Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
02 września 2020
Na ostateczną cenę ubezpieczenia OC wpływa cała masa zróżnicowanych czynników typu marka pojazdu, pojemność silnika, miejsce eksploatacji pojazdu czy wiek lub stan cywilny kierowcy. Rynek ubezpieczeń samochodów ciągle się zmienia, dlatego w zależności od okoliczności ceny mogą być niższe lub wyższe. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC oraz instruujemy jak znaleźć najlepszą ofertę.
Spis treści:
- Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
- Ten sam samochód, inna cena ubezpieczenia OC - skąd się to bierze?
- Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu?
- Jakich informacji potrzebuje firma ubezpieczeniowa?
- Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC? Po pierwsze samochód
- Wiek kierowcy i data wydania prawa jazdy
- Miejsce zamieszkania a cena OC
- Stan cywilny a wysokość ubezpieczenia OC
- Posiadane zniżki
- Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
Sporo kierowców zastanawia się, dlaczego jedna firma za ubezpieczenie samochodu każe zapłacić aż 2000 złotych, zaś inna zaledwie 900 złotych. Często dochodzi do takich sytuacji, w których znajomi mający dokładnie te same samochody, płacą o wiele mniej za ubezpieczenie swojego pojazdu. Niektórym może wydawać się, że ubezpieczenie samochodu powinno kosztować dokładnie tyle samo bez względu na to, w której firmie je wykupimy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a różnice pomiędzy cenami ubezpieczeń OC w poszczególnych firmach mogą być naprawdę duże. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC, aby w przyszłości niepotrzebnie nie przepłacać.
Ten sam samochód, inna cena ubezpieczenia OC - skąd się to bierze?
Niedoświadczeni kierowcy, którzy po raz pierwszy muszą opłacić polisę OC, zadają sobie wiele pytań. Zastanawiają się na przykład nad tym, czy firma oferująca ubezpieczenie OC w wyższej cenie da "lepszą" polisę, w której będzie można korzystać z usług dodatkowych lub ubiegać się o wyższe odszkodowanie w razie wypadku. Odpowiedź jest prosta: niestety nie. Bez względu na to, ile zapłacimy za ubezpieczenie OC, to zakres tej polisy zawsze jest taki sam. Jest to uwarunkowane tym, że dokładne wytyczne na temat tego czym jest ubezpieczenie OC oraz co wchodzi w jego zakres reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych a także Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Firmy ubezpieczeniowe pod względem cen mają pełną dowolność - mogą zarówno obniżać jak i podwyższać ceny wedle własnego uznania. To z kolei oznacza, że właściciel samochodu chcący zakupić ubezpieczenie OC w jak najtańszej cenie, musi włożyć w to trochę wysiłku. Nikt przecież nie lubi przepłacać za polisę, która jest nie tylko obowiązkowa, ale również w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym dokładnie taka sama. Wybór droższego ubezpieczenia OC nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej jest kupić tańsze ubezpieczenie OC, a za zaoszczędzone pieniądze można wówczas nabyć np. Autocasco.
Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu?
Ostateczna cena za ubezpieczenie samochodu zależy od tego, jaki pojazd posiadamy, ile mamy lat, czy w ostatnim czasie mieliśmy jakąś stłuczkę, jaki jest nasz stan cywilny itd. Jeśli chcemy zakupić wyłącznie ubezpieczenie OC (bez AC), wówczas zapłacimy najmniej. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie ubezpieczenia obowiązkowego nie zagwarantuje nam pełnego zakresu ochrony. Ubezpieczenie OC nie obejmuje np. sytuacji, w której właściciel będący sprawcą kolizji będzie chciał naprawić samochód. Oprócz tego, polisa OC nie chroni nas także od ryzyka kradzieży. Z powyższych względów mnóstwo kierowców decyduje się na wykupienie pakietu OC+AC, który można dostosowywać do własnych potrzeb. Liczba możliwości oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest naprawdę spora. Cena za ubezpieczenie OC może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.
Jakich informacji potrzebuje firma ubezpieczeniowa?
Właściciel pojazdu, który ubiega się o ubezpieczenie OC, musi udzielić firmie ubezpieczeniowej wielu istotnych informacji. Należy przedstawić swoją historię ubezpieczeniową a także określić swoje potrzeby, gdy chcemy zaopatrzyć się w pakiet OC+AC. Podstawą do przygotowania indywidualnej oferty ubezpieczenia jest wypełnienie formularza przedstawionego przez daną firmę ubezpieczeniową.
Należy mieć świadomość tego, że to, co dla nas na pierwszy rzut oka wydaje się nieważne, dla ubezpieczyciela może być jedną z najistotniejszych kwestii. To właśnie na tej podstawie jest kalkulowane tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, które będzie ponoszone w przypadku pojawienia się rozmaitych szkód wywołanych przez wypadki z udziałem naszego samochodu. Nawet najmniejsze parametry dość mocno mogą wpływać na szacowany poziom ryzyka. Jeśli nie mamy stuprocentowej pewności co wpisać w formularz, warto dopytać o to doradcę. Tylko wtedy, gdy podamy wiarygodne informacje we wniosku, ubezpieczyciel będzie mógł przygotować dla nas rzetelną ofertę odpowiadającą naszym potrzebom.
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC? Po pierwsze samochód
Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych uważa, że ryzyko spowodowania wypadku jest o wiele wyższe w przypadku drogich, sportowych samochodów, które mogą rozpędzić się w kilka sekund do przeszło 200 kilometrów na godzinę. Mniejszym ryzykiem zdaniem ubezpieczycieli obarczone są starsze auta, które nawet takiej prędkości nie osiągną. Politykę prowadzoną przez firmy ubezpieczeniowe potwierdzają statystyki policyjne. O wiele taniej otrzymamy ubezpieczenie OC, gdy posiadamy starszy, wolniejszy samochód. Z kolei właściciel sportowego, niezwykle szybkiego samochodu, musi liczyć się z tym, że cena za ubezpieczenie OC będzie odpowiednio wyższa. Im mniejszy będzie silnik, tym cena ubezpieczenia OC będzie niższa.
Przeczytaj także: Wycena samochodu do ubezpieczenia i czy opłaca się zaniżyć wartość auta?
Kwestią braną pod uwagę przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe jest również przebieg samochodu. Za auta, które posiadają większą liczbę przejechanych kilometrów (np. 500 000), trzeba będzie zapłacić nieco więcej.
Wiek kierowcy i data wydania prawa jazdy
Wiek kierowcy to jeden z najważniejszych czynników, który zawsze jest brany pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe. Statystyki policyjne jasno pokazują, że najwięcej wypadków powodują właśnie młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy oraz kupiły swój pierwszy pojazd, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że cena OC będzie nawet dwukrotnie wyższa, niż gdyby ubezpieczał go ktoś doświadczony. Młodzi kierowcy często decydują się na dopisanie swojego rodzica jako współwłaściciela, dzięki czemu cena za OC nieco spada.
Przeczytaj także: OC dla młodego kierowcy
Oprócz wieku, ubezpieczyciele weryfikują również okres posiadania prawa jazdy. Nie wszyscy zapisują się przecież na kurs prawa jazdy od razu po swoich 18. urodzinach. Są tacy, którzy zdają "prawko" nawet po 40-tce. Kierowca w wieku 45 lat mający prawo jazdy od niedawna, również musi liczyć się z tym, że będzie musiał płacić za ubezpieczenie OC nieco więcej.
Miejsce zamieszkania a cena OC
Ubezpieczyciele sprawdzają nie tylko, w jakim mieście będzie przebywał samochód najczęściej, ale również gdzie będzie miejsce jego parkowania. W sytuacji, gdy pojazd jest parkowany w miejscu strzeżonym, wówczas firma ubezpieczeniowa zaproponuje niższą składkę za ubezpieczenie.
Stan cywilny a wysokość ubezpieczenia OC
Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że znacznie bezpieczniej jeżdżą kierowcy mieszkający w małych miejscowościach oraz posiadający rodziny niż single mieszkający w wielkich aglomeracjach. Ci pierwsi mogą liczyć zatem na znacznie tańsze ubezpieczenie OC.
Posiadane zniżki
Każdy rok bezwypadkowej, bezszkodowej jazdy oznacza, że kierowca dostaje kolejne 10% zniżek na ubezpieczenie swojego samochodu. Są firmy, w których maksymalnie zniżki mogą wynieść od 50 do nawet 60%. Spokojna, bezszkodowa jazda to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie na ubezpieczeniu OC. Na te oszczędności trzeba jednak poczekać kilka lat.
Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?
Jak widać, na dokładną wysokość ubezpieczenia OC wpływa naprawdę cała masa czynników. Zachęcamy do tego, aby na szukanie najtańszej polisy poświęcić nieco więcej czasu, ponieważ zakres tego ubezpieczenia w każdym towarzystwie jest taki sam. Nie ma zatem sensu przepłacać na drogim ubezpieczeniu OC, a zaoszczędzone środki można przeznaczyć na wykupienie AC.