Przerwa w działaniu systemu Elixir, 3 czerwca, to dzień wolny od pracy

Przerwa w działaniu systemu Elixir, 3 czerwca, to dzień wolny od pracy

Zazwyczaj nasze zobowiązania finansowe mają konkretny termin, w którym trzeba je opłacić. Warto zatem zaplanować wykonanie przelewu tak, żeby trafił on do odbiorcy w terminie lub użyć tzw. Express Elixir, czyli przelewu natychmiastowego.
 

Jak działa system Elixir?

Częste pytanie klientów brzmi, kiedy mój przelew zostanie zrealizowany. Otóż rozliczenia w systemie Elixir są realizowane trzy razy w ciągu dnia w godzinach 9:30, 13:30 i 16:30 (, to kiedy środki z przelewu dojdą do odbiorcy, zależy od sesji przychodzącej w jego banku). Wyjątki od tego standardu to dni ustawowo wolne od pracy (w tym święta) oraz weekendy. Najbliższy czwartek, 3 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to znaczy, że przelewy, które zlecimy do wykonania, w środę 2 czerwca po godzinie 16, zostaną zrealizowane, dopiero w trakcie pierwszej porannej sesji wychodzącej kolejnego dnia roboczego, czyli w piątek 4 czerwca.
 

Czy istnieje jakieś rozwiązanie dla zapominalskich?

Jeśli jednak okażę się, że z jakichś powodów zapomnieliśmy wykonać przelew przed godziną 16:00, 2 czerwca, nic straconego! Otóż istnieją (niezależnie od Elixiru działające) dwa systemy: Euro Elixsir i Express Elixir.

Euro Elixir obsługuję płatność w euro, jednak nie ma się co martwić, gdyż przetwarza on operację zarówno między polskimi bankami, jak i te do banków zagranicznych. 3 czerwca jest dla tego systemu zwykłym dniem roboczym, w związku z czym będzie on funkcjonował na standardowych warunkach. W ciągu dnia tak jak zwykle zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych.

Z kolei system Express Elixir działa w trybie 24/7, niezależnie od tego, czy mamy, święto, czy też inny dzień ustawowo wolny od pracy. Umożliwia on przekazywanie przelewów między różnymi bankami. Jedynym warunkiem, żeby taki przelew wykonać (i żeby mógł on zostać odebrany przez odbiorcę), jest taki, że oba banki zarówno ten nadawcy, jak i odbiorcy muszą być dostępne w danym momencie. Może się jednak zdarzyć, że będzie ona ograniczona, choćby ze względu na przerwy techniczne w bankach.


Aby dowiedzieć się, które banki i kiedy są, dostępne można sprawdzić na stronie:
https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Najpopularniejsze