Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, daje większe możliwości, niż zaciągnięcie zwykłej pożyczki lub kredytu. Tego typu zobowiązanie z reguły gwarantuje większa kwotę pieniędzy, albo lepsze warunki pożyczki. W obliczu różnych problemów, może okazać się to dla nas ostatnim ratunkiem. Banki, podobnie jak firmy pozabankowe, zwykle oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości.
 

Spis treści:

  1. Na czym polega zaciągnięcie pożyczki pod zastaw
  2. Formalności wymagane przy złożeniu wniosku
  3. Pożyczka pod zastaw nieruchomości od firmy pozabankowej
  4. Pożyczka pod zastaw gospodarstwa rolnego
  5. Przeznaczenie kwoty pożyczki
  6. Na co zwrócić uwagę przy ustanawianiu kredytu hipotecznego 
  7. Pożyczki pod zastaw nieruchomości - podsumowanie​

 

Na czym polega zaciągnięcie pożyczki pod zastaw?

Jeśli posiadasz jakąkolwiek nieruchomość i jesteś jej prawnym właścicielem, masz możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Kredyt pod zastaw obejmuje m. in. dom, mieszkanie, działkę lub tereny rolne. Nieruchomość działa na zasadzie zabezpieczenia pożyczki. Za ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej, można uzyskać nawet 80% wartości zastawionej nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że sam wpis do księgi wieczystej, nie powoduje żadnego ograniczenia we władaniu i zarządzaniu nieruchomością. Właściciel może dalej korzystać z niej na pełnych prawach.

Jednym z plusów kredytu pod zastaw, jest długi okres kredytowania, który może wynosić nawet 10 lat.
 

Formalności wymagane przy złożeniu wniosku

Aby uzyskać pożyczkę pod zastaw, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, świadczące o prawie własności do nieruchomości, czyli:

  • akt notarialny,
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • akt darowizny,
  • zaświadczenie o terminowym opłacaniu czynszu we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej.


Oprócz tych dokumentów, należy przedstawić swoją sytuację finansową. Może być to:

  • umowa o pracę,
  • wyciąg z konta,
  • zaświadczenie o dochodach.


Pożyczka pod zastaw nieruchomości od firmy pozabankowej

Jest to idealne rozwiązanie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Tego typu firmy z reguły nie wymagają żadnych dokumentów potwierdzających dochody czy zatrudnienie. Nie sprawdzają także historii pożyczkobiorcy w BIK. Aby uzyskać kredyt pod zastaw, bardzo często wystarczy dokument, który potwierdza własność nieruchomości.

Minusem pożyczki udzielonej w firmie pozabankowej, jest krótki okres spłaty, który wynosi zwykle do 36 miesięcy, a także RRSO, które może sięgać nawet 40%.


Pożyczka pod zastaw gospodarstwa rolnego

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z ogromnymi kosztami, które nie zawsze się zwracają. Wiele zależy od pogody, czyli czynnika, na które nikt nie ma wpływu. W sytuacji kryzysowej, pomocna może okazać się pożyczka pozabankowa, zaciągnięta pod zastaw gruntu albo ziemi rolnej.

Innym rozwiązaniem może okazać się kredyt pod zastaw ziemi, jednak zabezpieczeniem będzie w tym przypadku nieruchomość lub działka budowlana. W takiej sytuacji ustanowienie zastawu hipotecznego na księdze wieczystej, będzie obejmować działkę będącą własnością pożyczkobiorcy.
 

Przeznaczenie kwoty pożyczki

Zaciągnięcie kredytu pod zastaw nieruchomości oznacza, że podmiot udzielający jej, nie będzie wnikał, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Dużą zaletą tego typu kredytów, jest mozliwość zaciągnięcia wysokiej pożyczki, nawet do 5 mln złotych.

Aby zaciągnać zobowiązanie hipoteczne, nie trzeba nawet fatygować się do instytucji udzielającej pożyczek. Wniosek o kredyt pod zastaw nieruchomości, można złożyć przez internet. Oferta firm pozabankowych, ale także banki, posiadają taką możliwość. 
 

Na co zwrócić uwagę przy ustanawianiu kredytu hipotecznego

Ważne, aby dokładnie przeczytać całą umowę. Należy wiedzieć, co się podpisuje. To co mówi pożyczkodawca, a co obowiązuje nas przez podpisanie umowy, to mogą być dwie różne rzeczy. Warto dlatego zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji, a także oprocentowanie i całkowity koszt kredytu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Firma udzielająca kredytu, może zwrócić się o dostarczenie zdjęć lokalu, a także osoba uprawniona może przeprowadzić wywiad środowiskowy, w celu potwierdzenia własności nieruchomości. To całkowicie normalny zabieg, który nie powinien wzbudzać naszych podejrzeń.

Aby być pewnym, że firma pożyczkowa nie próbuje wyłudzić od nas mieszkania, warto sprawdzić ją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli w nim figuruje, to nie ma powodów do obaw.
 

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - podsumowanie

Kredyt pod zastaw może okazać się naszym wybawieniem i pomocną dłonią w wyjściu z problemów finansowych. Musi być jednak dokładnie przemyślana, aby okazała się opłacalna. Hipoteka jest także zobowiązaniem, które mocno motywuje pożyczkobiorcę do jej spłaty. Osoby decydujące się na ten krok, często dostają odmowne decyzje w przypadku pożyczek od banków, które wymagają solidnego zabezpieczenia. Warto wybrać także firmę pożyczkową lub bank, które rzeczywiście wzbudzają nasze zaufanie.

 

Musisz sprawdzić:

Najpopularniejsze