Oddłużanie komornicze - jak spłacić swoje długi?
19 czerwca 2020
Strach przed utratą dorobku całego swojego życia mobilizuje wielu dłużników do tego, aby podjąć działania mające na celu spłacenie swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych. Nawet wtedy, gdy komornik rozpoczął już postępowanie wobec osoby zadłużonej, w dalszym ciągu można uratować swój majątek. Pomocne może okazać się oddłużanie komornicze. Oto wszechstronny poradnik na temat korzyści wynikających z sięgnięcia po oddłużanie komornicze.
Spis treści:
- Oddłużanie komornicze - na czym polega?
- Oddłużanie komornicze - krok po kroku
- Ugoda z wierzycielem to podstawa
- Oddłużanie komornicze - pożyczka z komornikiem bez BIK
Oddłużanie komornicze - na czym polega?
Istotą oddłużania komorniczego jest skierowanie wszystkich swoich działań finansowych oraz prawnych na redukcję zadłużenia komorniczego. Szybkie oddłużenie powinno być sprawą priorytetową dla każdego dłużnika. Dlaczego? Jest to uwarunkowane tym, że im szybciej zdecydujemy się na spłatę swoich zobowiązań komorniczych, tym mniejsze będziemy musieli ponieść koszty związane z egzekucją komorniczą. Warto wiedzieć o tym, że koszty prowadzenia egzekucji komorniczej osiągają często niebotyczne wartości, dlatego im szybciej zabierzemy się za prowadzenie negocjacji z komornikiem oraz spłatę swojego zadłużenia, tym lepiej.
W chwili obecnej na rynku funkcjonuje cała masa firm oferujących usługi z zakresu oddłużania komorniczego. W swoich komunikatach reklamowych podkreślają, że pomogły już tysiącom zadłużonych konsumentów w oddłużeniu się jak najmniejszym kosztem. Należy jednak mieć świadomość tego, że po pomoc firm oddłużeniowych powinny sięgać wyłącznie ci dłużnicy, których sytuacja jest wyjątkowo skomplikowana. Pomoc wykwalifikowanych prawników w takich okolicznościach często okazuje się nieoceniona.
Jeżeli dłużnik zna kwotę swojego zadłużenia i kwota ta jest prawidłowa oraz nie występuje konieczność spotykania się z wierzycielem w sądzie, wówczas pomoc firmy oddłużeniowej nie jest potrzebna. Negocjacje komornicze można prowadzić samodzielnie, dokładnie tak samo jak robiłaby to profesjonalna firma oddłużeniowa.
Musisz przeczytać: Egzekucja komornicza - krok po kroku
Oddłużanie komornicze - krok po kroku
Aby oddłużanie komornicze okazało się skuteczne, wcale nie trzeba przeprowadzać wielogodzinnych negocjacji z komornikiem czy ukrywać swojego majątku. Takie działania przyniosą najpewniej odwrotny od zamierzonego skutek. Bez względu na to, czy powodem zadłużenia są kredyty, chwilówki, czy zakupy na raty na wyposażenie domu, zdecydowanie najistotniejszym obowiązkiem dłużnika jest skontaktowanie się z wierzycielem oraz skierowanie do niego prośby o wypracowanie porozumienia. To właśnie wierzyciel, który dysponuje tytułem wykonawczym do prowadzenia egzekucji komorniczej, jest uprawniony do tego, aby wstrzymać prowadzenie egzekucji.
Wszystkie działania składające się na oddłużanie komornicze można przeprowadzać bez żadnego problemu samodzielnie. Poniżej przedstawiamy je krok po kroku.
- Przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej dłużnika - osoba zadłużona w pierwszej kolejności powinna zastanowić się, czy potrafi samodzielnie określić ogólną wysokość swojego aktualnego zadłużenia. Oprócz tego, konieczne jest również określenie miesięcznych wydatków oraz dochodów. Jest to naprawdę proste i poradzi z tym sobie każdy. Analiza sytuacji finansowej to rzecz, którą można z powodzeniem przeprowadzić samemu bez konieczności korzystania z usług specjalnej firmy oddłużeniowej.
- Zweryfikowanie oraz podsumowanie aktualnej sytuacji życiowej oraz materialnej osoby zadłużonej - osoba zadłużona sama najlepiej wie, w jakiej aktualnie znajduje się sytuacji życiowej oraz materialnej. Zdaje sobie także sprawę z tego, jakie są konsekwencje wynikające z uchylania się od obowiązku spłacania swoich długów, które kiedyś zostały zaciągnięte. Ocena aktualnej sytuacji życiowej i materialnej również nie powinna sprawiać jakichkolwiek problemów.
- Zarządzanie procesem oddłużania - gdy dłużnik zna już wysokość swojego zadłużenia oraz swoją aktualną sytuację życiową, musi podjąć wszelkie niezbędne działania mające na celu jak najszybszą spłatę swoich zobowiązań finansowych. Aby oddłużanie komornicze przebiegało w sposób prawidłowy, trzeba harmonogram oddłużania dopasować do swoich aktualnych możliwości finansowych. Aby odnieść sukces w procesie oddłużania komorniczego, trzeba znaleźć złoty środek, swego rodzaju balans.
- Sporządzenie harmonogramu oddłużania - stworzenie całego harmonogramu oddłużania nie jest proste, jednak także można przygotować go samodzielnie. Jest to zdecydowanie najcięższy etap oddłużania komorniczego, jednak każdy dłużnik sobie z tym poradzi. Podstawowa rzecz, o której zawsze należy pamiętać to fakt, że z komornikiem nie należy negocjować. Negocjacje trzeba prowadzić wyłącznie z wierzycielem. To od wierzyciela zależy, czy egzekucja komornicza dalej będzie prowadzona czy wprost przeciwnie. Oddłużanie komornicze staje się znacznie prostsze wtedy, gdy uda nam się przekonać wierzyciela, aby zgodził się na podpisanie ugody. W takim przypadku wierzyciel jest zobowiązany do tego, aby odstąpić od prowadzenia egzekucji komorniczej oraz doprowadzić do wstrzymania wszelkich działań podejmowanych do tej pory przez komornika. Spłata zadłużenia następuje wtedy od razu do wierzyciela, a nie z pośrednictwem komornika. W ten sposób możemy także oszczędzić sporo pieniędzy na opłacaniu kosztów komorniczych. Wierzyciel będzie zadowolony, że szybciej otrzyma swoje pieniądze, zaś dłużnik uwolni się od komornika.
- Podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy prawnej - decyzję o skorzystaniu z pomocy prawnej trzeba podejmować po dokładnym przeanalizowaniu swojej aktualnej sytuacji materialnej i życiowej. Pomoc doświadczonego prawnika przyda się przede wszystkim wtedy, gdy nasza sprawa jest niezwykle skomplikowana - nie wiemy, jakie dokładnie mamy długi oraz mamy świadomość tego, że w pojedynkę na pewno nie poradzimy sobie ze spłatą swoich zobowiązań.
Ugoda z wierzycielem to podstawa
Aby oddłużanie komornicze doszło do skutku, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o wypracowanie prawidłowych relacji z wierzycielem oraz z komornikiem. Oddłużanie z komornikiem jest kosztowniejszym rozwiązaniem, ponieważ będzie on pobierał podczas toczącej się egzekucji rozmaite opłaty oraz prowizje z tytułu wyegzekwowanych od dłużnika środków finansowych.
Stanowczo zachęcamy do tego, aby zawsze nawiązywać w pierwszej kolejności kontakt ze swoim wierzycielem i próbować wynegocjować spłatę swojego zadłużenia. Takie rozwiązanie bardzo się opłaca, ponieważ jest szansa na to, że wierzyciel zdecyduje się na wstrzymanie egzekucji komorniczej oraz podpisanie stosownego porozumienia ze swoim dłużnikiem. Oddłużanie z komornikiem bardzo mocno wyczerpuje psychicznie, ponieważ komornik cały czas będzie poszukiwał jakiegoś elementu majątku dłużnika, który mógłby zająć na poczet spłacania zobowiązań wobec wierzyciela. Komornik będzie dążył nie tylko do zajęcia rachunku bankowego i wynagrodzenia, ale także wielu innych świadczeń. Oprócz tego, wielu komorników zajmuje dłużnikom także samochody i nieruchomości. Komornicy są także uprawnieni do tego, aby wchodzić na posesje dłużników oraz zajmować należące do nich ruchomości.
Musisz przeczytać: Kiedy bank może zablokować środki na rachunku?