsze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego mają osoby utrzymujące się z umowy zlecenie / o dzieło.
Sprawdź również: Karty kredytowe bez zaświadczeń