Sprzedaż pożyczek w kwietniu 2020 spadła o 70%

Od uchwalenia tarczy antykryzysowej minęło już kilka tygodni. W ramach tej ustawy przewidziano znaczące ograniczenie kosztów pozaodsetkowych do 21 procent dla pożyczek z okresem spłaty dłuższym niż 30 dni oraz 5 procent dla pożyczek krótkoterminowych z okresem spłaty mniejszym niż 30 dni. Wszystkie aktualne statystyki dotyczące czterech ostatnich tygodni pokazują, że doszło do wyraźnego spadku zainteresowania pożyczkami wśród konsumentów.  Pod względem wartości spadek wyniósł aż 75 procent. Oto pełen raport na temat sprzedaży pożyczek w kwietniu 2020.

sprzedaz pozyczek kwiecien 2020

 

Sprzedaż pożyczek w kwietniu 2020 spadła o 70% 

CRIF oraz BIK upubliczniły najnowsze informacje odnośnie poziomu sprzedaży pożyczek w ciągu ostatnich czterech pełnych tygodni, w których obowiązują obniżone koszty pozaodsetkowe. Stała tendencja spadkowa liczby udzielanych pożyczek oraz ich wartości widoczna jest już od dwóch miesięcy. Dane CRIF pokazują, że w drugiej połowie marca bieżącego roku wartość wszystkich udzielanych pożyczek spadła w porównaniu ze średnim tygodniem lutego aż o 40 procent, zaś w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej aż o 50 procent. W kwietniu 2020 spadek wartości wszystkich udzielonych pożyczek był równy 72 procent w porównaniu z kwietniem 2019 oraz 66 procent w porównaniu z lutym 2020. Zaobserwowano również duży spadek ilości udzielonych zobowiązań finansowych, który wyniósł w kwietniu 2020 niecałe 43 procent pożyczek udzielanych w poprzednim roku kalendarzowym. 

Według badania CRIF mocno spadła też średnia wartość pojedynczej pożyczki. W kwietniu 2019 średnia kwota pojedynczej pożyczki wynosiła 3625 złotych, zaś w kwietniu 2020 już tylko 2163 złote, co jest spadkiem w wysokości 40% rok do roku. Z kolei w porównaniu z rokiem 2018 (2800 złotych) jest to spadek o 23%. Najnowsze dane BIK również w podobny sposób diagnozują aktualną sytuację, jednak nieco inne są liczby. Według BIK spadek wartości udzielanych pożyczek w 2020 w porównaniu z 2019 rokiem wynosi 65 procent, czyli jeszcze więcej. 
 

Ilu klientów wnioskowało o pożyczki w kwietniu 2020?

Duże zmiany widać także w liczbie klientów wnioskujących o uzyskanie pożyczki. Spadki były jednak mniejsze niż w przypadku wartości udzielanych klientom pożyczek. Liczba wniosków w całym marcu 2020 utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W żadnym z tygodni marca 2020 roku liczba klientów aplikujących o pożyczkę nie zmniejszyła się o więcej niż 20 procent. Duże spadki odnotowano dopiero na początku kwietnia, gdy polski rząd wprowadził znaczące ograniczenia w kosztach pozaodsetkowych. Wtedy spadek ilości złożonych wniosków wyniósł aż 65 procent. 

Okres Świąt Wielkanocnych, przed którym z reguły obserwuje się znaczny wzrost popytu na pożyczki, wypadł w okresie 21-22 kwietnia 2019 roku. Spowodowało to, że w tygodniu 14-20 kwietnia miała miejsce zawyżona baza porównawcza. W bieżącym roku święta wypadły 9 dni wcześniej. W całym kwietniu 2020 roku liczba klientów składających wnioski o pożyczki spadła o 55 procent w porównaniu z lutym 2020 roku oraz o 55 procent w porównaniu z kwietniem 2019. 

Według danych CRIF na początku marca 2020 liczba odrzuconych wniosków nie była większa niż 48 procent, z kolei w drugiej połowie kwietnia wskaźnik ten wynosił już prawie 60 procent. Było to oczywiście spowodowane utratą stałego źródła dochodu przez sporo konsumentów z powodu pandemii koronawirusa. Dane dotyczące następnych tygodni obowiązywania ustawy antykryzysowej oraz zmniejszonych kosztów pozaodsetkowych pokazują, jak bardzo skurczył się rynek pożyczek. Firmy pożyczkowe widząc znacznie mniejszą zdolność kredytową klientów, musiały ograniczyć wartość udzielanych zobowiązań finansowych. 

Najpopularniejsze