OGNIVO co to jest za system - jak działa?

Wyjaśniamy hasło "co to jest system OGNIVO, jak działa i co daje wierzycielowi ". Komornik sądowy zajął twoje konto? Przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tego zapytania jak i również pokażemy z jakich modułułów jest zbudowane te narzędzie.

Spis treści:

 1. Co to jest OGNIVO?
 2. Jak działa system OGNIVO -  z czego się składa?

 

Co to jest OGNIVO?

OGNIVO to system (narzędzie) stworzony przez KIR (Krajową Izbę Rozliczeniową) w 2007 roku. Umożliwia on wymianę informacji pomiędzy Państwowymi instytucjami i podmiotami takie jak urzędy skarbowe, ZUS, sądy i komornicy sądowi. 

Za pomocą systemu OGNIVO i uczestniczące w nim banki, przekazują  elektronicznie komornikom najważniejsze informację dotyczące rachunków bankowych dłużnika.

System elixir

 

Pełna lista instytucji OGNIVO współpracujących z bankami:
 

 • Poczta Polska
 • ZUS
 • Urzędy Skarbowe
 • Sądy
 • Prokuratura
 • Izby celne
 • Organy egekucyjne (administracyjne)
 • Komornicy sądowi
   

Przeczytj także: Bank N26 konto bankowe z kartą mastercard


Jak działa system OGNIVO i z czego się składa? 

System OGNIVO składa się z dwóch głównych moduów:


Moduły OBOWIĄZKOWE

 

 1.  MODUŁ REKLAMACJI I ZAPYTAŃ, polega na wymianie informacji pomiędzy przelewami dwóch instytucji np. bankami a urzędem skarbowym.
 2.  MODUŁ MONITORINGU SALD SYSTEMÓW ROZLICZENIOWYCH, który daje możliwość sprawdzenia salda konta w banku w ramach systemów rozliczeniowych KIR. Każdy stan konta jest na bieżąco aktualizowany po jakiejkolwiek zmianie na koncie.
 3.  MODUŁ ELEKTRONIZACJI ZGÓD POLECEŃ ZAPŁATY, to przyjmowanie zlecenia na obciążenie rachunku z tytułu zapłaty jak i rownież odwołania odrzucenia zgody takiej zapłaty).
 4.  MODUŁ AWARYJNEGO KOPIOWANIA PLIKÓW BIF,  Z serwera FTP wykonywany jest eksport lub import plików BIF. Wprowadzony jako obowiązkowy uczestnik rozliczeniowy w 2007 roku dla banków.

Moduły OPCJONALNE 

   

 1. MODUŁ DO OBSŁUGI PRZENOSZENIA RACHUNKÓW I USŁUG PŁATNICZYCH, daje możliwość  bezpiecznego, terminowego i sprawnego przenoszenia rachunków klientów pomiędzy dotychczasowym a nowym bankiem. Gwarantuje jednoznaczność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
 2. MODUŁ ZAPYTANIA O RACHUNKI BANKOWE DŁUŻNIKÓW, zapewnia elektorniczną komunikację pomiędzy komornikiem sądowym a bankiem, co w dużym stopniu usprawnia obsługę zajęć komorniczych. Dzięki tej funkcji mają możliwość szybko uzyskać od banków informacje na temat rachunków osób, wobec których prowadzona jest egzekucja.
 3. MODUŁ INFORMACJI WYPRZEDAJĄCEJ O SALDACH PRZYCHODZĄCYCH, pozwala uzyskać dane analityczny (szczegołowe dane) o wybranych transakcjach, które zostały przekazane do systemu rozliczeniowego na daną sesję. Tym samym klient banku może zostać poinformowany, jeszcze przed zakończeniem sesji, że na rachunek bankowy wpłyną konkretne przelewy.
 4. MODUŁ DO OBSŁUGI SĄDÓW I PROKURATUR, umożliwia organom sprawiedliwości pozyskiwać dane chronione tajemnicą bankową, które mogą stanowić materiał dowodowy lub umożliwić realizację zabezpieczenia majątkowego. Są to m.in. informacje o posiadaniu konta w danym banku i wysokości jego salda w dniu złożenia zapytania. Zapytania te mogą dotyczyć osób prawnych lub osób fizycznych, wobec których prowadzone są postępowania przygotowawcze.
 5. MODUŁ SPADKOBIERCA, umożliwia i usprawnia komunikację pomiędzy bankami, w którym spadkodawca posiadał rachunki bankowe. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
 6. MODUŁ ROZRACHUNKU IZBY ROZLICZENIOWEJ GIEŁD TOWAROWYCH (iRGiT), pomaga w przekazywaniu danych do rozrachunku pieniężnego transakcji zawieranych na rynkach Towarowej Giełdy Energii, pomiędzy IRGiT a bankami prowadzącymi rachunki rozliczeniowe członków tej Izby.
   

 

Podsumowanie - czym jest ognivo

Ognivo - aplikacja online, składa się z klilku modułów,  które są zaprojektowane tak aby działać we współpracy z bankami i instytucjami Państwowymi - do np. egzekwowania długów. Operatorem tego systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa skrót: KIR
 


Źródło:
https://www.banki.kir.pl/ognivo/

Najpopularniejsze