Linia kredytowa - co to jest

Linia kredytowa - co to jest

Wiele małych przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi. Mogą one wynikać z nieterminowego opłacania faktur przez kontrahentów lub trudności z nawiązaniem nowych kontaktów z innymi firmami. W takich sytuacjach właściciele szukają różnych sposobów na podratowanie swojego budżetu. Jednym z nich jest linia kredytowa, która pomaga w rozwoju firmy.
 

Linia kredytowa - co to jest

Linia kredytowa, zwana również kredytem odnawialnym to limit na koncie, jaki bank przyznaje właścicielowi rachunku. Ustala się go na podstawie wysokości przelewów wpływających na konto oraz terminowości w dotrzymywaniu spłat kredytów. Linia kredytowa zostaje przyznawana na podstawie warunków ustalanych indywidualnie do umowy kredytowej. Zazwyczaj limit przyznaje się na dwanaście miesięcy. Jeśli przedsiębiorca regularnie spłaca swoje zadłużenia, często umowę przedłuża się o kolejny rok. W razie problemów ze spłatą zadłużenia bank ustala z klientem sposób uregulowania go.
 

Linia kredytowa - indywidualne potrzeby

Linia kredytowa może być zabezpieczeniem dla wszystkich początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają swoją działalność i czasami brakuje im płynności finansowej. Jeśli współpracują ze spóźniającymi się kontrahentami, ustalony limit pomaga w terminowym regulowaniu wszystkich opłat oraz staje się dodatkowym wkładem do inwestycji i rozwoju firmy. Kredyt odnawialny, przyznany przedsiębiorcy może być przez niego wykorzystany do dowolnych celów. Oznacza to, że pieniądze dostępne na naszym firmowym koncie mogą posłużyć zarówno do opłat związanych z naszą działalnością, jak i do inwestycji.
 

Linia kredytowa - opłaty

Przedsiębiorca korzystający z linii kredytowej musi pamiętać o tym, że jest on zobowiązany do ponoszenia dodatkowych opłat. W zależności od tego, w jakim banku podpisujemy umowę oraz w jakiej wysokości ustala się limit koszty mogą różnić się od siebie. Do podstawowych z nich zaliczamy prowizję związaną z uruchomieniem kredytu oraz z jego odnowieniem lub przedłużeniem, a także odsetki naliczane za utrzymujące się ujemne saldo. Im dłużej nie będziemy spłacać swojego zadłużenia, tym koszty związane z prowadzeniem linii kredytowej będą wzrastały. Musimy więc pamiętać o regularnych nadpłatach, które pozwolą nam uniknąć wysokich opłat oraz ułatwią przedłużenie umowy z bankiem na kolejny rok lub nawet lata. Warto również wspomnieć, że linia kredytowa rozliczana jest w rocznym zeznaniu podatkowym i księgowana w KPiR, a pobrane przez bank prowizje i odsetki będziemy wpisywać w rubrykę poświęconą na koszty uzyskania przychodu.

Najpopularniejsze