Pożyczki społecznościowe
09 listopada 2020
Jeszcze kilkanaście lat temu pożyczki społecznościowe największą popularnością cieszyły się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Od jakiegoś czasu zainteresowanie tymi produktami finansowymi wzrasta także w naszym kraju. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym są pożyczki społecznościowe online oraz omawiamy ich plusy i minusy.
Pożyczka społecznościowa online
Pożyczki społecznościowe (z angielskiego social lending) to świetna alternatywa dla chwilówek z instytucji pozabankowych oraz kredytów gotówkowych z banków. Podstawowa rzecz, którą należy wiedzieć o pożyczkach społecznościowych polega na tym, iż nie są one ani kredytem gotówkowym ani pożyczką w tradycyjnym rozumieniu.
Czym zatem jest pożyczka społecznościowa? Jest to specjalny rodzaj umowy, którą w sposób całkowicie dobrowolny zawierają osoby fizyczne za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali internetowych. W procesie udzielania pożyczek społecznościowych co do zasady nie biorą udziału klasyczne instytucje bankowe ani instytucje pozabankowe. Każdy, kto tylko ma ochotę na skorzystanie z takiej formy finansowania, wchodzi po prostu na konkretną stronę online i samodzielnie podejmuje decyzję o wyborze najlepszej oferty spośród wszystkich tam zaproponowanych.
Maks. kwota pożyczki | 100 - 25 000 zł |
Okres spłaty | 1 - 24 miesięcy |
Wypłata pożyczki | 15 min |
Pożyczka społecznościowa | TAK |
Spis treści:
- Pożyczka społecznościowa online
- Kredyt społecznościowy
- Pożyczki społecznościowe a polskie regulacje prawne - czy social lending jest legalny?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę społecznościową?
- Pożyczki społecznościowe - plusy i minusy
- Pożyczki społecznościowe - ranking
- Ile kosztuje pożyczka społecznościowa?
- Pożyczki społecznościowe bez BIK
- Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych
- Podsumowanie - pożyczki społecznościowe
Kredyt społecznościowy
Pożyczki społecznościowe online są zawierane wyłącznie pomiędzy osobami fizycznymi, dlatego umowy mają formę cywilno-prawną. W umowie pożyczki społecznościowej koniecznie musi znaleźć się informacja na temat pożyczonej kwoty pieniędzy, oprocentowaniu oraz terminie jej spłaty. Ponadto, umowa pożyczki społecznościowej bardzo dokładnie musi precyzować, jakie są konsekwencje nie zwrócenia długu we właściwym czasie.
Omawiany rodzaj pożyczek trafił do Polski w 2008 roku. Źródłem zarobku serwisów z pożyczkami społecznościowymi są prowizje za zrealizowane transakcje, w których pośredniczyły. Korzyścią pożyczkobiorców jest możliwość pożyczenia pieniędzy taniej niż w banku, zaś pożyczkodawca ma możliwość zarobienia na całej operacji więcej niż na lokacie czy koncie oszczędnościowym w banku. Dla pożyczkodawcy jest jednak ryzyko, że jego klient nie spłaci zaciągniętego zobowiązania w odpowiednim terminie.
Pożyczki społecznościowe a polskie regulacje prawne - czy social lending jest legalny?
Z racji tego, iż w procesie udzielania pożyczek społecznościowych nie biorą udziału banki ani instytucje pozabankowe, to nie podlegają one tym samym przepisom prawnym co kredyty i pożyczki. Jedyną podstawą prawną służącą do udzielania takich pożyczek jest Kodeks cywilny, a dokładniej artykuły od 720 do 724 zawierające najważniejsze informacje o pożyczkach.
Przy udzielaniu pożyczek społecznościowych z powodu ich specyfiki nie stosuje się ustawy Prawo bankowe ani rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę społecznościową?
Aby otrzymać pożyczkę społecznościową, należy zarejestrować się na jednej z platform oferujących tego rodzaju produkty. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, by móc otrzymać pożyczkę społecznościową, jest zweryfikowanie swojej tożsamości. Potem wystarczy już tylko poszukać interesującej nas oferty pożyczki wystawionej przez konkretną osobę. Pożyczkodawcy udzielający pożyczek społecznościowych nigdy nie będą weryfikowali naszej zdolności czy historii kredytowej, ponieważ nie pozwalają im na to polskie przepisy prawne.
Pożyczki społecznościowe - plusy i minusy
W poniższej tabeli omawiamy najważniejsze zalety i wady pożyczek społecznościowych.
Wady | Zalety |
Niskie kwoty pożyczek - wnioskując o kredyt gotówkowy w banku możemy liczyć na zdecydowanie wyższe kwoty finansowania. Pożyczka społecznościowa z reguły może wynieść maksymalnie kilka tysięcy złotych. | Ograniczona do minimum liczba formalności. Aby otrzymać pożyczkę społecznościową, wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie oraz potwierdzić swoją tożsamość. |
Niższy poziom bezpieczeństwa realizowanych transakcji - mimo tego, iż portale oferujące pożyczki społecznościowe nieustannie inwestują w nowoczesne systemy zabezpieczeń, to w dalszym ciągu nie dorównują one tym stosowanym przez banki i instytucje pozabankowe. | Szeroka dostępność - w Polsce działa coraz więcej wyspecjalizowanych portali oferujących pożyczki społecznościowe. |
Dłuższy czas oczekiwania na przelew środków. | Niskie oprocentowanie - koszty związane z zaciągnięciem pożyczki społecznościowej są zazwyczaj niższe niż w bankach. |
Konieczność uiszczania dodatkowych opłat takich jak opłata serwisowa. | Możliwość negocjacji pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą - dokładne szczegóły zawieranej transakcji można ustalać w toku negocjacji - w niektórych przypadkach można wynegocjować spore obniżenie kosztów pożyczki. |
Konieczność uiszczenia podatku od pożyczki przez pożyczkobiorcę oraz podatku od zysków kapitałowych przez pożyczkodawcę. | Pożyczkodawcy nie sprawdzają zdolności kredytowej ani historii kredytowej swoich klientów. |
Pożyczki społecznościowe - ranking
W chwili obecnej znalezienie atrakcyjnej pożyczki społecznościowej nie jest trudne. W związku z rosnącą popularnością tych produktów finansowych, w sieci funkcjonuje coraz więcej wyspecjalizowanych portali oferujących pożyczanie środków pomiędzy osobami prywatnymi. Z pomocą przychodzą nam także specjalne rankingi pożyczek społecznościowych, w których zbierane są informacje o najlepszych portalach tego typu. Taki ranking pożyczek społecznościowych przygotowaliśmy także my, aby ułatwić Państwu znalezienie najlepszej oferty tego typu.
Ile kosztuje pożyczka społecznościowa?
Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, zawsze w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, jaki będzie jego całkowity koszt. Niestety, obecnie na rynku pożyczek społecznościowych nie ma zobowiązań całkowicie darmowych, ponieważ dla pożyczkodawców byłoby to całkowicie nieopłacalne. Warto jednak wiedzieć o tym, że podczas indywidualnych negocjacji pomiędzy obiema stronami możliwe jest wynegocjowanie takich warunków, które będą wyjątkowo atrakcyjne.
Ostateczny koszt pożyczki społecznościowej w każdej sytuacji uzależniony jest od przeprowadzonych ustaleń między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Istnieją jednak pewne odgórne limity, których w żadnym wypadku nie można pomijać. Ustawa antylichwiarska wskazuje, że oprocentowanie pożyczki nie może być większe niż dwukrotność stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. W chwili obecnej maksymalne oprocentowanie pożyczki wynosi 9 procent.
Na ostateczny koszt pożyczki społecznościowej składają się następujące elementy:
- oprocentowanie,
- prowizja dla serwisu pośredniczącego w realizacji umowy pożyczki,
- opłata z tytułu udzielenia pożyczki,
- opłata z tytułu przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji,
- w przypadku problemów z terminową spłatą: opłata za przedłużenie terminu spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Pożyczki społecznościowe bez BIK
Ogromnym atutem pożyczek społecznościowych jest fakt, iż mogą o nie wnioskować osoby zmagające się z zadłużeniami. Jak wiadomo, uzyskanie kredytu gotówkowego w banku wymaga spełnienia rygorystycznych wymogów dotyczących zdolności kredytowej i historii kredytowej. Jeśli ktoś posiada zadłużenia odnotowane w BIK bądź KRD, może sięgnąć po pożyczki bez BIK w firmach pożyczkowych bądź po pożyczki społecznościowe online.
Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych
Osoby zadłużone często poszukują form finansowania, dzięki którym mogłyby uzyskać szybki zastrzyk gotówki. Teraz dużym wzięciem cieszą się nie tylko pożyczki prywatne, ale również specjalne pożyczki społecznościowe dla zadłużonych. Atutem pożyczek społecznościowych jest właśnie fakt, iż mogą wnioskować o nie wszyscy pełnoletni obywatele Polski bez względu na zdolność kredytową czy historię kredytową.
Podsumowanie - pożyczki społecznościowe
Pożyczki społecznościowe są oferowane w naszym kraju od przeszło 10 lat. W ostatnim czasie obserwuje się ich rosnącą popularność. Jest to świetna alternatywa dla kredytów gotówkowych i pożyczek. Zaciągając pożyczkę społecznościową należy jednak pamiętać o tym, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.