Kredyt hipoteczny w jakiej walucie wybrać?

Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie bądź wybudować dom, kredyt hipoteczny będzie dobrym rozwiązaniem jako wsparcie finansowe tego zakupu. Osoby, które posiadały bardzo dobrą zdolność kredytową, często wybierały kredyt hipoteczny w obcej walucie.To był kuszące rozwiązanie z uwagi na to, że takie waluty (euro, frank szwajcarski, funt) są bardziej stabilne niż polskie złotówki, związane było to również z niskimi stopami procentowymi (LIBOR, EURIBOR). A kredyt hipoteczny to przede wszystkim zobowiązanie długoterminowe więc stabilność waluty ma tutaj duże znaczenie.
 

Kredyt hipoteczny w złotówkach

Od 1 lipca kredyty hipoteczne udzielane przez banku są tylko w tej walucie, w której zarabia kredytobiorca. Dlatego jeśli zarabiamy w kraju, nie będziemy mogli ubiegać się o kredyt np. w euro. To znacznie ograniczyło grono potencjalnych kredytobiorców, którzy mogą wybrać kredyt w walucie obcej.

Dlatego pytanie w jakiej walucie wybrać kredyt hipoteczny przestaje mieć znaczenie. Osoby, które myślały o takiej formie, od 1 lipca 2014 r. nie mogą sobie już na to pozwolić. Osoby pracujące w Polsce i zarabiający w polskiej walucie mogą zaciągnąć tylko kredyt hipoteczny w złotówkach. Osoby, które pracują Holandii, Niemczech, Francji bądź Wielkiej Brytanii mogą liczyć na kredyt w walucie euro lub w funcie.

kredyt hipoteczny ranking

Przeczytaj inne artykuły dotyczące kredytów hipotecznych: Hipoteka umowna
 

Najpopularniejsze