Nowa metoda działania cyberprzestępców - fałszywe wiadomości SMS z niedopłatą podatku
23 lutego 2020
Pomysłowość przestępców w zakresie wyłudzania pieniędzy od Polaków nadal jest, niestety, nieograniczona. Tym razem, korzystając z faktu, że trwa okres rozliczeń z urzędem skarbowym, oszuści podszywają się pod instytucje państwowe i wysyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o niedopłacie podatku. Ministerstwo Finansów ostrzega przed tym procederem w specjalnym komunikacie. Na czym polega to oszustwo i jak się przed nim uchronić?
Jak działają przestępcy?
Schemat działania oszustów jest w tym wypadku dość prosty. Najpierw ofiara otrzymuje wiadomość SMS, z której dowiaduje się o rzekomym istnieniu niewielkiej zaległości podatkowej za rok 2019. Przestępcy przesyłają też link do strony internetowej, za pośrednictwem której należy jak najszybciej dokonać opłaty. Ministerstwo Finansów informuje, że oszuści sugerują, iż witryna ta jest w domenie rządowej GOV - co oczywiście nie jest prawdą. Jeśli odbiorca wiadomości kliknie w wysłane przez naciągaczy hiperłącze i zaloguje się do fałszywej bankowości online, od razu przekaże złodziejom nie tylko swoje personalia, ale też informacje związane z jego kontem bankowym, takie jak numer klienta oraz hasło. To właśnie z tego powodu wysokość rzekomej niedopłaty jest stosunkowo mała - ma ona nie wzbudzać obaw lub podejrzeń u ofiary, która, decydując się na jej uiszczenie, oddaje w ręce oszustów wszystkie potrzebne im dane osobowe. Dzięki temu mogą oni między innymi ukraść oszczędności poszkodowanego, a także wziąć na niego wysoki kredyt. To kolejna metoda działania cyberprzestępców, która okazuje się, niestety, niezwykle skuteczna.
Jak uniknąć zostania oszukanym?
Zawsze trzeba zachowywać podstawowe środki ostrożności. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że urząd skarbowy i inne państwowe instytucje nigdy nie informują o ewentualnych niedopłatach za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. W tego rodzaju sprawach za każdym razem wybierają korespondencję tradycyjną. Otrzymanie wezwania do zapłaty w inny sposób powinno zatem zawsze wzbudzać podejrzenia.
Przeczytaj także: CRS i EURO-FATCA - Wymiana Informacji Podatkowych
Jeśli jednak zależy nam na tym, by mieć spokojną głowę i chcemy się upewnić, że dana wiadomość nie pochodzi od żadnej instytucji państwowej, zawsze możemy zadzwonić na specjalną infolinię lub osobiście udać się do konkretnego urzędu. Lepiej poświęcić na to tych kilka chwil niż stracić swoje oszczędności. Najważniejsza jest ostrożność oraz świadomość tego, że przestępcy mogą atakować na zróżnicowane sposoby. Wiedza na temat różnych metod ich działania może okazać się niezwykle przydatna i sprawić, że nie damy się nabrać na rozmaite sztuczki stosowane przez oszustów.
Co zrobić po nieświadomym przekazaniu danych przestępcom?
Jeśli mimo wszystko ktoś straci na chwilę czujność i da się oszukać przestępcom, powinien przede wszystkim niezwłocznie skontaktować się z bankiem, w którym ma założone konto. Pracujący tam doradcy umożliwią między innymi zablokowanie możliwości wypłacania gotówki lub wykonywania przelewów do czasu, kiedy wyjaśnimy sprawę i zmienimy hasło.
Należy też jak najszybciej zgłosić popełnienie przestępstwa policjantom. Ściganie cyberprzestępców jest bardzo trudne, mają oni bowiem swoje sposoby na uniknięcie wykrycia, zawsze jednak warto reagować - być może nasza sprawa przyniesie jakiś nowy trop lub skieruje uwagę na kolejne możliwości działania.
W sytuacji, kiedy oszuści zdążyli już ukraść nasze pieniądze, nadzieja na ich odzyskanie jest niestety zazwyczaj niewielka. Lepiej więc starać się skutecznie zapobiegać takiej sytuacji - ostrożność i stała czujność to podstawa.