Rachunek bankowy dla obcokrajowców

Polski rynek pracy stwarza obecnie mnóstwo możliwości zarobkowych szczególnie dla osób spoza granic kraju, co spowodowało, że migracje innych narodowości stały się bardzo powszechne. Poza opcją zarobkową, do Polski napływa coraz więcej studentów, więc stopa procentowa cudzoziemców jest naprawdę duża. Formalności dotyczące założenia konta w banku dla obcokrajowca potrafią być bardzo skomplikowane.

konto dla obcokrajowca 

Zdecydowanie większa czasochłonność 

Jeżeli Polak po analizie rynku oraz dostępnych propozycji zdecyduje się na założenie konta w banku - ma dwie możliwości - może iść do oddziału lub nie wychodząc z domu wypełnić wniosek online. Następnie oczekując na kartę bankomatową zajmuje się bardziej istotnymi kwestiami. Natomiast w przypadku obcokrajowca… no cóż nie zawsze jest tak łatwo.

Po pierwsze żaden bank w Polsce nie wysyła kart zagranicę, obojętnie jakim sposobem, czy pocztą czy kurierem, taka możliwość po prostu nie istnieje. Po drugie każdorazowe wypełnienie wniosku online kończy się niepowodzeniem, ponieważ osobista wizyta w oddziale w banku jest wymogiem, bez którego bank nie jest w stanie zagwarantować żadnej umowy. 
 

Brak informacji dotyczących wymogów stronach internetowych placówek 

Proszę zauważyć, że instytucje bankowe nie udostępnią podstawowych informacji dotyczących np. niezbędnych dokumentów, potrzebnych  do sfinalizowania umowy przy otwarciu rachunku. Niekiedy zwykli pracownicy w bankowej kasie nie posiadają takiej wiedzy. 

Obcokrajowcom pozostaje wizyta w oddziale, długie  oczekiwanie na infolinii lub tłumaczenie zagranicznych stron internetowych, a to i tak nie są pełne informacje.
 

Regulamin banku, a bariera językowa 

Z powodu bardzo dużej konkurencji na rynku bankowości, banki powinny zabiegać o każdego, pojedynczego klienta. W oddziałach w większych miastach istnieją osobne stanowiska do obsługi cudzoziemców, jednak w przypadku małych miejscowości, bariera językowa stwarza nie lada problem, a wręcz uniemożliwia załatwienie sprawy. 

Co więcej, wszystkie instytucje bankowe w Polsce, w swoim regulaminie posiadają zapis, iż wszystkie sprawy i umowy, dokonywane są w języku polskim. Na szczęście coraz więcej banków stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i wprowadza dodatkowe języki do obsługi. 
 

Wewnętrzne procedury banków dla rezydentów i nierezydentów

Rezydent osoba spoza granic Polski, lecz faktycznie nią zamieszkująca. Jak można się spodziewać taka osoba będzie miała znaczne ułatwienie w przeciwieństwie do osoby niezamieszkującej terytorium kraju, czyli nierezydenta. Nie oznacza to, że droga przez formalności będzie łatwa. Lista dokumentów jest długa, a i tak należy liczyć się z odmową. 

Najczęściej wymagane dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, wiza pobytowa, oświadczenie o miejscu zamieszkania. w przypadku studenta  prościej- wystarczy zaświadczenie o statusie studenta. 
 

Ukraina, a polska bankowość 

Rosnąca tendencja zatrudniania  robotników, pracowników niższego szczebla, jak i specjalistów z Ukrainy, wywołała niewielkie zamieszanie w bankowości. Banki zaczęły podchodzić do niektórych spraw podmiotowo i ułatwiły różnego rodzaju procedury. 

Najbardziej kluczowym ułatwieniem są procedury w języku ukraińskim, spis niezbędnych dokumentów czy oferty specjalne na przekazy zagraniczne. Kiedy kolej na kolejne narodowości? Wszystko w najbliższej przyszłości, ponieważ Polska jest krajem otwartym oraz częstą destynacją zarobkową i naukową. 
 

Od czego zacząć ?

Aby uniknąć kilku wizyty w oddziale z powodu braku wymagających dokumentów, należy dobrze przygotować się do wizyty w banku. Najłatwiejszym sposobem jest kontakt z infolinią i określenie swojej sytuacji. 

  1. Powiedz doradcy czy posiadasz wizę lub jeśli nie, inny dokument uprawniający Cię do przebywania w kraju
  2. zapytaj czy potrzebny będzie Pesel?
  3. jakie dokumenty są niezbędne ?
  4. czy system transakcyjny będzie udostępniony w Twoim języku?
  5. czy jako obcokrajowiec będziesz mógł korzystać z dodatkowych usług banku jak np. karta kredytowa?

Czy warto przechodzić przez wszystkie procedury ?

Niewątpliwie tak. Kwestia posiadania rachunku bankowego i karty bankomatowej to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Pozbywamy się problemu przewalutowania gotówki, wynagrodzenie za pracę dostarczane jest szybciej.

Warto zauważyć, że  liczba obcokrajowców chcących posiadać polskie konta bankowe jest na tyle duża, że banki w końcu zaczną otwierać się  na takich klientów i upraszczać oraz ujednolicać swoje procedury. Kwestia czasu, a z pewnością będzie łatwiej.

Najpopularniejsze