Skrytka bankowa. Jak założyć i inne alternatywy?
17 listopada 2019
Na początek chyba pora obalić pewien mit. Nasza skrytka depozytowa pozostaje do naszej wyłącznej dyspozycji do momentu, aż nie przyciągnie ona uwagi organów ścigania. Zgodnie z polskimi przepisami nasza skrytka bankowa może bowiem zostać otwarta bez naszego udziału, gdy na przykład zainteresuje się nią któraś z agencji rządowych, takich jak chociażby ABW, CBA, czy Służba Celna. Nawet komornik prowadzący wobec nas postępowanie może uzyskać do niej dostęp bez większego problemu.
Spis treści:
- Skrytka bankowa - jak założyć skrytkę bankową?
- Skrytka bankowa - w jakim Banku?
- Skrytki depozytowe za granicą - konta za granicą i inne alternatywy
Skrytka bankowa - jak założyć skrytkę bankową?
Zgodnie z prawem, posiadaczem skrytki może stać się zarówno każda osoba pełnoletnia, organizacja, jak i podmiot nieposiadający osobowości prawnej. Bank może udostępnić nam skrytkę bankową, zwaną też inaczej skrytką depozytową na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 6 i 109 Prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). Umowa wynajmu jest zazwyczaj podpisywana na czas nieokreślony bądź czas określony i wynoszący zazwyczaj miesiąc lub rok. Sam koszt jest zależny od pojemności danej skrytki. Czasami pobierana jest również opłata za dodatkowe zabezpieczenia.
Skrytka bankowa - w jakim Banku?
Znalezienie wolnej skrytki depozytowej nie jest wcale tak łatwe, jak mogło by się wydawać. Tego typu usługi stanowią dziś niszę, które zagospodarowywana jest jedynie dla najbardziej istotnych klientów danego banku. Jeżeli jakakolwiek się zwolni, to jest zazwyczaj proponowana stałym klientom, którzy są po prostu klientami kluczowymi. Często są to usługi świadczone dla dużych przedsiębiorstwa bądź korporacji. Czy to oznacza, że nie mamy szansy na taką skrytkę? Absolutnie nie. W przyczynach tego stanie rzeczy należy dopatrywać się wysokiego kosztu utrzymania takich skrytek, które w porównaniu do opłat są naprawdę bardzo mało opłacalne dla banku.
Przede wszystkim chodzi o powierzchnię, którą bank musi wygospodarować dla takiego klienta, zabezpieczenia, ochronę oraz obowiązkowy monitoring. wszystko to generuje bowiem koszty, których standardowe opłaty nie pokrywają. Tymczasem w wielu zagranicznych instytucjach bankowych najemca może korzystać ze skrytek bankowych samodzielnie przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu – są to tzw. samoobsługowe skrytki sejfowe. Istnieje także pewna alternatywa.
Skrytki depozytowe za granicą - konta za granicą i inne alternatywy
Skrytki sejfowe są oferowane również za granicą. Tego typu rozwiązania mają w swojej ofercie również niemieckie, czeskie, czy nawet szwajcarskie banki, które cieszą się chyba największą renomą. Często wynajem takiej skrytki poza granicami naszego kraju wiąże się też z koniecznością założenia konta i wykupienia ubezpieczenia, a w przypadku banku szwajcarskiego — osobistego stawienia się w celu dokonania transakcji. Nie jest to jednakże standardowym sposobem postępowania i wiele banków oferuje znacznie prostsze procedury, jeśli chodzi o założenie skrytki w ich banku. Oprócz banków, tego typu usługi świadczą również prywatne firmy depozytowe. Choć opłaty są nieco wyższe niż w przypadku banków, to jednak ferują one nieco większą swobodę.