Misselling - czym jest i jak się przed nim chronić?

Bank lub inna instytucja finansowa sprzedała Ci produkt, który nie był dla Ciebie odpowiedni? Powinnieneś walczyć o odszkodowanie. W artykule wyjaśnimy pojęcie misselingu, przykłady i radzenie sobie z misselingiem.

Spiś treści:

  1. Co to jest misselling?
  2. Przykłady misselingu
  3. Padłem ofiarą misselingu
  4. Misseling w Polsce
  5. Pożyczka na dowód w 5min
     

Co to jest misselling?

Misselling (z j. ang. niewłaściwa lub chybiona sprzedaż)  to inaczej błąd lub celowo stosowana praktyka sprzedaży polegająca na wprowadzeniu klienta w błąd. Wprowadzenie w błąd to np. celowe pominięcie kluczowych informacji czy też sprzedaż produktu finansowego niezgodego z oczekiwaniami klienta. Wprowadzanie w błąd jest niedbałe i nieetyczne i może prowadzić do działań prawnych, grzywien lub wysokich kar.

Misselling jest dużym problemem w branży finansowej i organach regulacyjnych branże finansową typu knf.gov.pl czy UOKIK. Stata finansowa niekoniecznie jest wymagana do określenia błędnej sprzedaży. Trzeba również zaznaczyć problem, który jest powszechny w Polsce - ludzie nie czytają regulaminów i umów.
 

Przykłady misselingu

Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane przykłady misselingu czyli niewłaściej sprzedaży.

  • otrzymałeś niewłaściwe lub niezgodne z prawdą porady
  • nie przedstawiono Ci ryzyka związanego z określonym produktem
  • nie otrzymałeś pełnych informacji o produkcie
  • nie zostałeś poinformowany o opłatach i prowizjach
  • zastosowano na Tobie niedozwolone techniki sprzedaży
     

Padłem ofiarą misselingu

Osoby, które padły ofiarą nieuczciwej sprzedaży, powinny zebrać dowody w postaci pisemnej czy też zrzutów ekranu i złożyć skargę. Każda firma czy też instytucja bankowa posiada dział reklamacji, wiec powinna to być twoja pierwsza metoda rozwiązania problemu. Jeśli dostałeś niesatysfakcjonującą odpowiedź, możesz zgłosić swój przypadek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Roszczenia i odszkodowania można kontynuować, nawet w przypadku jeśli firma zakończyła działalność.

Musisz przeczytać: Analiza kredytowa - jak banki sprawdzają wnioski kredytowe?
 

Misseling w Polsce

Produkty wykorzystywane w procesie missellingu przyjmują najczęściej postać instrumentów ubezpieczeniowych np. ubezpieczenie na życie. Dobrym przykładem mogą być Banki, które wprowadzały produkty emerytalne. Wadą tego produktu, był brak możliwości wycofania środków a zachętą zwolnienie z płacenia podatku dochodowego. 

17 kwietnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zapewniła ona lepszą ochronę konsumentów, głównie dla usług finansowych. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zmian w ustawie to:

  • nowy model kontroli postanowień wzorców umów
  • zakaz proponowania konsumentom nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom
  • możliwość wyrażenia poglądu istotnego w sprawie
  • wprowadzenie instytucji tajemniczego klienta
  • możliwość publikowania komunikatów i ostrzeżęn w publicznym radiu i tv
  • UOKiK będzie mógł wydawać decyzje tymczasowe


Przeczytaj potem: Uszkodzony banknot? Naderwany banknot wymienisz

Najpopularniejsze