Sprawdzenie OC - gdzie należy sprawdzić, czy sprawca ma OC?
28 marca 2020
Wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC jest obowiązkiem właściciela pojazdu mechanicznego. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym o ochronę ubezpieczeniową pojazdu w ramach OC jest terminem, w którym ubezpieczenie zaczyna obowiązywać. Polisa OC obowiązuje najczęściej przez rok, a ewentualną zmianę ubezpieczyciela należy zgłosić dotychczasowemu towarzystwu przed upływem terminu jej obowiązywania.
Polisa OC - czy można sprawdzić aktualne ubezpieczenie pojazdu?
Umowa o zawarcie polisy ubezpieczeniowej OC obowiązuje z dniem, określonym w jej warunkach. Najczęściej jest to termin, który spaja się z wygasającą, dotychczasową umową. Jako właściciel pojazdu należy zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC, gdyż brak podstawowego ubezpieczenia w momencie kontroli lub kolizji oznacza konieczność zapłacenia kary za brak OC (jest to optymistyczny, najmniej kosztowny wariant). Według obowiązujących przepisów kierowca pojazdu nie jest zobowiązany do posiadania dowodu opłacenia składki OC oraz dowodu rejestracyjnego przy sobie, tym większa trudność w weryfikacji posiadania aktualnej polisy. Jeżeli jesteś poszkodowana strona kolizji, możesz wraz ze sprawcą sporządzić oświadczenie, oznaczające winę oraz będące podstawa dochodzenia odszkodowania w TU sprawcy. W praktyce warto jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzają.c na miejscu ważność polisy OC. Wystarczy posiadać dostęp do internetu oraz odwiedzić stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego https://www.ufg.pl/.
Musisz przeczytać: Ubezpieczenie OC krótkoterminowe na miesiąc
Jak sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy kolizji?
Baza UFG funkcjonuje sprawnie, towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do jej aktualizacji najpóźniej w ciągu czternastu dni od podpisania umowy o polisę OC. Po kolizji warto wejść na stronę internetową UFG oraz spełnić kryteria wyszukiwania. Konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz jego numeru VIN. Dzięki szybkiemu sprawdzeniu stanu ubezpieczeniowego pojazdu sprawcy kolizji będzie można liczyć na wypłatę odszkodowania z jego polisy. W przeciwnym wypadku pieniądze na naprawę samochodu pochodzić będą z Funduszu Gwarancyjnego, natomiast sprawca odczuje w portfelu znaczne uszczuplenie na korzyść UFG.
Oblicz składkę – taniej o 50% polisa
Co grozi za brak OC?
W przypadku kolizji za brak ubezpieczenia grozi kara finansowa oraz konieczność opłacenia naprawy pojazdu poszkodowanego z własnych środków finansowych. Jeżeli sprawca kolizji nie posiada ważnego OC, będzie musiał zapłacić karę do UFG oraz oddać instytucji kwotę, przeznaczoną na naprawę pojazdu. Sytuacja skomplikuje się, jeżeli uszkodzonym pojazdem jest samochód w klasie premium, dla którego każda, nawet najdrobniejsza naprawa oznacza spory wydatek. Jeżeli w kolizji biorą udział osoby poszkodowane, za ich leczenie może dołączyć do rachunku sprawcy. W przypadku, gdy uszkodzony zostanie pojazd o dużej wartości, sprawca może popaść w wieloletnie kłopoty finansowe. Jeszcze gorsza sytuacja jest w przypadku, gdy w kolizji uczestniczą poszkodowani ludzie. Czynnik osobowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia kosztów.
Musisz przeczytać: OC dla młodego kierowcy
Sprawdź OC sprawcy
Po kolizji nie należy ulegać stresowi lub zapewnieniom sprawcy o posiadaniu OC. Aby mieć pewność, należy sprawdzić na miejscu zdarzenia, czy aktualnie obowiązuje polisa. Polisa OC, w przeciwieństwie do AC jest obowiązkowa, czego warto przestrzegać, przemieszczając się pojazdem po drogach publicznych. Warto również pamiętać o konieczności wykupienia polisy OC nie tylko na samochód osobowy. Posiadacze ciężarówki, skutera, motoroweru, ciągnika wolnobieżnego również zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia, określającego odpowiedzialność cywilna w rozumieniu przepisów prawa. Strona UFG jest intuicyjnie przygotowana witryną, łatwa w obsłudze, zapewniającą szybką odpowiedź.