Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rachunku firmowego?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rachunku firmowego?

Założenie firmy to bardzo złożony i skomplikowany proces, który trzeba przeprowadzić w należyty sposób aby uniknąć problemów finansowych lub prawnych. Jednym z takich problemów który spotykamy na naszej drodze podczas zakładania firmy, to wybór banku w którym prowadzić będziemy nasze konto firmowe. Dzięki takiemu rachunkowi realizowane będą wszelkie transakcje związane z kupnem lub sprzedażą produktów, wypłatą dla pracowników lub opłatnościami podatkowymi itp. Na jakie aspekty rachunku firmowego trzeba zwrócić uwagę, aby nie pogubić się w gąszczu proponowanych ofert ? 

 

W Polsce, posiadanie rachunku firmowego jest obowiązkowe, za wyjątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej, której konto może być osobistym rachunkiem właściciela. Banki proponują wiele zróżnicowanych rachunków firmowych, działających na wielu poziomach. Nie jest więc zaskoczeniem, że szukając odpowiedniego rachunku dla swojej firmy, zwracamy uwagę na koszty jakie musimy ponieść w zamian za jego prowadzenie oraz na wysokośc standardu świadczonych usług. Czym zatem powinniśmi się kierować, szukając dla Nas najodpowiedniejszej oferty ? 


Koszty rachunku firmowego

Przede wszystkim, nowy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku. Taka anliza, powinna być skrupulatnie wykonana przede wszystkim przez małe przedsiębiorstwa, które dopiero ropoczynają działalność. W wielu przypadkach, aby zminimalizować co miesięczne opłaty za prowadzenie konta, musimy spełnić ściśle określone warunki. Duża ilość transakcji bezgotówkowych czy też wykazanie poziomu co miesięcznego salda to tylko nie które z takich warunków. Warto zatem poszukać takiego banku, w którym wszystko pozbawione będzie zapisów tzw. "małym druczkiem".


Przelewy firmowe - koszty

Ważnym aspektem, którym należy się kierować podczas wyboru rachunku firmowego są koszty związane z przelewami bankowymi. Banków, które oferują darmowe przelewy jest co raz mniej, a częsta ilośc transakcji wykonywanych z konta firmowego może znacząco wpłynąc na co miesięczne koszty ponoszone przez przedsiębiostwo. Wiele banków oferuje również dużą liczbę darmowych przelewów, do których zaliczają się również przelewy do ZUS czy Urzędu Skarbowego. W skali miesiąca dla przedsiębiorstwa które wykonuje dużo przelewów może to być znacząca oszczędność. 


Karta firmowa - jaką wybrać?

Kolejnym aspektem podczas wyboru rachunku firmowego, jest rodzaj karty płatniczej lub kredytowej dołaczonej do rachunku. Tutaj pojawia się kolejna sprawa, na jaką przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę - szybki dostęp do konta, koszty związane z wypłatami z bankomatów lub opłata za kartę. Istotną sprawą jest również posiadanie elastycznej linii kredytowej na karcie, która umożliwi Nam spłacenie zobowiązań wobec dostawców bez zbędnej zwłoki. Jeżeli planujemy na koncie firmowym przetrzymywać duży kapitał, powinniśmy również zadbać o możliwie jak największe jego oprocentowanie.


Dostęp do bankowości internetowej

Aby nadążyć za szybkimi trendami, istotną sprawą jest również system bankowości elektronicznej. Dzięki niej możemy szybko zlecić wypłątę pensji dla pracowników lub realizować wszelkie inne płatności. Taki system powinien udostępniać także możliwość szybkiego połączenia z doradcami banku. Zaletą jest również to, że nie każdy przedsiębiorca ma czas aby udać się do oddziału banku i założyć nowy rachunek firmowy. W dzisiejszych czasach takie rzeczy załatwia się bez wychodzenia z biura, bowiem wiele banków oferuje możliwośc otwarcia rachunku bezpośrednio poprzez internet, a wszelkie niezbędne dokumenty dostarcza Nam kurier. 

Może się wydawać, że wybór rachunku firmowego dla nowego przedsiębiorstwa nie jest czynnikiem determinującym nasz sukces w branży. W perspektywie długoterminowej jednak, może okazać się że zdobędziemy dodatkowe oszczędności które będziemy mogli zainwestować w dalszy rozwój naszej firmy. Dlatego tak ważny jest dobór jak najodpowiedniejszej oferty. 

Najpopularniejsze