OC dla młodego kierowcy

Dla wielu młodych kierowców koszt ubezpieczenia OC jest przerażający - nierzadko bliski cenie nabycia swoich pierwszych czterech kółek. Nie jest to przejaw dyskryminacji, ani tym bardziej złej woli ubezpieczycieli. Firmy oferujące polisy OC zwyczajnie kalkulują ryzyko i nie darzą szczególnym zaufaniem początkujących uczestników ruchu drogowego. Istnieją jednak sposoby na to, by skutecznie obniżyć koszt wykupienia tego ubezpieczenia. Jakie? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Spis treści:
OC dla młodych kierowców, najtańsze oferty OC
OC dlaczego młodzi płacą więcej?
Zwyżki, zniżki i ustalanie ceny OC
Jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

 

Najtańsza polisa dla młodego kierowcy, najtańsze OC

Aby wybrać najtańsze ubezpieczenie, najlepiej jest skorzystać z pomocy doradcy, który zaproponuje Ci najtańszą ofertę. Na cenę ubezpieczenia, będzie miała wpływ marka samochodu lub też, czy auto jest tuningowane.
najtańsza polisa dla młodego kierowcy
OC dlaczego młodzi płacą więcej?


Statystyka z rzadka jest w stanie opisać kogokolwiek w szczegółach, natomiast niemal zawsze potrafi opisać wszystkich w ogóle. Przykładem tego są najwyższe ceny ubezpieczenia OC dla kierowców z najmniejszym stażem i najmłodszych wiekiem. Koszt polisy nie jest analizą prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych zjawisk w odniesieniu do konkretnej osoby, lecz zarysem pewnej tendencji i uśrednieniem. Kalkulator nie odróżnia osób przebojowych i spokojnych, lecz widzi ich jako przedstawicieli określonej grupy wiekowej - a w przypadku młodych kierowców można śmiało mówić o "grupie ryzyka".

Kierowcy z przedziału wiekowego 18-24 lata powodują około 19% wszystkich wypadków, w których za zdarzenie odpowiada kierujący pojazdem. Wiąże się to ze śmiercią niemal 500 osób i obrażeniami u prawie 7000 poszkodowanych. Dla porównania dodać należy, iż kierowcy w wieku 40-59 lat powodują 7% tego typu zdarzeń. Najmłodsi kierowcy deklarują najczęściej tolerancję dla spożycia alkoholu przed jazdą, a także wykazują najmniejsze poparcie dla obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Analiza danych wykazuje również, że ponad jedna trzecia wypadków młodych kierowców jest wynikiem braku doświadczenia lub prostych błędów w kierowaniu pojazdem.

Firmy ubezpieczeniowe bazują na prawdopodobieństwie, a wobec takich statystyk nie można się dziwić, że wysokość składek jest odwrotnie proporcjonalna do wieku kierowców. Wypada dodać w tym miejscu, że liczba wypadków nie jest jedynym czynnikiem - o wiele częstsze są przecież zwykłe kolizje, które także generują wysokie koszty napraw.
 

Zwyżki, zniżki i ustalanie ceny OC


Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują kierowcę jako młodego nie tylko ze względu na wiek, ale także staż posiadania prawa jazdy. Koszt ubezpieczenia będzie najwyższy dla osób, które nie ukończyły 24 roku życia (niektóre ubezpieczalnie przesuwają granicę do 26 lat) oraz posiadają uprawnienia krócej niż trzy lata. Składka 19-letniego kierowcy będzie średnio ponad dwukrotnie wyższa, niż np. jego rodzica, który dodatkowo uzbierał zniżki, dzięki bezszkodowej jeździe przez dłuższy czas. Dlatego pierwsza polisa nierzadko jest tą najdroższą.

Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę stan cywilny i rodzinny potencjalnego klienta. Związek małżeńskich oraz posiadanie dzieci, stanowią okoliczność "łagodzącą" i wpływają na niższą wycenę polisy. Firmy traktują takie osoby jako ustatkowane, z reguły spokojniejsze, a dodatkowo zachowujące szczególną ostrożność ze względu na podróżowanie z potomstwem na pokładzie.

System zniżek premiuje kierowców doświadczonych, którzy mogą się pochwalić latami bezszkodowej jazdy. Każdy rok bez kolizji lub wypadku stanowi podstawę naliczenia ulgi, której maksymalny zakres można osiągnąć już po kilku latach (najczęściej jest to 5-7 lat).

Musisz przeczytać: Kara za brak OC 2019 / 2020
 

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia?


Perspektywa otrzymania zniżek za kilka lat jest kusząca, ale dla wielu młodych kierowców źródłem frustracji są wysokie ceny OC, tu i teraz. Istnieje kilka sposobów na to, aby wykupienie polisy nie stało się powodem bankructwa. Niektóre z nich są niemal oczywiste, inne wymuszają pewne poświęcenia - a pozostałe mogą nie być dostępne dla wszystkich. Tańsze ubezpieczenie OC można uzyskać:
 

  • - korzystając z promocji, programów lojalnościowych i dedykowanych zniżek (np. zakupy za pośrednictwem banku współpracującego z ubezpieczycielem, oferty specjalne dla nowych klientów, bonifikaty związane z typem płatności, zniżki na OC dla posiadaczy ubezpieczeń innego rodzaju w danym towarzystwie ubezpieczeniowym)
     
  • - wyliczając przyszłą składkę za pomocą porównywarek ubezpieczeń (zestawienie z sobą ofert dostępnych na rynku pozwala ustalić średnią cenę dla danego pakietu, a co za tym idzie - wykluczyć najdroższe polisy)
     
  • - kupując auto o mniejszej pojemności silnika (jest to istotny czynnik podnoszący koszt ubezpieczenia - rozwiązanie tylko dla planujących dopiero zakup samochodu)
     
  • - dopisując doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu (bardzo popularne rozwiązanie, dzięki któremu naliczane są zniżki przysługujące drugiemu właścicielowi, bez względu na wiek i staż właściciela samochodu)

W przypadku ostatniej możliwości ubezpieczyciele mogą stosować różne kryteria. Jedni wyliczą składkę jako wypadkową sytuacji doświadczonego i młodego kierowcy, inni będą brali wyłącznie pod uwagę zgromadzone zniżki przez starszego właściciela, kompletnie pomijając status pozostałych.

Istnieje furtka, dzięki której nawet 18-letni kierowca może skorzystać z samodzielnie otrzymanych zniżek, natychmiast po zdaniu egzaminu prawa jazdy. Metoda ta musi zostać zaplanowana z dużym wyprzedzeniem, a polega na rejestracji pojazdu z wymaganym OC jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. Najczęściej nastolatkowie są dopisywani jako współwłaściciele (mogą być również samodzielnymi właścicielami) skuterów i przyczep samochodowych, dzięki czemu po dłuższym okresie bezwypadkowym wchodzą w dorosłość ze stażem ubezpieczeniowym, który gwarantuje im zniżki.

Musisz przeczytać: Krótkoterminowe OC na miesiąc

Najpopularniejsze