Kredyt hipoteczny na domek letniskowy
14 października 2020
Posiadanie własnego domku letniskowego nad jeziorem, w którym będzie można spędzać wszystkie wolne weekendy i wakacje z rodziną i przyjaciół to marzenie wielu osób. Możliwość wykąpania się w jeziorze, bliskość lasu, duża działka - to tylko niektóre korzyści wynikające z zakupienia nieruchomości wakacyjnej. Niestety, zakup domku letniskowego nad jeziorem za gotówkę rzadko kiedy jest możliwe. Mało kto posiada kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości środków finansowych na realizację takiego przedsięwzięcia, warto sprawdzić ofertę kredytów hipotecznych na domek letniskowych. Polskie banki mają wiele atrakcyjnych propozycji dla osób chcących kupić swoją działkę nad jeziorem.
Kredyt na domek letniskowy nad jeziorem - czy to w ogóle możliwe?
Sporo osób nie dowierza, aby banki mogły udzielać kredytów na domek letniskowy nad jeziorem. Okazuje się jednak, że jest to w pełni możliwe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiąże się to w większości przypadków z koniecznością wpłacenia dość wysokiego wkładu własnego. Wymagany przez bank wkład własny może wynosić nawet 40%.
W naszym kraju decyzję o zakupie nieruchomości wakacyjnej podejmują w szczególności osoby majętne, dlatego wymóg wysokiego wkładu własnego nie powinien być dla nich dużym problemem. O czym koniecznie należy pamiętać zaciągając kredyt na domek letniskowy? Czy ma on formę klasycznego kredytu hipotecznego? A może banki tego rodzaju oferty traktują jako całkowicie oddzielne produkty bankowe?
PKO Bank Polski - kredyt hipoteczny na domek letniskowy
Nieruchomość wakacyjna na kredyt
Nieruchomość wakacyjna zazwyczaj przybiera formę małego domku letniskowego. Koszt jej zakupu jest zazwyczaj znacznie mniejszy niż mieszkania bądź wybudowania od zera domu, dlatego też w niektórych przypadkach do sfinansowania zakupu nieruchomości wakacyjnej w zupełności wystarcza klasyczny kredyt gotówkowy.
Osoby, które z różnych względów wolą zaciągnąć kredyt hipoteczny na domek letniskowy, muszą spełnić bardzo istotny warunek podstawowy. O czym mowa? Taki domek musi być domkiem całorocznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oznacza to, że domek powinien być związany z gruntem. Dodatkowo, niezbędne jest podłączenie go do wszystkich podstawowych instalacji - prąd, woda, gaz itd.
Kredyt hipoteczny nie pozwoli na sfinansowanie domku letniskowego przeznaczonego wyłącznie do użytku w okresie letnim bądź domu modułowego. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być bardzo starannie przemyślana. Zachęcamy do tego, aby już w trakcie wybierania działki zweryfikować, czy jest na niej możliwość wybudowania nieruchomości całorocznej.
Świetną alternatywą dla kredytów hipotecznych jest pożyczka hipoteczna. Aby sfinansować zakup nieruchomości wakacyjnej w ten sposób, konieczne jest zabezpieczenie pożyczki za pomocą innej nieruchomości. Oznacza to, że bank będzie wymagał, aby wnioskodawca posiadał już jakiś dom lub mieszkanie. Ponadto, pożyczka hipoteczna posiada wyższe oprocentowanie od kredytów hipotecznych, przez co nie jest ona zazwyczaj zbyt atrakcyjna.
Wybrane polskie instytucje bankowe posiadają specjalną ofertę kredytową przeznaczoną do zakupu domku rekreacyjnego. Najważniejszą kwestią braną pod uwagę przez kredytodawców jest oczywiście wkład własny. Banki oczekują, aby wnioskodawca dysponował wkładem własnym na poziomie 40-50%. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, uzyskanie kredytu hipotecznego na domek letniskowy może być trudne.
Koszt zakupu domku letniskowego
Ile kosztuje domek letniskowy? To często spotykane pytania wśród osób poszukujących wakacyjnej nieruchomości. W naszym kraju sporą popularnością cieszą się domy o powierzchni mniejszej niż 35 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane tym, iż takie nieruchomości nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Niewielki metraż sprawia również, że budowa takiego domku nie powinna być zbyt droga. Bardzo wiele zależy również od tego, czy domek ma mieć charakter całoroczny czy wyłącznie sezonowy.
To drugie rozwiązanie nie wiąże się z wysokimi kosztami, jednak w przypadku domku całorocznego wymagany nakład prac będzie większy. Chodzi o to, że postawiony budynek należy ocieplić oraz zaplanować rozmieszczenie wszystkich niezbędnych instalacji.
Klasyczny domek letniskowy, który spotyka się najczęściej na ogródkach działkowych, to koszt w granicach od 20 do 40 tysięcy złotych w zależności od tego, jaka będzie jego powierzchnia, rozkład pomieszczeń a także jakie materiały wykorzystane będą do jego budowy. Z kolei zakup całorocznego domku letniskowego to już znacznie droższa inwestycja. Ceny tego typu nieruchomości wynoszą od 50 do nawet 150 tysięcy złotych. Nie ma zatem się co dziwić, że sporo osób planując taką inwestycję sięga po kredyt hipoteczny.
Najlepszy kredyt na budowę domku letniskowego
Zanim zaczniemy poszukiwania najlepszego kredytu hipotecznego, w pierwszej kolejności powinniśmy określić, jaki charakter ma mieć budowany przez nas domek. Jeśli ma on charakter całoroczny, wtedy znalezienie atrakcyjnej oferty kredytowej nie powinno być żadnym problemem. Jeżeli nie posiada on całorocznego charakteru, poszukiwanie najlepszego kredytu hipotecznego może zająć trochę więcej czasu.
Najprostszym sposobem na znalezienie dobrej oferty to zapoznanie się z rankingiem kredytów hipotecznych na naszym portalu. Zawarliśmy w nim wyłącznie korzystne oferty od renomowanych polskich instytucji bankowych. Jest to bardzo wygodny sposób na porównanie licznych propozycji w kilka minut.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu letniskowego?
Każda instytucja bankowa samodzielnie określa wymagania wobec osób wnioskujących o kredyty hipoteczne na budowę domku letniskowego. Najczęściej spotykane warunki to związanie domku letniskowego na stałe z gruntem oraz budowa domu mieszkalnego posiadającego status nieruchomości całorocznej. Drugim rozwiązaniem jest wybranie pożyczki hipotecznej, która będzie zabezpieczona inną nieruchomością. Każdy decyzję o wyborze formy finansowania dla domku letniskowego powinien podjąć sam po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw.
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny na domek letniskowy?
Zdecydowana większość wymaganych przez bank dokumentów będzie bardzo podobna do tych, które należy dostarczyć podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny na mieszkanie bądź dom. Co zatem trzeba przynieść? Niezbędne jest dostarczenie potwierdzenia wpłaty wkładu własnego, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów oraz pozwolenia na budowę. Bank może także zażądać dostarczenia aktu własności działki, na której chcielibyśmy wybudować domek letniskowy. Liczba oraz rodzaj wymaganych dokumentów niezbędnych do wnioskowania o kredyt hipoteczny na domek letniskowy zależy oczywiście od wybranego przez nas banku i prowadzonej przez niego polityki kredytowej.
W których bankach można wnioskować o kredyt hipoteczny na budowę domu letniskowego?
Które banki oferują kredyty hipoteczne na dom letniskowy? Liczba banków mających w swojej ofercie takie produkty jest naprawdę spora. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zdecydowana większość banków wymaga, aby dany domek posiadał funkcję budynku mieszkalnego całorocznego. Banki mające w swojej ofercie takie kredyty hipoteczne to m.in.
Z kolei pożyczka hipoteczna na dom letniskowy jest dostępna w ofercie Santander oraz GetinBank.
Kredyt hipoteczny na domek letniskowy - podsumowanie
Czy wzięcie kredytu hipotecznego na domek letniskowy to dobry pomysł? Warto wiedzieć, że wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnej sytuacji konkretnego klienta. Jeżeli wnioskodawca nie posiada jakichkolwiek zobowiązań finansowych a jego sytuacja materialna jest dobra, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby zdecydował się na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny na domek letniskowy.