Co to jest przelew weryfikacyjny

Przelew weryfikacyjny w szeroko pojętej bankowości oraz usługach finansowych służy głównie do potwierdzenia danych klienta wnioskującego o chęć skorzystania z produktów finansowych m.in. szybkich chwilówek, czy pożyczek ratalnych. Uproszczenie procedury przelewów weryfikacyjnych powodują, iż skorzystanie z wielu produktów finansowych stało się dużo prostsze, szybsze i bardziej komfortowe. Jednak czy na pewno dużo bezpieczniejsze?
 

Na czym polega przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny stosowany jest przez instytucje finansowe głównie w weryfikacji danych podanych przez klienta w aplikowanym wniosku. Klient wtedy nie musi udawać się instytucji finansowej, aby podpisać wniosek lecz może to zrobić za pomocą przelewu weryfikacyjnego (identyfikacyjnego).
Kwota przelewu identyfikacyjnego wynosi od 0,01 do 1 zł (często przelana kwota nie podlega zwrotowi). Przelew weryfikacyjny umożliwia bardzo szybkie potwierdzenie danych klienta.

Najczęściej duże znaczenie w pozytywnej weryfikacji klienta ma fakt zgodności danych wpisanych we wniosku online z danymi na które jest założone konto w banku. Dlatego przelew identyfikacyjny musi być wykonany tylko i wyłącznie z konta, którego klient jest jedynym właścicielem (nie może to być również konto firmowe).
 


Przelew weryfikacyjny w bankowości internetowej

W bankowości internetowej przelew weryfikacyjny stosowany jest przeważnie do zakładania nowych rachunków bankowych oraz do udzielania kredytów czy pożyczek konsumpcyjnych. Prawie wszystkie duże banki w Polsce umożliwiają otwarcie konta przez internet (w bankach spółdzielczych należy zgłosić się osobiście do placówki, aby założyć konto). Często przelew weryfikacyjny ułatwia identyfikację klienta oraz sprawdzenie zgodności danych osobowych. 

Głównym zadaniem przelewów weryfikacyjnych jest szybka identyfikacja danego klienta. Jednak z roku na rok nasila się proceder handlu anonimowymi kontami bankowymi. Na czym polega handel tymi anonimowymi kontami? Przecież w praktyce nie istnieje coś takiego jak anonimowe konto bankowe? 

Anonimowe konta bankowe to nic innego jak ukradzione dane innych osób, które z niewiedzy udostępniły swoje dane osobowe wykonując przelew weryfikacyjny na nowo utworzone konta, których nigdy sami nie zakładali. Tak powstałe konta "na słupa" są często sprzedane na czarnym rynku jako anonimowe konta bankowe. Nie rzadko takie konto służy nie tylko do przestępstwa skarbowego, ale również do ukrywania dochodów przed komornikiem. 

Wyłudzenie danych osobowych zawsze wygląda identycznie. Najczęściej jest to atrakcyjna oferta pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Nieświadomy niczego "pracownik" wysyła zdjęcie swojego dowodu oraz w celu identyfikacji wysyła także przelew ze swojego konta na nr konta "przyszłego pracodawcy".      
 

Przelew weryfikacyjny w firmach pożyczkowych

Bardzo duża część firm pożyczkowych podczas zaciągnięcia pierwszej pożyczki wymaga od klienta potwierdzenia danych osobowych poprzez wykonania przez niego przelewu weryfikacyjnego. 

Zostało przyjęte, iż kwota przelewu weryfikacyjnego nie może przekroczyć 1 zł. Jeśli firma pożyczkowa oczekuje przelewu na wyższą kwotę to należy wtedy uważać- jest to sygnał iż firma pożyczkowa chce dodatkowo zarobić na swoich klientach, a pożyczka może nigdy nie trafić do osoby wysyłającej przelew weryfikacyjny.
 


Bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych

 Aby uniknąć problemów z nielegalnym wykorzystaniem danych osobowych to przelew weryfikacyjny należy wykonywać wyłącznie do sprawdzonych firm. Nie należy się obawiać przelewów weryfikacyjnych do firm pożyczkowych czy do banków. Dlatego należy podawać wrażliwe dane tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
 


Jak się zabezpieczyć przed oszustami pożyczkowymi?

Niestety nie da się zabezpieczyć całkowicie przed wyłudzeniem pożyczki na "dane słupa". Należy pilnować nie tylko własnego dowodu osobistego, ale również swój rachunek bankowy czyli odpowiednio zabezpieczyć swój login i hasło do bankowości internetowej.

Najlepiej jest korzystać tylko z wiarygodnych przeglądarek internetowych z dodatkowymi zabezpieczeniami, aby wrażliwe dane nie dostały się w niepowołane ręce. 

Najpopularniejsze