Przelew online – jak działa, jak zrobić przelew, jak długo idzie

Przelew online – jak działa, jak zrobić przelew, jak długo idzie

Choć współcześnie większość osób korzysta z bankowości internetowej i regularnie wykonuje przelewy, wielu z nas wciąż nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, na czym tak naprawdę owe przelewy polegają. Dlaczego pieniądze znikają z jednego konta i w niedługim czasie pojawiają się na innym? Czemu zawdzięczamy komfort użytkowania, łatwość zakupów oraz opłacania rachunków? I jakie mamy rodzaje przelewów?

 

Przelew online – jak to działa?

 

Przelew online to nic innego jak przesyłanie pieniędzy pomiędzy różnymi kontami bankowymi. Mogą się one odbywać za pośrednictwem jednego, lub dwóch banków. Wszystko zależy od tego, gdzie mamy założony swój rachunek oraz czyj bank obsługuje rachunek tej drugiej osoby lub firmy.

Zwykle podczas przelewania pieniędzy w tym samym banku gotówka pojawia się na naszym koncie bardzo szybko. Dłużej trwają transakcje pomiędzy dwoma różnymi bankami.

Możliwość dokonywania przelewów zawdzięczamy KIR – Krajowej Izbie Rozliczeniowej, która kontroluje wszystkie transakcje oraz stoi na straży przestrzegania prawa przez posiadaczy rachunków.

Sprawdź : Konto dla dziecka - poniżej 13 lat, ING PKO BP, 

 

Jak zrobić przelew online?

 

Sposoby dokonywania przelewów różnią się pomiędzy bankami. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób strony internetowe (lub aplikacje mobilne) zostały zaprogramowane. Jednak niezależnie od tego, każda osoba robiąc przelew online musi spełnić kilka takich samych warunków:

  1. Przede wszystkim musi posiadać e-bankowość. Bez uruchomionego konta internetowego nie jesteśmy w stanie dokonywać transakcji online.
  2. Najpierw logujemy się do swojej e-bankowości i zlecamy przelew. Zależnie od tego, do kogo ma on być wykonany (może to być przelew własny lub tradycyjny, do obcej osoby) pojawiają się informacje do wypełnienia.
  3. Podajemy numer konta osoby, do której chcemy zrobić przelew.
  4. Podajemy dane osoby (imię, nazwisko, adres zamieszkania lub nazwa firmy).
  5. Wprowadzamy kwotę, jaką chcemy przelać.
  6. Wpisujemy tytuł przelewu (zależnie od jego przeznaczenia).
  7. Podczas przelewania wysokich kwot często wymagana jest dodatkowa autoryzacja (podanie kodu wysłanego za pomocą SMS-a, potwierdzenie przelewu w bankowości mobilnej, rzadziej czekanie na telefon od pracownika banku).

 

Przelew przez Internet – jak długo idzie?

 

W zależności od tego, jaki rodzaj przelewu wybraliśmy oraz do kogo jest on wysłany możemy spodziewać się różnej długości trwania całej transakcji. Warto wyróżnić najważniejsze rodzaje przelewów:

- przelew własny pomiędzy swoimi kontami w tym samym banku (zwykle pieniądze pojawiają się na koncie od razu);

- przelew własny pomiędzy swoimi kontami w różnych bankach (pieniądze mogą trafić na nasze konta bankowe jeszcze tego samego dnia lub następnego);

- przelew zewnętrzny/wewnętrzny (w zależności od banku pieniądze pojawiają się na koncie jeszcze tego samego dnia lub następnego);

- przelew ekspresowy (pieniądze pojawiają się na koncie natychmiast. To dodatkowo płatny rodzaj przelewu).

Sprawdź rownież:
Sesje przelewów przychodzących i wychodzących mBank
Sesje przelewów przychodzących i wychodzących PKO BP
Kiedy dojdzie przelew - sesje elixir

Najpopularniejsze