Szybkie pożyczki na co uważać?

Szybkie pożyczki gotówkowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym bank nie udzielił kredytu gotówkowego. Instytucji udzielających szybkie pożyczki jest coraz więcej, coraz więcej jest też klientów takich produktów. Firmy nie są bankami więc nie mogą sprawdzić historii kredytowej w BIK. Ryzykują, jednak koszt spłaty takiej pożyczki jest bardzo wysoki.


W poprzednim roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził firmy pożyczkowe, po kontroli okazało się, że każda instytucja w jakiś sposób naruszała prawa konsumentów. Kontrola dotyczyła przede wszystkim opłat pobieranych przez firmy pożyczkowe. To oznacza, że bardzo ważne jest czytanie umów zwłaszcza w przypadku szybkich pożyczek gotówkowych. Takie umowy często zawierają pułapki na konsumentów właśnie w formie dodatkowych opłat (np opłata przygotowawcza). W internecie można znaleźć nawet specjalną stronę „Sprawdź, zanim podpiszesz” informującą o tego typu sytuacjach. Kampanię organizuję między innymi Narodowy Bank Polski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, policja i Ministerstwo Finansów. Jeśli pożyczkobiorca nie rozumie wszystkich elementów umowy, niech lepiej nie podpisuje i szuka dalej.
 

Szybkie pożyczki bez BIK

Przedstawimy wam teraz, czego dokładnie unikać oraz na co uważać przy podpisywaniu umowy o szybką pożyczkę gotówkową. Przede wszystkim powinniście dokładnie sprawdzać umowy, które reklamują się chwytliwym hasłem „bez BIK”. Jest to jeden z najczęściej spotykanych sloganów, którym firmy pożyczkowe próbują przyciągnąć klientów. Atutem ma być tutaj fakt, że aby otrzymać szybką pożyczkę, klient nie musi martwić się o swoją historię kredytową (inaczej jest w przypadku pożyczki zaciąganej w banku, tutaj historia jest dokładnie sprawdzana).
 

BIK to skrót, który oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Gromadzone są w nich wszelkie informacje o kredytach, które są aktywne oraz SKOK-ach. Z uwagi na to, że firmy pożyczkowe nie muszą sprawdzać klientów w BIK, mogą kierować swoją ofertę do osób, które nie otrzymały kredytu/pożyczki w banku. Dlaczego BIK jest dla banku taki istotny? Tam znajdują się ważne informacje dotyczące spłat poprzednich pożyczek – czy raty były spłacane w terminie, lub czy kredytobiorca miał na głowie windykatora lub nie udało mu się spłacić kredytu w całości. Jeśli coś się dla banku nie zgadza, taki klient jest wtedy bardziej ryzykowny i bank odrzuca jego wniosek o pożyczkę. Wtedy pozostaje ubiegać się o pieniądze u firm pożyczkowych.
 

Darmowe szybkie pożyczki

Szybkie pożyczki gotówkowe często reklamowane są jako „darmowe”, zwłaszcza w internecie. Co to oznacza? Nie oznacza to, że cała pożyczka jest bezzwrotna. Chodzi tu jednak o fakt braku prowizji i odsetek, pożyczone pieniądze i tak muszą być zwrócone w określonym terminie. W takim razie, jaką korzyść mają z takiej oferty firmy pożyczkowe? „Daj mu palec, weźmie całą rękę” czyli w momencie, kiedy klient bierze pierwszą pożyczkę (bez prowizji i odsetek) później sięgnie po kolejną, ta jednak nie będzie już „darmowa”. Firmy pożyczkowe w tej sposób łapią naiwnych klientów w myśl zasady „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Podobnie jest w przypadku nie spłacenie pierwszej darmowej pożyczki – jeśli klient nie zrobi tego w terminie, będzie musiał zapłacić dużo więcej.    
 

Porównując oferty i koszty szybkich pożyczek zawsze zwracaj uwagę na RRSO czyli całkowity koszt pożyczki, uwzględniający nie tylko ratę ale również dodatkowe koszty takie jak prowizja, ubezpieczenie i inne opłaty. Uważaj przede wszystkich na ubezpieczenia – te są często mocno ukryte w ofercie, tak samo zakres ich działania, który często może być dla klienta zupełnie bezużyteczny.
 

Sprawdź również:
Pożyczki na dowód bez zaświadczeń 
Pożyczki w domu klienta. Pożyczki do domu bez BIK i dla zadłużonych
 

Najpopularniejsze