ROR - co to jest i w jaki sposób wybrać najkorzystniejszy?

ROR - co to jest i w jaki sposób wybrać najkorzystniejszy?

ROR to skrót oznaczający rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kont bankowych w Polsce, ponieważ posiada je praktycznie większość z nas. ROR to produkt bankowy, który wykorzystuje się do przechowywania środków finansowych oraz realizowania przelewów. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest ROR i w jaki sposób wybrać najkorzystniejsze konto tego typu.

 

Najlepsze konta typu ROR

ing - ror direct
Nazwa ROR Konto Direct
Opłata za konto 0 zł 
Opłata za kartę 0 zł
Opłata za bankomaty 0 zł 
Wniosek ing wniosek o konto ror
santander - ror jakie chce
Nazwa ROR Konto Jakie Chcę
Bonus za otwarcie konta  200 zł
Opłata za konto 0 zł 
Opłata za kartę 0 zł
Opłata za bankomaty 0 zł 
Wniosek santander wniosek o konto ROR
mbank - ror ekonto
Nazwa ROR eKonto
Opłata za konto 0 zł 
Opłata za kartę 0 zł
Opłata za bankomaty 0 zł 
Wniosek mbank wniosek o konto ROR


Spis treści:

  1. Najlepsze konta typu ROR
  2. ROR - podstawowe informacje na temat rachunku
  3. Opłaty i prowizje ROR - ile kosztuje ROR?
  4. ROR w Banku a bezpieczeństwo 

 

ROR - podstawowe informacje na temat rachunku

ROR to popularne konto osobiste. Warto wiedzieć, że takie standardowe konto bankowe zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem mogą zawierać nie tylko dorośli, ale również młodzież od 13. roku życia i seniorzy. Na takim koncie możemy gromadzić swoje oszczędności, dlatego obecnie większość Polaków zleca wypłatę wynagrodzenia bądź innych dochodów właśnie na ROR. 

Do każdego ROR-u bank dołącza w większości przypadków kartę debetową do konta, z której klient może oczywiście w każdej chwili zrezygnować. Oprócz kart debetowych banki oferują klientom także dostęp do wielu innych, wyjątkowo korzystnych instrumentów finansowych. Mowa tutaj chociażby o lokatach, specjalnych kontach oszczędnościowych, kartach kredytowych czy kredytach bądź pożyczkach. Klient, który ma konto w danym banku od stosunkowo długiego czasu, ma znacznie większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w wysokiej kwocie.

W dzisiejszych czasach powszechnie obowiązującym standardem są internetowe konta osobiste. W zasadzie każdy bank w Polsce oferuje swoim klientom dostęp do systemu bankowości elektronicznej, dzięki czemu mają oni możliwość realizowania przelewów o dowolnie wybranej porze dnia lub nocy, 365 dni w roku. Ciekawostką jest fakt, iż pierwszy internetowy rachunek osobisty został uruchomiony 14 października 1998 roku w Powszechnym Banku Gospodarczym w Łodzi. 

 

Opłaty i prowizje ROR - ile kosztuje ROR?

W zdecydowanej większości aktualnie funkcjonujących instytucji bankowych uruchomienie konta oszczędnościowo-rozliczeniowego jest całkowicie darmowe. Banki pobierają jednak opłaty za użytkowanie karty debetowej bądź prowadzenie rachunku. W wybranych przypadkach możliwe jest zwolnienie z takiej opłaty - najczęściej warunkiem jest zrealizowanie określonej liczby transakcji bądź minimalny wpływ na konto w miesiącu. Z opłatami należy także liczyć się wtedy, gdy skorzystamy z opcji otrzymywania wyciągów z konta w formie papierowej. Ponadto, w większości banków ROR to rachunek z zerowym oprocentowaniem. Są jednak takie instytucje bankowe, które oferują konto bankowe z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Sprawdź również: Konto bez karty

 

ROR w Banku a bezpieczeństwo

Mimo tego, iż banki nieustannie inwestują w nowoczesne rozwiązania mające na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa środkom zgromadzonym przez klientów, w dalszym ciągu są osoby, które mają pewne opory przed zakładaniem rachunków bankowych za pośrednictwem internetu. W końcu zakładając ROR musimy podać wszystkie swoje poufne dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego.

Do tej pory o kradzieżach baz danych z instytucji bankowych nie słyszeliśmy zbyt często, dlatego warto mieć świadomość tego, iż internetowy ROR zazwyczaj jest w pełni bezpieczny. Osoby przezorne mogą na przykład sprawdzić, czy w danym banku, w którym chcieliby założyć konto, kiedykolwiek pojawiły się luki w jego systemie bezpieczeństwa. W ten sposób będziemy mieli dodatkową gwarancję, iż korzystanie z usług danego banku jest całkowicie bezpieczne.

Należy jednak pamiętać o tym, aby również samodzielnie dbać o bezpieczeństwo swoich środków ulokowanych na ROR. Przede wszystkim,  nikomu nie wolno podawać swoich danych do logowania w systemie bankowości elektronicznej oraz każdorazowo zachowywać szczególną ostrożność podczas wypłacania środków w bankomacie czy płacenia kartą debetową w sklepie. 


Sprawdź również: Wspólne konto bankowe

Najpopularniejsze