Na czym polega odfrankowienie kredytu?
21 stycznia 2020
Po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zapadł 3 października 2019 roku, tysiące polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, może walczyć od odfrankowienie ich należności lub nawet o unieważnienie zawartej z bankiem umowy kredytowej. Jeśli masz kredyt we frankach, sprawdź, czy możesz odzyskać swoje pieniądze.
Co oznacza odfrankowienie kredytu?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydal wyrok, w którym uznał, iż sądy krajowe nie mają prawa do zmiany zawartego w umowie kursu bankowego kursem średnim NBP. Jeśli zawarliśmy umowę kredytu indeksowanego z bankiem, mamy możliwość żądać zwrotu nadpłat od każdej zapłaconej przez nas raty. Ponadto zaszła możliwość spłaty reszty kredytu w złotówkach, poprzez przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt gotówkowy.
Kredyt indeksowany to inaczej kredyt wypłacony kredytobiorcy w złotówkach, jednak waloryzowany do kursu franka szwajcarskiego. Bank według tabel kursowych przelicza kwotę zobowiązanie po aktualnym kursie franka. Rata spłaty zadłużenia w przypadku kredytu indeksowanego jest wyliczana we frankach szwajcarskich według kursu kupna. Następnie zostaje przeliczona według kursu sprzedaży, a jej wysokość spłaty uzależniona jest od aktualnego kursu franka. W wyniku tego frankowicz nie może sam określić miesięcznego kosztu spłaty kredytu, a także kwoty poszczególnych, późniejszych rat. To sprawia, że zawarte w umowach klauzule indeksacyjne są niedozwolone oraz sprzeczne z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego.
Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy kredytowej klauzul indeksacyjnych i unieważnienie ich oraz przyjęcie faktu, że od samego początku kredytobiorca spłacał więcej, niż powinien. Stwierdza się również, że bank nie może, a nawet nie ma prawa przeliczać spłacanych rat ze złotówek na franki i musi zwrócić całą nadpłatę, co zmniejsza wysokość aktualnych i kolejnych rat kredytu.
Przeczytaj także: Dwa giganty bankowe tworzą rezerwy na poczet ewentualnych orzeczeń dla frankowiczów
Czy frankowicz może odzyskać swoje pieniądze?
Odfrankowienie kredytu obejmie przyszłe, a także przeszłe raty. Dzięki temu można odzyskać zwrot nadpłaty, który wynieść może w zależności od całościowej kwoty kredytu kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przekształcenie kredytu frankowego w złotówki może być dla kredytobiorców bardzo opłacalne. Mimo korzystnego wyroku sądu, banki nie chcą uwzględniać nowo obowiązujących przepisów, dlatego frankowicze są zmuszeni kierować sprawy do sądu.
Od czego zacząć, by odzyskać pieniądze?
Samodzielne odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne, gdyż prawo finansowe jest bardzo szerokie i zawile. Zanim złożymy pozew sądowy, warto przeanalizować całą umowę. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej kancelarii, która specjalizuje się w kredytach zaciąganych w walucie obcej. Kancelaria oddeleguje swojego prawnika, który będzie reprezentował nasze racje w sądzie.