Na czym polega amortyzacja części AC?

Jak wiadomo, ubezpieczenie autocasco, czyli AC, jest w pełni dobrowolne. To, czy zdecydujemy się na zakup polisy z amortyzacją części czy bez ma istotne znaczenie dla naszych finansów przed dokonaniem szkód jak i po nich. Zwyczajnym, w pełni naturalnym zjawiskiem obserwowanym podczas używania samochodu jest jego powolne zużywanie się a także spadek jego wartości. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę na ubezpieczenie OC, powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jakie są ogólne warunki umowy, w skrócie OWU. 

Spis treści:

  1. Amortyzacja części AC - zalety i wady
  2. Zniesiona amortyzacja - kto powinien się na nią zdecydować?
  3. Najtańsze OC i AC auta
     

Amortyzacja części AC - zalety i wady

Amortyzacja części AC polega na wycenie szkód z jednoczesnym uwzględnieniem poziomu zużycia poszczególnych części danego pojazdu. Polisa z amortyzacją jest nieco tańsza, jednak wypłacone odszkodowanie może mieć nieadekwatną wysokość. Amortyzacja części AC zniesiona symbolizuje brak zgody na zmniejszenie wartości części spowodowanej ich zużyciem. 

Niezwykle istotną zaletą wykupienia polisy AC z amortyzacją części jest możliwość opłacania znacznie niższych składek na ubezpieczenie. Jest to korzyść bieżącą, którą ubezpieczony odnosi przed dokonaniem rozmaitych szkód. Z kolei jeżeli dojdzie do jakiś szkód, sytuacja może się zmienić wręcz diametralnie, jeżeli obowiązuje amortyzacja części AC. W zależności od tego, jaką politykę prowadzi konkretna firma ubezpieczeniowa, amortyzacja może sięgać nawet kilkudziesięciu procent wartości części.

Co to oznacza? W praktyce oznacza to, że po jakichkolwiek szkodach wycena może okazać się zdecydowanie zbyt niska, aby bez ponoszenia kosztów dodatkowych można było naprawić samochód. Procentowy spadek wartości części wzrasta wraz z wiekiem samochodu. Oto dokładne widełki procentowe: 

  • samochody nie starsze niż 3 lata - od 0 do maksymalnie 30 procent, 
  • pojazdy od 3 do 5 lat - od 25 do maksymalnie 35 procent, 
  • pojazdy starsze niż 5 lat - pd 45 do maksymalnie 55 procent. 

Firmy ubezpieczeniowe zawsze obliczają wartość części biorąc pod uwagę rynkową cenę, która pomniejszona jest o amortyzację. Polisa AC z amortyzacją części jest opłacalnym rozwiązaniem dla tych osób, które w przyszłości będą w stanie samodzielnie naprawiać uszkodzone części bądź w niskiej cenie w zaprzyjaźnionych warsztatach. Laicy oraz ci, którzy z reguły naprawiają swoje samochody w drogich, autoryzowanych warsztatach, mogą wyjść na amortyzacji części AC bardzo źle - nie powinni się na nią zgadzać. 

Należy pamiętać o tym, aby zawsze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie zapoznać się z jej ogólnymi warunkami oraz dokładnie zweryfikować, jakie są konkretne zapisy dotyczące amortyzacji części. W niektórych przypadkach okazuje się na przykład, że zgoda na amortyzację części sprawia, że uznajemy szybsze zużycie niektórych części układu kierowniczego, układu hamulcowego czy nawet wydechowego. Procent może być wówczas znacznie większy niż w przypadku innych, mniej awaryjnych części. Amortyzacja jest obliczana nie na podstawie rzeczywistego zużycia, tylko okresu, w którym jest zarejestrowany dany samochód. Spadek wartości pojazdu dotyczy również czasu, w którym był on nieużywany, jednak był cały czas zarejestrowany. 

Musisz przeczytać: Rankomat, mfind i yousave - Porównywarka ubezpieczeń OC AC
 

Zniesiona amortyzacja - kto powinien się na nią zdecydować?

Amortyzacja części zniesiona znaczy, że wykupiono polisę AC bez zgody na każdorazowe uwzględnianie procentowego spadku wartości pojazdu w trakcie wyceny powstałych szkód. Przy takim rozwiązaniu składki za ubezpieczenie AC będą wyższe niż w przypadku z amortyzacją części, jednak po dokonaniu szkód ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w takiej kwocie, która będzie pozwalała na zakup uszkodzonych części w cenie rynkowej. Zniesiona amortyzacja jest najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli nowych samochodów (do 3 lat) oraz tych, którzy naprawiają swoje samochody w autoryzowanych warsztatach. 

Przeczytaj także: Wycena samochodu do ubezpieczenia i czy opłaca się zaniżyć wartość auta?