PKO BP sesje przychodzące i wychodzące

Kiedy dojdzie przelew w PKO BP? Sesje księgowania przelewów ELIXIR są realizowane zgodnie z określonym harmonogramem. System ELIXIR działa w naszym kraju począwszy od 1994 roku. Dzięki niemu realizacja przelewów gotówkowych pomiędzy różnymi instytucjami bankowymi w złotówkach trwa wyjątkowo krótko. Najważniejsza zasada przelewów ELIXIR to konkretne godziny przelewów przychodzących i wychodzących. Wszystkie instytucje bankowe posiadają własny harmonogram realizacji przelewów, dlatego zweryfikowanie, kiedy dojdzie przelew w PKO BP nie jest trudne. 

 

PKO BP Sesje przychodzące i wychodzące ELIXIR 

Numer sesji Sesje przychodzące PKO BP Sesje wychodzące PKO BP
Pierwsza sesja 11:30 08:00
Druga sesja 15:10 11:45
Trzecia sesja  17:30 14:30

 

PKO BP Sesje przelewów - najważniejsze informacje

Sesje przelewów oznaczają po prostu godziny, w których pieniądze są księgowane na koncie lub dochodzi do realizacji przelewu. Sesje dzielimy na: 

 • Sesje przychodzące PKO BP - oznaczają one godziny, w których przelewy z innych banków trafiają na nasze konto prowadzone w PKO BP.
 • Sesje wychodzące PKO BP - oznaczają one godziny, w których przelewy z naszego konta prowadzonego w PKO BP są wysyłane na rachunki w innych bankach. 

 

Kiedy dojdzie przelew w PKO BP? 

Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, ile trzeba czekać na realizację przelewu z innego banku na rachunek prowadzony w PKO BP. Warto wiedzieć o tym, że dokładne godziny realizacji przelewów uzależnione są od terminów księgowania przelewu zarówno w banku nadawcy przelewu jak i w PKO. Uwzględniając terminy sesji ELIXIR w banku nadawcy i adresata jesteśmy w stanie poprawnie oszacować, kiedy dojdzie przelew w PKO BP. 

 

Od czego zależą godziny realizacji przelewów? 

Godziny księgowania przelewów uzależnione są w sposób bezpośredni od sesji ELIXIR - nie tylko tych prowadzonych przez banki, ale także tych zewnętrznych prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Wszystkie przelewy ELIXIR w Polsce przechodzą przez trzy sesje. Pierwsza to sesja w banku nadawcy, następnie ma miejsce sesja w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, a dopiero później jest realizowana sesja rozliczeniowa w banku adresata przelewu. 

Czas oczekiwania na przelew w PKO BP uzależniony jest od tego, na które sesje rozliczeniowe trafi konkretny przelew. Każdy bank realizuje sesje przychodzące i wychodzące w niego innych godzinach. Jeżeli chcemy, aby przelew ELIXIR trafił do odbiorcy jak najszybciej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie te trzy kwestie - sesje wychodzące w banku nadawcy, terminy sesji w KIR a także godziny sesji przychodzących w banku odbiorcy.

Należy też pamiętać o tym, że tradycyjne sesje ELIXIR są realizowane wyłącznie w dni robocze. Nie są za to przeprowadzane w weekendy i święta. 

 

Jakie dane są potrzebne do zrealizowania przelewu do PKO BP?

Aby z sukcesem zrealizować przelew na rachunek prowadzony w PKO BP, wystarczy podać podstawowe dane adresata przelewu, takie jak:

 • Nazwa odbiorcy przelewu. Jeżeli wysyłamy przelew do osoby fizycznej, wpisujemy imię i nazwisko, zaś w przypadku realizacji przelewu do firmy, wpisujemy jej nazwę. 
 • Numer rachunku bankowego. Jest to najważniejsza informacja podawana w formularzu. Zalecamy, aby każdorazowo przed wysłaniem przelewu dokładnie zweryfikować, czy wprowadzony numer rachunku jest prawidłowy, ponieważ w innym przypadku środki trafią do kogoś zupełnie innego, a ich późniejsze odzyskanie będzie niezwykle trudne. 
 • Kwota. Podczas wpisywania kwoty także należy być ostrożnym, aby nie wpisać przypadkiem o jedno zero za dużo. 
 • Tytuł przelewu. Nazwa przelewu nie musi być wyjątkowa, można na przykład napisać tam hasło "przelew". Dla większości banków tytuł przelewu nie jest ważny - najważniejszy jest numer rachunku i kwota. 

 

Przelew internetowy w iPKO - gwarancja szybkiej realizacji przelewu 

Pewność dokładnego określenia czasu, w którym zostanie zrealizowany przelew, daje wyłącznie przelew internetowy. W przypadku, gdy podejmujemy na przykład decyzję o opłaceniu rachunków w formie tradycyjnej na poczcie, musimy liczyć się z tym, że realizacja przelewu może zająć nawet kilka dni roboczych. Za realizację takiego przelewu trzeba również zapłacić. Wysyłając przelew ELIXIR za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej iPKO nie zapłacimy ani grosza! A jeżeli zależy nam na tym, aby przelew dotarł do adresata w ciągu kilku sekund, zamiast przelewu standardowego możemy zdecydować się na przelew natychmiastowy. 

 

Przelew natychmiastowy PKO BP

Jeśli zależy nam na tym, aby wysłać przelew bez oczekiwania na realizację jednej z sesji wychodzących ELIXIR, możemy zdecydować się na skorzystanie z usługi przelewu natychmiastowego. Cechą charakterystyczną przelewu natychmiastowego jest to, iż może on być wysłany o dowolnej porze dnia lub nocy - 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przelewy natychmiastowe mogą wysyłać zarówno klienci indywidualni jak i klienci firmowi. Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych, ponieważ taki przelew błyskawicznie zasili konto w jakimkolwiek banku. Sporo osób wybiera przelewy natychmiastowe wtedy, gdy mają do opłacenia zaległe faktury za gaz lub prąd bądź czynsz za wynajem mieszkania. 

Koszt realizacji przelewu w przypadku klientów indywidualnych uzależniony jest od tego, w jakim kanale obsługi go wysyłamy, a mianowicie:

 • w serwisie internetowym iPKO lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO - 4,99 zł,
 • w oddziale PKO Banku Polskiego - 11,99 zł,
 • w serwisie telefonicznym PKO Banku Polskiego - 11,99 zł.

 

PKO BP - podstawowe informacje na temat instytucji bankowej 

PKO Bank Polski - Powszechna Kasa Oszczędności, jest polskim bankiem uniwersalnym z ponad stuletnią tradycją. Funkcjonuje on począwszy od 1919 roku. Od samego początku jego siedziba jest zlokalizowana w Warszawie. Od 2004 roku PKO BP jest notowany na giełdzie jako spółka akcyjna. W tej chwili jest to największy w Polsce bank uniwersalny. W roku 2018 PKO BP zajął 845. pozycję w rankingu największych światowym firm. W ofercie PKO BP znajdują się kredyty gotówkowe, konta bankowe, konta oszczędnościowe, kredyty hipoteczne czy karty kredytowe. 

 

Źródło:

 1. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/kiedy-dojdzie-przelew/
 2. https://www.kir.pl/

Najpopularniejsze