Podrabiali dokumenty do wyłudzania kredytów - wpadli
17 czerwca 2020
Polska Policja poinformowała o rozbiciu grupy przestępczej, która sprzedawała tzw. dokumenty kolekcjonerskie służące do wyłudzania kredytów. Śledczy podkreślają, że grupa podczas swojej kilkuletniej działalności mogła wyprodukować kilkanaście tysięcy fałszywych dokumentów (m.in. dowodów osobistych i praw jazdy), które trafiały przede wszystkim do państw Unii Europejskiej. Zatrzymani członkowie grupy przestępczej są także podejrzani o "wypranie" przeszło 5 milionów złotych.
Podrabiali dokumenty, pójdą do więzienia
Komenda Główna Policji za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała, że rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją oraz sprzedażą fałszywych dokumentów. Oferowano je w sklepach internetowych - były tam reklamowane jako "egzemplarze kolekcjonerskie". Podrabiane dokumenty były wykorzystywane do zakładania rachunków bankowych w celu prania pieniędzy bądź do wyłudzania kredytów. Do tej pory policjanci aresztowali już pięć osób, które podejrzewa się o "wypranie" przeszło 5 milionów złotych.
Śledztwo w sprawie grupy przestępczej podrabiającej dokumenty jest prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze, zaś nadzór na nim sprawuje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Zebrany materiał wskazuje, że zatrzymani przestępcy prowadzili swoją naganną działalność począwszy od 2015 roku aż do zatrzymania. Produkowane przez szajkę podrobione dokumenty były sprzedawane nie tylko na terenie Polski, ale także do innych państw należących do Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej. Przestępcy fałszowali nie tylko dowody osobiste i prawa jazdy, ale także karty pobytu cudzoziemców, świadectwa kwalifikacji, zezwolenia, dokumenty potwierdzające nabycie konkretnych uprawnień oraz wiele innych.
Usłyszeli zarzuty
Prokuratorzy z Białegostoku postawili trzem zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania przeciwko wiarygodności dokumentów. Oprócz tego, jedna osoba usłyszała zarzut kierowania całą szajką. Cała grupa (pięć osób) będzie odpowiadała za pranie pieniędzy, które pochodziły z przestępstwa. Dwóch podejrzanych tymczasowo aresztowano na okres trzech miesięcy.
Walka z fałszerstwami dokumentów oraz wykorzystywaniem ich do prowadzenia działalności przestępczej spowodowała, że w ostatnim czasie wprowadzono nowelizację Ustawy o Dokumentach Publicznych - w dokumencie tym zostały wprowadzone sankcje karne za produkowanie tak zwanych dokumentów kolekcjonerskich. Ustawa wskazuje, że za tego rodzaju przewinienia można trafić do więzienia nawet na 2 lata.
Musisz przeczytać: Jak działają firmy oddłużeniowe?