Krótkoterminowe ubezpieczenie OC PZU

W powszechnej świadomości utarło się, że ubezpieczenie OC na pojazd zawierane jest na okres jednego roku. Polskie prawo dopuszcza jednak możliwość ubezpieczenia pojazdu także na okres 30 dni. Nazywamy to ubezpieczeniem krótkoterminowym. Jest ono możliwe do wykupienia tylko po spełnieniu kilku istotnych warunków.

ubezpieczenie krótkoterminowe PZU OC


Spis treści:

 1. Ubezpieczenie krótkoterminowe OC PZU - dla kogo?
 2. Jak można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC PZU?
 3. Ile kosztuje ubezpieczenie krótkoterminowe PZU?
 4. Jakie dokumenty będą potrzebne do zawarcia ubezpieczenia na 30 dni PZU?
 5. Ubezpieczenie krótkoterminowe PZU - podsumowanie
   

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC PZU - dla kogo?

To, kto może starać się o ubezpieczenie krótkoterminowe jasno określa treść ustawy o ubezpieczaniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r. Jest w niej wykazane, że o oc krótkoterminowe mogą się starać osoby które:

 • są w posiadaniu pojazdu historycznego, tj takiego, który ma co najmniej 40 lat, lub co najmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub posiadający znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
 • posiadają pojazd zarejestrowany czasowo
 • prowadzą komis samochodowy (ubezpieczenie komisowe)
 • chcą sprowadzić z zagranicy pojazd bez ważnego OC.


Oprócz wyżej wymienionych sytuacji możliwe jest również wykupienie krótkoterminowego OC dla pojazdów testowych. Mogą tego dokonać jednak tylko uprawnione podmioty. Zaś ubezpieczenie krótkoterminowe na 90 dni możliwe jest do wykupienia dla właścicieli pojazdów wolnobieżnych osiągających maksymalną prędkość do 25 km/h.
 

Jak można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC PZU?

Ubezpieczenia krótkoterminowego w PZU nie możemy nabyć przez internet tak jak zwykłego ubezpieczenie OC. Również drogą telefoniczną nie będziemy w stanie ani uzyskać bliższych informacji o ubezpieczeniu krótkoterminowym, ani zawrzeć takiej umowy. Aby zawrzeć polisę OC na 30 dni powinniśmy udać się do jednego z oddziałów PZU lub agenta, który ma z PZU zawartą umowę na pośrednictwo w zawieraniu umów ubezpieczenia. Aby znaleźć oddział lub agenta PZU, możemy skorzystać z wygodnej wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej.

Musisz przeczytać: Jaka kara za brak OC
 

Ile kosztuje ubezpieczenie krótkoterminowe PZU?

Tak jak w przypadku standardowego ubezpieczenia OC, tak samo w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego cena uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od danych kierowcy i parametrów ubezpieczanego pojazdu. Na stronie internetowej nie dowiemy się o szacunkowych kosztach ubezpieczenia. Aby poznać ofertę, musimy udać się bezpośrednio do oddziału PZU lub do agenta. Można jednak śmiało z góry założyć, że koszt polisy ubezpieczeniowej na 30 dni nie powinien przekroczyć 100, maksymalnie 150 złotych.

Co ważne, ubezpieczenie krótkoterminowe nie jest automatycznie przedłużane, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych umów ubezpieczeń OC zawieranych na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa wraz z datą podaną w polisie i tylko od właściciela pojazdu zależy czy zostanie zawarta nowa polisa.
 

Jakie dokumenty będą potrzebne do zawarcia ubezpieczenia na 30 dni PZU?

Podobnie jak w przypadku ceny, tak samo w tym aspekcie ubezpieczenie krótkoterminowe nie różni się zbytnio od tradycyjnego ubezpieczenia OC. Procedura jest identyczna. Aby bez przeszkód zawrzeć umowę o ubezpieczenie krótkoterminowe, powinniśmy przygotować:

 • prawo jazdy

 • dowód rejestracyjny pojazdu

 • ostatnią polisę OC

 • jeśli pojazdem nie jest zarejestrowany to również umowę kupna-sprzedaży

Jeśli dokumentacja będzie kompletna i wolna od wad, agent PZU wyliczy na jej podstawie wysokość składki ubezpieczenia krótkoterminowego i możliwe będzie zawarcie polisy OC.
 

Ubezpieczenie krótkoterminowe PZU - podsumowanie

Ubezpieczenie krótkoterminowe jest przydatne głównie dla właścicieli komisów samochodowych oraz dla pasjonatów, zajmujących się renowacją zabytkowych samochodów. W takim przypadku możliwe jest ubezpieczenie samochodu na przykład tylko na okres letni, gdy trwają różnego rodzaju zloty lub zabytkowe rajdy. Ubezpieczanie takich pojazdów na cały rok mija się nieco z celem.

Musisz przeczytać: OC dla młodego kierowcy
 

Najpopularniejsze