Podatek od kupna samochodu

Kupno pojazdu wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku od takiego zakupu. Nazywa się to podatkiem od wzbogacenia. Nie we wszystkich przypadkach, trzeba będzie jednak taki podatek zapłacić. Warto się więc dowiedzieć nieco więcej informacji na ten temat, aby przygotować się na ewentualne opłaty.

Spis treści: 
1. Kiedy zapłaci się podatek od zakupu samochodu?
2. Opłaty skarbowe od kupna samochodu - kto nie musi ich uiszczać?
3. Podatek od zakupu samochodu - jak go obliczyć?
4. Podatek od kupna samochodu - jak go zapłacić i co grozi za niezapłacenie podatku?
Szukasz najtańszego OC ? Sprawdź bezpłatnie. Polisa już od 329 zł

podatek od auta

Kiedy zapłaci się podatek od zakupu samochodu?

Podatek od kupna samochodu zapłaci się w kilku różnych przypadkach, chociaż pod tym kątem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to czy pojazd jest nowy, czy też może używany. Ważną kwestią jest również to czy auto kupuje się we własnym kraju, czy też może za granicą. Zwraca się też uwagę od kogo został zakupiony dany samochód oraz jaka jest jego całkowita wartość.

Sprawdź: Najtańsze OC już od 321 zł. Porównaj bezpłatnie online

Kupując samochód wydaje się pieniądze, ale jednocześnie człowiek się na tym bogaci, ponieważ zyskuje pojazd, którym może poruszać się na co dzień. Jeśli komuś przyjdzie zapłacić tego typu podatek, wtedy należy przygotować się na opłatę 2 procent podatku z całości wydanej kwoty na upatrzony wcześniej samochód. Podatek należy bezwzględnie opłacić w ciągu 14 dni od daty zakupu danego samochodu.

Podatek zapłaci się przede wszystkim wtedy, gdy samochód kupuje się od osób, które na co dzień nie są podatnikami VAT. W takich przypadkach nie ma innego wyjścia, jak tylko przygotować się na takie opłaty. Jeśli kupi się samochód używany od osoby prywatnej, wtedy można mieć pewność, że zapłaci się powyższy podatek. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły, dlatego warto zapoznać się właśnie z tą kwestią, aby być pewnym na co się konkretnie przygotować. Jeśli natomiast samochód zakupi się na fakturę, wtedy nie trzeba będzie płacić powyższego podatku, więc na pewno warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej propozycji. Podatek nie jest pobierany również w przypadku zakupu samochodu o wartości, która nie przekracza 1000 złotych. Podatek PCC nie obejmuje również osób, które kupują samochody za granicą.
 

Opłaty skarbowe od kupna samochodu - kto nie musi ich uiszczać?

Warto dowiedzieć się również tego, kogo konkretnie ominą opłaty skarbowe od kupna samochodu. Nie obejmują one przede wszystkim tych osób, które są niepełnosprawne i posiadają:

- orzeczenie o niepełnosprawności w lekkim stopniu (dotyczy schorzeń związanych z narządem ruchu),
- orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym (w tym przypadku nie są ważne schorzenia).

Jeśli ktoś zalicza się do dwóch powyższych grup może mieć całkowitą pewność tego, iż opłata skarbowa nie będzie go w żadnym stopniu dotyczyć, dlatego też warto dokładnie zbadać sprawę, aby wiedzieć, na co być przygotowanym podczas zakupu samochodu. Ważne jest jednak oczywiście to, aby zakup samochodu był zrealizowany na osobę niepełnosprawną, która zalicza się do powyższych grup i służył do zaspokajania jej codziennych potrzeb. To niezwykle istotne, ponieważ w innym przypadku należy przygotować się na zapłacenie podatku PCC. Jak widać można doprowadzić do tego, że nie zapłaci się takiego podatku.

podatek od zakupu samochodu
 

Podatek od zakupu samochodu - jak go obliczyć?

Podatek od kupna samochodu łatwo policzyć samodzielnie, nie potrzeba do tego żadnych specjalistów. To bardzo istotne dla osób, które chcą szybko zrealizować wybrane przez siebie transakcje i zapłacić podatek jak najszybciej. Podatek PCC wynosi 2 procent od całości kwoty przeznaczonej na zakup auta. Tyczy się to wartości rynkowej danego samochodu, można ją sprawdzić, np. bazując na innych ofertach. Wtedy należy sprawdzić samochody:

- tej samej marki,
- tego samego modelu,
- tego samego roku produkcji.

Dzięki temu oszacowanie takich wartości nie będzie dla zainteresowanych żadnym problemem, więc jak widać wyraźnie wszystko jest zależne od zainteresowanych osób, które mogą zrobić to w pojedynkę, w dowolnym momencie. Opłaty skarbowe od kupna samochodu nie powinny być dla nikogo przerażające. Lepiej jest je jednak odpowiednio szybko wyliczyć, aby potem nie było żadnych przykrych niespodzianek z tego tytułu.
 

Podatek od kupna samochodu - jak go zapłacić i co grozi za niezapłacenie podatku?

Co najważniejsze podatek od kupna samochodu można zapłacić bez żadnych komplikacji. W tym przypadku należy zająć się wypełnieniem specjalnego formularza PCC-3. Należy wtedy podać kilka istotnych danych osobowych, w tym:

1. numer PESEL,
2. NIP
3. opis pojazdu oraz jego markę,
4. rok produkcji i numer nadwozia,
5. wyliczoną kwotę podatku,
6. przebieg.

Ważne jest to, aby nie zakłamywać rzeczywistości i podać prawidłowe dane, ponieważ wszystko będzie dokładnie sprawdzane przez wytypowane do tego organy i osoby. Wypełniony formularz należy złożyć w Urzędzie Skarbowym, konkretniej w centrum obsługi. Można także zdecydować się na wysyłkę formularza pocztą lub też drogą elektroniczną, jeśli ktoś posiada w tym doświadczenie i należyte umiejętności. Ważne jest to, aby uiścić niezbędne opłaty skarbowe od kupna samochodu jak najszybciej, aby pozbyć się problemu. Jeśli ktoś nie zapłaci takiego podatku będzie odpowiadał za wykroczenie skarbowe. Na zainteresowaną osobę zostanie nałożona kara grzywny, która może wynieść kilkaset złotych lub nawet powyżej 30 tysięcy złotych. Po pięciu latach sprawa się przedawnia.

Sprawdź teraz: Kalkulator oc