Karta Revolut - jak to działa?

Revolut, założony przez dwóch Rosjan – Nikołaja Storonskiego i Włada Jacenko – zaczął obsługiwać w swojej mobilnej aplikacji transakcje w złotówkach. Od tego momentu w Polsce, w której z roku na rok przybywa ludzi chętnie spędzających wakacje za granicą lub często podróżujących w sprawach służbowych, rozpoczęła się rewolucja polegająca na uświadomieniu sobie, co oznacza wielowalutowa karta z możliwością wymiany walut bez prowizji i po kursie międzybankowym. Lawinowo rozpoczęło się zakładanie kont i zamawianie kart bankomatowych. Obecnie z usług Revoluta korzysta już ponad siedem milionów użytkowników, z czego siedemset tysięcy to obywatele Polski.


Założenie konta bez wychodzenia z domu

Aby założyć konto w systemie Revolut i otrzymać kartę (fizyczną lub wirtualną) wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i dokument ze zdjęciem. Najpierw należy pobrać aplikację Revolut, która powoli i jasno przeprowadzi użytkownika przez cały proces zakładania konta. Sama rejestracja w systemie jest bezpłatna, podobnie jak korzystanie z Revoluta na poziomie podstawowym nie wymaga żadnych opłat, ale firma za wydanie fizycznej karty pobiera dokładnie 9,99 złotych. W sieci, szczególnie na stronach partnerów Revoluta, można znaleźć link do darmowego wydania karty. Jeśli aplikację pobierze się z niego, opłata za wydanie karty zostanie anulowana i założenie konta jest wtedy całkowicie darmowe. Kolejne etapy wiążą się z podaniem danych osobowych, zrobieniem zdjęcia sobie i obu stronom swojego dokumentu – aplikacja żąda na chwilę dostępu do aparatu fotograficznego w smartfonie, co pozwala zrobić te zdjęcia z poziomu aplikacji. Zgodnie z polskim prawem, wysyłanym dokumentem tożsamości może być dowód osobisty lub paszport. Zrobienie zdjęcia samemu sobie i wysłanie go podczas zakładania konta ma na celu potwierdzenie tożsamości użytkownika. Ostatnim etapem jest doładowanie konta kwotą 20,00 złotych. Można to zrobić zwykłym przelewem, ale wtedy pieniądze pojawią się na koncie Revolut po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach, w zależności od transz wychodzących i przychodzących banków. Innym sposobem jest automatyczne podpięcie pod Revoluta swojej karty debetowej, przypisanej do osobistego rachunku bankowego. Wtedy, po zleceniu przelewu, pieniądze znajdą się na subkoncie złotówkowym natychmiast.


Zdejmowanie blokad

Karta podstawowa Revolut powinna pojawić się w skrzynce pocztowej użytkownika w ciągu tygodnia – karty wysyłane są z terytorium Polski pocztą, dlatego nie czeka się na nią bardzo długo. W momencie jej otrzymania, należy zdjąć z niej blokady. Robi się to za pomocą aplikacji. Na dolnym pasku aplikacji należy wybrać ikonę „Karty”, a następnie „Bezpieczeństwo”. W tym momencie okazuje się, że płatności za pomocą paska magnetycznego, płatności zbliżeniowe, wypłaty z bankomatów i transakcje on-line są wyłączone. W zależności od tego, jakie funkcje są potrzebne użytkownikowi, można włączać i wyłączać je w dowolnej chwili. W kwestii bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie Revolut, szczególnie przy włączonych płatnościach zbliżeniowych, w przypadku zgubienia lub utraty karty można ją całkowicie zablokować jednym kliknięciem w aplikacji. Jeżeli karta się znajdzie, w tym samym miejscu można zdjąć z niej blokadę. Wszystkie opcje są dostępne w aplikacji.


Subkonta i przewalutowanie

Założywszy konto i doładowawszy je kwotą 20,00 złotych, automatycznie w aplikacji utworzone zostaje subkonto złotówkowe. Żeby wymieniać złotówki na inne waluty – system Revolut obsługuje ponad sto pięćdziesiąt walut, natomiast subkonta tworzy dla trzydziestu jeden (złoty polski, korona czeska, kuna chorwacka, euro, dirham arabski, dolar australijski, lew bułgarski, dolar kanadyjski, frank szwajcarski, korona duńska, funt brytyjski, dolar hongkoński, forint węgierski, nowy szekel izraelski, korona islandzka, jen japoński, dirham marokański, peso meksykańskie, korona norweska, dolar nowozelandzki, rial katarski, lej rumuński, dinar serbski, rubel rosyjski, rial saudyjski, korona szwedzka, dolar singapurski, bat tajski, lira turecka, dolar amerykański i rand południowoafrykański) – należy wejść w menu „Opiekun klienta” i kliknąć w opcję „Dodaj konto”. Następnie wybiera się walutę, która pojawia się po chwili na liście aktywnych kont. Tutaj warto być świadomym, że aplikacja wie, w jakim kraju znajduje się karta i w momencie płatności, zawsze pobierze środki zgromadzone na odpowiednim subkoncie. Jeżeli nie ma aktywnego konta w odpowiedniej walucie lub środki na tym subkoncie się skończyły, aplikacja pobierze pieniądze z konta, które opiewa na najwyższą wartość. W tym momencie jednak trzeba liczyć się z kosztem przewalutowania w terminalu lub bankomacie.

Doładowując konto złotówkowe konkretną kwotą, pojawia się ona na samym środku strony głównej, a tuż pod nią, dużo mniejszą czcionką zapisana jest pełna nazwa waluty. Po lewej stronie wartości przelanych środków znajduje się ikona niebieskiego plusa – klikając na nią, użytkownik przechodzi do panelu zasilenia konta. Zasilenia można dokonać od kwoty 20,00 złotych. Z prawej strony znajduje się różowa ikona z dwiema strzałkami. To właśnie w tym miejscu można dokonać przewalutowania. Wprowadza się kwotę, którą chce się przewalutować ze złotówek, lub konkretną kwotę w obcej walucie, jaką chce się uzyskać. Pomiędzy nimi pojawia się aktualny kurs. Nie należy dziwić się, że kurs przez cały czas się zmienia – dostosowuje się on do aktualnego kursu wymiany międzybankowej. Operację zatwierdza się, klikając duży napis „Wymień”, u dołu aplikacji. W tym momencie subkonto złotówkowe obniża swoje saldo o przewalutowaną kwotę, która zasila subkonto w obcej walucie. Żeby zobaczyć to subkonto, wystarczy przesunąć palcem po ekranie smartfona w lewo. Każde kolejne aktywne konto będzie się znajdowało na kolejnym ekranie aplikacji. Pod aktualnym saldem subkonta widoczny jest wykres zestawiający wpłaty i wypłaty z danego subkonta oraz ich historia. W tym momencie warto wspomnieć, że Revolut wysyła powiadomienia na smartfona w momencie doładowania, dokonania płatności kartą, wypłaty z bankomatu, nowych promocji lub blokad.


Prowizje, opłaty i limity

Jak już wcześniej wspomniano, za założenie konta i otrzymanie podstawowej fizycznej karty płatniczej można zapłacić maksymalnie 9,99 złotych i przez cały okres użytkowania konta nie będzie więcej opłat. Użytkownicy, którzy preferują lepszej jakości karty płatnicze – Revolut oferuje swoim klientom na przykład karty metalowe – lub zainteresowani usługami premium, takimi jak ubezpieczenie podróżne lub dostęp do saloników lotniskowych, będą musieli dodatkowo zapłacić. Łączna roczna kwota takich opłat może dochodzić nawet do kilkuset złotych.

Sam koszt wymiany walut jest niewielki, jeśli użytkownik stosuje się do jednej podstawowej zasady. Waluty należy wymieniać od poniedziałku do piątku. W przypadku walut z subkontami (poza rublem i batem) i prawie wszystkich pozostałych walut, przy przewalutowaniu w dni robocze, Revolut nie pobiera prowizji. W związku z tym, że w weekendy nie działa rynek międzybankowy, za przewalutowanie walut bazowych, czyli tych, które tworzą subkonta, Revolut doliczy sobie prowizję w wysokości 0,5% wartości wymiany. W przypadku pozostałych walut będzie to prowizja w wysokości 1% wartości. Revolut wprowadza również pojęcie walut mało płynnych, do których należą rubel rosyjski, hrywna ukraińska i bat tajski. Wymiana tych walut wiąże się z prowizją dla Revoluta w wysokości 1% wartości transakcji w dni robocze i 2% wartości w weekendy.

Karta Revolut uprawnia do bezpłatnej wypłaty gotówki z wybranych bankomatów. Limit darmowych wypłat wynosi 800,00 złotych miesięcznie (lub 200,00 euro, lub równowartość tej kwoty w lokalnej walucie). W sieci można znaleźć spis partnerów bankomatowych Revoluta we wszystkich krajach świata, na przykład w Danii powinno się korzystać z bankomatów Nordea Bank, aby za wypłaty nie została naliczona prowizja. Jest to informacja, którą należy mieć sprawdzoną przed wyjazdem do każdego kraju. Trzeba też bezwzględnie uważać na bankomaty i terminale, które proponują płatność DCC, czyli dynamic currency conversion. Zgoda na taką płatność sprawia, że pomimo wypłaty czy płatności w walucie danego kraju, obciążone zostanie subkonto w walucie, jaka obowiązuje w kraju wystawcy karty – czyli w funtach brytyjskich. Terminal czy bankomat zastosuje bardzo wysoki i niekorzystny kurs wymiany. Z tego powodu, posiadając na subkoncie środki w odpowiedniej walucie, należy zawsze odmawiać ofercie DCC.


Licencja bankowa

W 2018 roku rząd Litwy przyznał Revolutowi licencję bankową, co wpłynęło niezwykle korzystnie na postrzeganie firmy przez użytkowników. Licencja bankowa zabezpiecza wszystkich klientów w przypadku bankructwa banku – każdy klient otrzymuje gwarancję do wysokości 100 tysięcy euro. Może się okazać, że korzystając z uprawnień, jakie ma nadane, Revolut będzie dążył do wprowadzenia większej ilości usług typowo bankowych, ale nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę rozwój, jaki nastąpił w firmie od 2015 roku.


Usługi dodatkowe

Poza wspomnianym wcześniej ubezpieczeniem podróżnym, aplikacja Revolut oferuje kilka bardzo ciekawych usług i funkcji dodatkowych. W aplikacji dostępne są kalkulator walutowy, pomoc techniczna czy zarządzanie kryptowalutami. Najciekawszą usługą, którą dodatkowo oferuje Revolut jest jednak „Vaults”. Użytkownik korzystający z tej usługi pozwala aplikacji na zaokrąglanie kwot, które opłaca przy użyciu karty i odkładanie tych końcówek do osobistego sejfu oszczędnościowego klienta. Zakładając nowy sejf, wprowadza się jego nazwę, którą jest zwykle określenie celu oszczędzania, kwotę w wybranej walucie, jaką chce się otrzymać i tak zwany akcelerator drobnych, który każdą odciętą kwotę mnoży razy wybraną wartość i taką sumę przelewa z subkonta głównego do sejfu.
 

Technologia ułatwień

Biorąc pod uwagę, że z kartą Revolut płatności za granicą zostały uproszczone do jednej karty płatniczej honorowanej na całym świecie i jasnej, przejrzystej aplikacji, banki powinny bać się o swoje miejsce w panteonie instytucji wymieniających waluty. Dzięki Revolutowi zbędne stają się kantory, zakładanie kont w obcych walutach czy wyrabianie wielu kart debetowych, z których każda przypisana jest do konkretnej waluty. Revolut oznacza to wszystko, zebrane w jednym miejscu, w jednej aplikacji, na jednej karcie.  

Najpopularniejsze