Najtańsze OC w Warszawie

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Ma ono za zadanie chronić osoby posiadające samochód przed szkodami w związku z ruchem oraz postojem pojazdów. Zapewnia ono odszkodowanie osobom trzecim za szkody wyrządzone przez kierowcą, czyli w skrócie - jeśli zdarzy nam się kolizja lub wypadek z naszego powodu, to nie będziemy musieli sami płacić za wyrządzone szkody - w naszym imieniu zrobi to ubezpieczyciel. Niestety, wielu kierowców narzeka na wysokość składek ubezpieczenia, które nie są niskie... Jeśli jednak włożymy trochę trudu w poszukiwania to bez wątpienia uda nam się znaleźć najtańsze OC Warszawa.

warszawa najtańsze oc

Najtańsze OC w Warszawie - sprawdź!
 

Kto musi posiadać OC?

Do zakupu OC w Warszawie zobligowani są wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych, czyli samochodów, motocykli oraz pojazdów rolniczych. Należy jednak pamiętać, że OC jest przypisane do pojazdu, a nie do właściciela, w związku z czym w momencie zakupu od kogoś pojazdu, otrzymujemy również OC (o ile jest ono jeszcze w przypadku tego pojazdu ważne). Właściciel pojazdu musi mieć wykupione OC w Warszawie niezależnie od tego, czy użytkuje dany pojazd. W innym przypadku grozi mu nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kara, która odpowiednio może wynieść 30%, 200% a nawet 300% minimalnej płacy. Im dłuższy okres bez OC tym kra będzie wyższa (z reguły do 3 dni wynosi ona 20% stawki, a do 14 - 50 % stawki).

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC krótkoterminowe na miesiąc

Warto zatem zwrócić uwagę, że składka na ubezpieczenie OC jest nieporównywalnie mniejsza od kary za jej niezapłacenie. Wyszukując jednak najtańsze OC Warszawa sama składka może również okazać o wiele niższa niż w innych towarzystwach. Z tego powodu nie warto decydować się na pierwszą napotkaną ofertę ubezpieczeniową, a w zamian za to znaleźć taką która da nam realne oszczędności. Biorąc pod uwagę, że dany pojazd posiadamy przez kilka lat, to w dłuższej perspektywie oszczędności związane z najtańsze OC Warszawa pozwalają na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.
 

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC w Warszawie jest zależna od kilku czynników. Wbrew obiegowej opinii nie chodzi w tym przypadku tylko i wyłącznie o ilośc i wysokość posiadanych zniżek - może się okazać, że kilka osób ma takie same zniżki, a mimo to wysokość ich składki diametralnie się różni. Wysokość OC w Warszawie zależy od:

1. Rodzaju pojazdu - wszystkie informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym mają wpływ na wysokość składki (np. rodzaj silnika czy też rodzaj paliwa). Ważnym elementem jest również aktualny przebieg i przypuszczalna ilość kilometrów, jaką pojazd pokona w ciągu najbliższego roku. Nie bez znaczenie jest sposób użytkowania samochodu - czy będzie to pojazd prywatny, czy wykorzystywany m.in. do przewozu osób.
2. Wieku właściciela pojazdu - im jest on młodszy, tym wyższa jest wysokość składek. W związku z tym najmłodsi kierowcy mają najwyższe stawki, ponieważ towarzystwa traktują ich jako niedoświadczonych użytkowników, którzy stwarzają potencjalnie największe zagrożenie w ruchu drogowym. Tacy kierowcy nie posiadają również bezszkodowej historii jazdy - ta pojawia się dopiero po kilku latach.
3. Stanu cywilnego - potencjalnie osoby posiadające rodzine prowadzą samochód spokojniej niż te, które są stanu wolnego (uważa się, że są one bardziej skłonne do brawurowej jazdy).

Okresu posiadania prawa jazdy - podobnie jak w przypadku wieku, im krócej właściciel pojazdu posiada prawo jazdy, tym wyższa jest jego składka. Chodzi tu bowiem o mniejsze doświadczenie na drodze, które potencjalnie stwarza większe zagrożenie. 

Wielkości miasta - im większe miasto, tym składka za OC jest wyższa. Ma to związek ze zwiększonym ruchem i tym samym większym prawdopodobieństwem kolizji. To jasno pokazuje, dlaczego warto szukać najtańsze OC Warszawa.

Najtańsze OC w Warszawie - sprawdź!

Miejsca, gdzie samochód będzie parkowany - jeśli pojazd będzie parkowany na strzeżonym parkingu (lub prywatnej posesji) składka za OC będzie niższa.

Jeśli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, to na wysokość składki OC w Warszawie mają wpływ powyższe czynniki w odniesieniu do wszystkich właścicieli. Dopiero w oparciu o uzyskane w ten sposób dane wyliczana jest ostateczna składka. 
 

Różne towarzystwa ubezpieczeniowe - różne wysokości składek

Niezależnie od miejsca, gdzie zakupisz swoje ubezpieczenie OC będzie ono obejmowało dokładnie taki sam zakres ochrony, co wynika z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Wysokość składka nie jest jednak obwarowana prawnie, w związku z czym w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych możemy spotkać się z zupełnie inną jego ceną. Najważniejszym zadaniem nas, jako klientów, jest w takim razie znalezienie tego, które zapewnia najtańsze OC Warszawa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że różnice (w odniesieniu do tego samego właściciela oraz pojazdu) mogą sięgać nawet 2000 zł! Jeśli założymy, że średnio samochód posiadamy przez 5 lat, daje nam to 10000 zł oszczędności - jest to ogromna różnica. Może to mieć związek z konkretnymi stawkami poszczególnych towarzystw lub kryteriami, jakie są brane pod uwagę przy wyliczaniu stawki OC w Warszawie. To, co istotne u jednego ubezpieczyciela, może nie mieć żadnego znaczenia dla innego.

Najtańsze OC Warszawa zapewni nam dokładnie taki sam zakres ochrony, jak to najdroższe. Czas poświęcony na zapoznanie się z ofertami poszczególnych towarzystw i porównanie ich ofert, będzie miał realne przełożenie w kwocie, jaką uda nam się w ten sposób zaoszczędzić. To jasno pokazuje, jak ważna jest świadomość tych różnic. Po co przepłacać za ten sam produkt, skoro możemy wybrać najtańsze OC Warszawa?

Najpopularniejsze