Skąd komornik wie, gdzie pracuję?
18 października 2020
W jaki sposób komornik może dowiedzieć się, gdzie pracuję? Tego rodzaju pytania zadaje sobie sporo zadłużonych osób. Z myślą o nich przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Tłumaczymy w nim, skąd komornik może dowiedzieć się o naszym miejscu pracy. Zapraszamy do lektury.
SPIS TREŚCI:
- Skąd komornik wie, gdzie pracuję?
- Informacja od wierzyciela we wniosku egzekucyjnym
- Komornik składa wniosek o informację do ZUS-u
- Komornik składa wniosek o informację do USKomornik sam pyta dłużnika o miejsce pracy
- Komornik zagląda do archiwalnych danych dotyczących postępowań egzekucyjnych prowadzonych w swojej kancelarii
Skąd komornik wie, gdzie pracuję?
W naszym kraju panuje sporo mitów dotyczących faktycznych uprawnień komorników. Warto wiedzieć, że komornicy w żadnym wypadku nie posiadają nieograniczonych możliwości na weryfikowanie wszelkich informacji odnośnie dłużników. Jak komornik dowiaduje się o naszym miejscu pracy? Jego wiedza na temat miejsca pracy może na niego dotrzeć na kilka sposobów. Poniżej dokładnie je omawiamy.
Musisz sprawdzić: Konto bez komornika
Informacja od wierzyciela we wniosku egzekucyjnym
Informację odnośnie aktualnego miejsca zatrudnienia dłużnika komornik może otrzymać w sposób bezpośredni od wierzyciela składającego wniosek egzekucyjny. Skąd wierzyciele posiadają takie informacje? W wielu przypadkach to my sami informujemy wierzycieli o swoim miejscu pracy podczas składania wniosku o pożyczkę, kredyt kartę kredytową lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe.
W przypadku, gdy nasze długi powstały właśnie w taki sposób, wówczas zachodzi spore prawdopodobieństwo, że w przeszłości sami podaliśmy wierzycielowi informacje odnośnie naszego miejsca pracy. Wierzyciel z kolei przekazuje je potem komornikowi we wniosku egzekucyjnym. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż takie postępowanie wierzyciela jest w pełni legalne.
Komornik składa wniosek o informację do ZUS-u
Kolejnym sposobem komornika na sprawdzenie, gdzie pracuje dłużnik, jest zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jest instytucją dysponującą pełną historią wpłat ubezpieczeniowych dla każdej osoby, która pracuje w Polsce w sposób legalny. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest prawnie zobowiązany do tego, aby przekazywać informację o miejscu pracy dłużnika komornikowi.
Co ważne: komornik nie pozna w ten sposób miejsca pracy osoby, która posiada tzw. pracę "na czarno". W przypadku osób pracujących bez umowy pracodawcy nie odprowadzają żadnych składek do ZUS, przez co dane na temat takiego miejsca pracy w bazie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą dostępne.
Komornik składa wniosek o informację do US
Informację o dłużniku komornik może uzyskać nie tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale także w urzędzie skarbowym, banku oraz innej instytucji, która zgodnie z określoną ustawą jest zobowiązana do tego, aby móc udzielać informacji odnośnie dłużników. Organy zobowiązane do udzielania informacji na temat miejsca pracy dłużników są wymienione dokładnie w artykule 761 kodeksu postępowania cywilnego.
Komornik sam pyta dłużnika o miejsce pracy
Komornik może także samodzielnie zapytać osobę zadłużoną o to, gdzie pracuje. Niektórzy dłużnicy nazwę swojego pracodawcy potrafią wspomnieć nawet nieświadomie w trakcie prowadzonej z komornikiem luźnej rozmowy. Z kolei komornik tę wiedzę może później wykorzystać do tego, aby zweryfikować, gdzie naprawdę pracuje dłużnik.
Musisz sprawdzić : Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?
Komornik zagląda do archiwalnych danych dotyczących postępowań egzekucyjnych prowadzonych w swojej kancelarii
W przypadku, gdy aktualny dług nie jest pierwszym zadłużeniem danej osoby, to jej akta w dalszym ciągu mogą być przechowywane w archiwalnej bazie danych danej kancelarii. Jeżeli postępowanie egzekucyjne jest prowadzone przez komornika z tej samej kancelarii, to bez problemu odszuka on informację odnośnie miejsca zatrudnienia dłużnika w aktach odnośnie wcześniej prowadzonych egzekucji.