Księgowość dla firmy z kontem firmowym

Księgowość dla firmy z kontem firmowym to w tej chwili jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki polskim przedsiębiorcom. Takie oferty przygotowują dla swoich klientów następujące banki: Idea Bank, Alior Bank, mBank, Citi Handlowy oraz Deutsche Bank. Cena usługi księgowości dla firmy z kontem firmowym uzależniona jest oczywiście od rodzaju prowadzonej księgowości oraz liczby wystawianych miesięcznie dokumentów.
 

ideabank - konto firmowe z ksiegowoscia
Nazwa konta Firma+
Obsługa księgowa TAK (Idea bank + Tax Care)
Fakturowanie TAK
Zarządzanie płynnościa TAK
Wniosek

idea bank - konto firmowe z ksiegowoscia online



Spis treści:

  1. Konto firmowe z księgowością
  2. Zakres usług księgowych różni się w zależności od wybranego banku
  3. Konto firmowe połączone z księgowością w mBanku oraz Idea Banku
  4. Konto firmowe mBank vs Idea Bank
  5. Oferta księgowości na rachunku firmowym w PKO BP
  6. Oferta księgowości na rachunku firmowym w Deutsche Banku
  7. Księgowość na rachunku bankowym w Alior Banku 
  8. Najczęściej wybierane konto firmowe z księgowością przez przedsiębiorców

Konto firmowe z księgowością

Polskie instytucje bankowe proponują przedsiębiorcom cały szereg propozycji: darmowe konta internetowe, specjalistyczne konta branżowe a nawet rachunki z pełną księgowością. Konta z wbudowanym systemem księgowości z roku na rok cieszą się wśród polskich przedsiębiorców coraz większym powodzeniem. Konta firmowe z księgowością mają już banki takie jak Alior Bank, Citi Handlowy, mBank, Idea Bank czy Deutsche Bank. Cena za tego rodzaju usługę uzależniona jest oczywiście od wielu zróżnicowanych czynników, przede wszystkim formy prowadzonej działalności oraz liczby dokumentów wystawianych przez firmę w każdym miesiącu. 

Banki oferują w chwili obecnej trzy sposoby prowadzenia księgowości online. Są one następujące:

  • samoobsługowe biuro rachunkowe,
  • samodzielna księgowość online, 
  • klasyczne biuro rachunkowe.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną księgowość, będziemy wprowadzać do serwisu faktury, zaś system je odpowiednio zaksięguje oraz sporządzi wszelkie wymagane prawnie deklaracje i dokumenty, a następnie prześle je do właściwego urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wybierzemy samoobsługowe biuro rachunkowe online, wszystkie wprowadzane rachunki zawsze będą sprawdzane przez zewnętrzne biuro. Z kolei jeśli przedsiębiorca korzysta z biura rachunkowego, to nie musi w ogóle zajmować się sprawami księgowymi. Wystarczy, że wyśle do swojej księgowej faktury, a ona wszystkie wprowadza do serwisu oraz odpowiada za rozliczenie przedsiębiorstwa. Księgowość internetowa pozwala na ciągłe kontrolowanie wszystkich dokumentów firmy. Kondycja finansowa firmy może być weryfikowana w dowolnym miejscu i dowolnym czasie - 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. 
 

Zakres usług księgowych różni się w zależności od wybranego banku

Dodatkowe pakiety księgowe posiada pięć na osiemnaście instytucji bankowych: Idea Bank, Alior Bank, mBank, Citi Handlowy oraz Deutsche Bank. Konto firmowe zintegrowane z usługą księgowości online posiada także ING Bank Śląski, jednak w tym banku konto jest przeznaczone wyłącznie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą tak zwaną pełną księgowość.

Każda instytucja bankowa, która ma usługi dedykowane przedsiębiorcom, oferuje mocno zróżnicowany charakter oferowanych przedsiębiorcom funkcjonalności. W tej chwili tylko mBank oraz Idea Bank oddają do dyspozycji przedsiębiorców rachunki firmowe, które są w pełni zintegrowane z usługami księgowości internetowej. Zdecydowanie najwyższy poziom zautomatyzowania współpracy pomiędzy bankiem a księgowością, występuje w mBanku oraz Idea Banku. W tych instytucjach bankowych można bezpośrednio z poziomu konta internetowego obsługiwać wszystkie dokumenty księgowe firmy. 
 

Konto firmowe połączone z księgowością w mBanku oraz Idea Banku

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą niewielkie biznesy na skalę mikro, używają prostych programów do wystawiania faktur lub decydują się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, do którego kilka razy w miesiącu przesyłają niezbędne faktury oraz inne dokumenty. Mikroprzedsiębiorcy, którzy podejmą decyzję o utworzeniu rachunku firmowego w mBanku bądź Idea Banku, z pewnością nie będą żałować. Właściciele rachunków firmowych w tych bankach mogą przez 24 godziny na dobę przeglądać oraz opłacać wszystkie dokumenty przygotowywane przez księgową.

W mBanku za dostarczanie usług księgowości odpowiada firma Productivity, czyli operator platformy Super Księgowa. Z kolei w Idea Banku za księgową obsługę przedsiębiorców jest odpowiedzialna sieć biur Tax Care. Właściciel przedsiębiorstwa jest także uprawniony do korzystania z wyszukiwarek zaksięgowanych przychodów oraz wydatków. Dokumentów można szukać po numerze, dacie wystawienia bądź terminie płatności czy nazwisku kontrahenta. Klient logując się do banku może również wystawić oraz regulować faktury wobec swoich kontrahentów biznesowych. Warto wiedzieć, że w przypadku kont firmowych Idea Bank oraz mBank systemy nie przekierowują posiadaczy rachunków do innych kont chronionych drugim loginem czy hasłem. Przemieszczanie się pomiędzy kontem bankowym a kontem firmowym jest w pełni harmonijne i przebiega bardzo szybko bez zbędnych zakłóceń. Jest to także ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie jest konieczne ciągłe wpisywanie danych do logowania. 
 

Konto firmowe mBank vs Idea Bank

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rachunkami firmowymi? W mBanku właściciel rachunku nie posiada wsparcia ze strony indywidualnego biura rachunkowego. W Idea Banku jest wprost przeciwnie. Ceny za konta z tego rodzaju usługami są uzależnione od rozmaitych czynników, takich jak forma opodatkowania działalności czy liczba dokumentów wystawianych w danym miesiącu. 

W mBanku przedsiębiorcy mogą skorzystać z darmowego pakietu START - uprawnia on do samodzielnego księgowania dokumentów. Dopiero wykupując pakiet PREMIUM bądź KOMFORT przedsiębiorca może korzystać z usług dedykowanego biura rachunkowego. Z kolei osoby logujące się na swoje konto firmowe w Idea Banku mogą korzystać z szerokiego pakietu usług dodatkowych - mowa tutaj np. o naprawie usterki w laptopach, abonamencie prawnym, usługach medycznych, telekomunikacyjnych i wielu innych dogodnościach. 

 

Oferta księgowości na rachunku firmowym w PKO BP

Trochę inaczej wyglądają propozycje banków Deutsche Bank oraz PKO BP. Cechą charakterystyczną kont w tych bankach jest tańszy dostęp do zewnętrznych kont internetowych służących do księgowości internetowej. Oferty kont internetowych w tych bankach nie pozwalają na prowadzenie księgowości ani na zarządzanie finansami przedsiębiorstwa z poziomu rachunku bankowego. Usługi księgowości w PKO BP oraz Deutsche Bank nie są integralną częścią systemu bankowości elektronicznej, co dla wielu przedsiębiorców jest dużą wadą.

Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, która podejmie decyzję o utworzeniu rachunku firmowego w PKO Banku Polskim, otrzymuje półroczny, darmowy dostęp do platformy księgowej szybkafaktura.pl Po tym czasie, miesięczna opłata wyniesie od 9 złotych za najtańszy abonament do 149 złotych za pakiet typu All Inclusive. Mimo tego, iż platforma ta nie jest w ogóle zintegrowana z rachunkiem w tym banku, to zakres usług jest naprawdę szeroki, dlatego sporo przedsiębiorców mimo wszystko wybiera rachunek firmowy z księgowością w PKO BP. 

 

Oferta księgowości na rachunku firmowym w Deutsche Banku 

Osoby zakładające rachunek firmowy w Deutsche Banku mogą skorzystać z Pakietu Przedsiębiorczego. Uprawnia on do korzystania przez pół roku całkiem za darmo z zewnętrznej platformy księgowości pod adresem ifirma.pl. Program ten pozwala na obsługiwanie wszystkich najistotniejszych czynności niezbędnych dla prowadzenia firmy: wystawianie faktur, monitorowanie ich płatności czy nawet na wysyłanie monitów do kontrahentów w formie SMS-ów oraz wiadomości e-mailowych. 

Konto firmowe w Deutsche Banku różni się jednak od trzech poprzednich opisanych powyżej tym, że nie można korzystać z opcji opłacania faktur, deklaracji ZUS oraz deklaracji podatkowych a także z usług kadrowych. Po okresie obowiązywania promocji, opłata za korzystanie z usług księgowości na ifirma.pl wynosi 37,50 zł w pakiecie półrocznym oraz 45 złotych w pakiecie miesięcznym. 
 

Księgowość na rachunku bankowym w Alior Banku

Bardzo interesującą propozycję dla przedsiębiorców ma także Alior Bank. Przywołana instytucja bankowa prowadzi specjalny portal dedykowany przedsiębiorcom zafirmowani.pl. Pozwala na na samodzielnie księgowanie działalności rozliczanych w formie KPiR. Z kolei wsparcie można uzyskiwać wyłącznie korzystając z kontaktu z ekspertami zatrudnianymi na tym portalu. 

Wyróżnikiem portalu przygotowanego przez Alior Bank jest jednak fakt, iż księgowość online jest tam integralną częścią większego systemu, który ma na celu wspieranie przedsiębiorczości. Użytkownicy portalu firmowego Alior Banku mogą również korzystać z baz dokumentów czy ofert specjalnych przygotowywanych przez zewnętrznych partnerów. 


Musisz sprawdzić: Konto firmowe Santander Godne Polecenia

Najpopularniejsze