Saldo a dostępne środki - czym się od siebie różnią

Saldo a dostępne środki - czym się od siebie różnią


Chcąc właściwie zarządzać własnymi finansami należy monitorować wszelkie wpływy i wydatki. Zdarza się jednak tak, że po sprawdzeniu stanu konta saldo różni się od dostępnych środków. Z czego wynika ta różnica? Dlaczego tak się dzieje? Czy powinno nas to niepokoić? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w poniższym artykule.

 

Róznica pomiędzy saldo a aktualne środki

Saldo konta bankowego to nic innego jak suma środków możliwych do rozdysponowania oraz nałożone blokady. Dostępne środki to zaś kwota pieniężna, którą możemy swobodnie rozporządzać. Innymi słowy różnicę między saldem a dostępną sumą stanowią tzw. transakcje nierozliczone. Są nimi środki zablokowane, które nie zostały jeszcze zaksięgowane po stronie banku, lecz nie jest możliwa ich wypłata. Bank zarejestrował choćby pobranie przez Ciebie gotówki w bankomacie lub płatność kartą w sklepie - dlatego właśnie zablokował daną kwotę będącą różnicą między saldem a dostępnymi środkami.

Analizując stan konta warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na dostępne środki. Są to bowiem pieniądze, które możemy realnie wydawać. Saldo zaś stanowi w pewnym stopniu "opóźnioną" kwotę w stosunku do sumy pozostałej do spożytkowania. Można zatem ulec wrażeniu, że posiadamy na koncie więcej pieniędzy niż jest tak w rzeczywistości. Trzeba więc pamiętać o nierozliczonych transakcjach.
 

Podsumowanie

Wartość dostępnych środków jest aktualizowana w systemie niemalże od razu po przeprowadzeniu jakiejkolwiek transakcji pieniężnej. Jest to wartość w pełni aktualna w odniesieniu do naszych wpływów i wydatków. W przypadku salda sytuacja wygląda nieco inaczej. Stan salda nie zmienia się natychmiastowo po wykonanej transakcji a dopiero po jej zaksięgowaniu. Transakcja musi zostać potwierdzona przez obie strony biorące w niej udział, co może trwać od kilku godzin do nawet tygodnia
.

Wypłacając pieniądze lub decydując się na spontaniczne zakupy bierzmy więc pod uwagę to, aby sugerować się kwotą dostępnych środków a nie saldem konta bankowego. W przeciwnym razie przy kasie może nas spotkać niemiłe zaskoczenie...

Sprawdź rownież: Porównanie kont bankowych

Najpopularniejsze