SEPA - co to jest przelew SEPA?

Z pewnością wielokrotnie chciałeś wykonać przelew zagraniczny, który był w walucie EUR i kurs który był naliczony nie zawsze odpowiadał rzeczywistym stawkom. Wynikało to między innymi z prowizji naliczanej przez banki podczas takiej transakcji. Czy teraz jest możliwość by zrealizować transakcję nie tracąc przy tym pieniędzy za prowizję banku. To jest pytanie na które odpowiemy w tym artykule.
 

SEPA przelew europejski


Od czasu kiedy wprowadzono przelewy międzynarodowe przelewy zagraniczne charakteryzowały się wyższymi kwotami ostatecznymi o wyższej kwocie niż bazowa co wynikało z prowizji banku. Teraz pojawiły się przelewy SEPA, które charakteryzują się bez prowizyjną formą przelewu na terenie Unii Europejskiej i części krajów spoza Unii takimi jak Islandia, Norwegia, Księstwo Liechtenstein i Szwajcaria. SEPA to nic innego jak skrót z angielskiego "Single Euro Payments Aera", który określa metodę płatności w walucie Euro w rzeczywistej wartości bez konieczności opłacania prowizji dla wymienionych krajów. ⇒ Ile idzie przelew SEPA? 
 

Czym są przelewy SEPA?


Często kiedy chcemy wykonać przelew do Unii Europejskiej naliczane są opłaty niezależne od kursu waluty. Przelew SEPA nie ma takiego ograniczenia ale warunkiem koniecznym jest wykonanie przelewu w walucie Euro. Nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z formy, którą daje bank posiadający taką usługę a nie wszystkie banki jeszcze taką usługą dysponują. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z takiej formy przelewu koniecznie sprawdź czy Twój bank posiada usługę przelewów międzynarodowych SEPA. Przelew niczym nie różni się od zwykłego przelewu ale wymaga pewnych podstwowych uwarunkowań i odpowiednich ustawień w przelewie.

 

Jak wykonać przelew zagraniczny SEPA?


Tak więc aby wykonać przelew zgodny z metodą SEPA należy wybrać taką formę przelewu w bankowości elektronicznej i stosować kilka podstawowych zasad, które są wymagane przy tego typu zleceniach. Otóż przelew musi być skierowany do jednego z krajów UE lub do Islandii, Norwegii, Księstwa Liechtenstein lub Szwajcarii. Ponadto nie może być to przelew w trybie ekspresowym dlatego powinna być ustawiona opcja standardowego przelewu. Numer konta podany podczas składania zlecenia przelewu powinien być zgodny ze schematem IBAN przypisany do danego kraju i odbiorcy. Ponadto przelew powinien mieć zaznaczoną opcję dzielenia SHA, która jest wymagana dla tego typu przelewów. Nie można także zapomnieć, że przelew musi być zrealizowany w walucie Euro bo tylko tego typu przelewy obejmują usługę SEPA.

Tak więc jeśli chcesz wykonać przelew nie jesteś już skazany na dodatkowe opłaty związane z kosztami administracyjnymi i prowizją a Twoje pieniądze szybko trafiają do wybranego odbiorcy w kraju gdzie SEPA jest dostępne pod warunkiem, że Twój bank przystąpił do grupy placówek finansowych mających w swoim zakresie usług możliwość wykonywania tego typu przelewów.

Przeczytaj także: 
Alior bank - konto osobiste opinie
ERIF
Saldo a dostępne środki

Najpopularniejsze