Kredyt mieszkaniowy: Banki podnoszą marże

Kredyt mieszkaniowy: Banki podnoszą marże

Zła wiadomość dla przyszłych kredytobiorców: będą oni płacić wyższe raty. Jak wynika z analiz przygotowanych przez Lion's Bank, obecnie średnia rata kredytowa za mieszkanie dwupokojowe w dużym mieście to 926 zł. Niestety, biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki, za kredyt mieszkaniowy będziemy płacić miesięcznie o 3,7 zł więcej.

 

Patrząc na koszty kupna mieszkania na kredyt (10 największych miast), mimo, że są nieznacznie wyższe niż miesiąc temu, to i tak niższe patrząc na poprzedni rok. Koszt kredytu hipotecznego w tym miesiącu podniósł się o 0,4 % w porównaniu do poprzedniego, a w porównaniu do poprzedniego roku - jest niższy o 3,5 %. Jeśli spojrzymy na koszt kredytu hipotecznego w 2013 roku to był on jeszcze droższy - wynosił o 28 % więcej. 

 

Kredyt hipoteczny

 

Spójrzmy na stolicę Polski. W Warszawie średnia miesięczna rata kredytu mieszkaniowego na kupno 2-pokojowego mieszkania (grudzień 2015) wynosi 1411 zł. W Krakowie jest to 1172 zł, we Wrocławiu 1015 zł, a w Gdańsku 1009 zł. Dzisiaj raty za kredyty hipoteczne, które zostały zaciągnięte kilka lat temu, są niższe, dzięki obniżeniu stóp procentowych. Jeśli jednak stopa procentowa, którą utala RPP rośnie, wtedy raty również rosną. 

 

Zanim zdecydujemy się na dany kredyt mieszkaniowy, dokładnie przeanalizujmy prognozy i przyszłe konsekwencje podniesienia stóp procentowych, tak abyśmy byli na to finansowo przygotowani. Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na wiele lat - a w tym czasie może się wiele zmienić. Warto sprawdzić ostatnie 10 lat i przeanalizować, czy w obliczu następujących zmian dalej potrafilibyśmy spokojnie spłacić zobowiązanie. Przykładowo jeśli RPP podniosłaby stopy do 6 % wtedy kredyt jest wyższy o około 400 zł na każde 100 tys. zł. Czy bylibyśmy w stanie spłacać go dalej? Jeśli nie, być może powinniśmy szukać tańszego mieszkania. 

 

Porównanie kredyty hipoteczne

Najpopularniejsze