Najtańsze OC - nawet 50% mniej. Kup tanie OC

Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, które zapewnia pokrycie kosztów szkód, wyrządzonych innemu podmiotowi - na przykład, gdy uczestniczymy w stłuczce z naszej winy. Na rynku w Polsce funkcjonuje wiele przedsiębiorstw i korporacji ubezpieczeniowych - zakres polisy jest co prawda regulowany prawnie, przez ustawę, jednak jej koszt jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnego podejścia danej firmy - dla kogo przeznaczone jest najtańsze ubezpieczenie OC? Co wywiera największy wpływ na koszty polisy ubezpieczeniowej i kto może liczyć na najtańsze OC? Jaka kwota określa tanie OC oraz co można zrobić, aby zaoszczędzić jak największą ilość pieniędzy?

Spis treści:
1. Cena ubezpieczenia OC - co ma na nią wpływ?
2. Najtańsze ubezpieczenie OC - gdzie szukać?
3. Sposoby na najtańsze OC - co zrobić, żeby oszczędzić?

Szukasz najtańszego OC? Sprawdź bezpłatnie. Polisa OC od 329 zł
 

Cena ubezpieczenia OC - co ma na nią wpływ?

Wyliczanie wysokości składki ubezpieczenia OC w każdej firmie jest złożonym procesem. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę zarówno wszelkie parametry techniczne pojazdu, jak i dane samego kierowcy - takie jak wiek czy miejsce zamieszkania. Bardzo istotnymi kwestiami będą również długość posiadania prawa jazdy oraz zniżki, które kierowca wypracował poprzez bezszkodową jazdę przez ostatnie lata. Jeśli zaś chodzi o samochód, który mamy zamiar ubezpieczyć przy pomocy polisy OC - przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe zwróci szczególną uwagę na markę pojazdu, a także jego wiek oraz pojemność silnika.
 

Jakie znaczenie ma wiek kierowcy?

Jako ogólną zasadę można przyjąć, że wysokość składki jest odwrotnie proporcjonalna do wieku kierowcy. Największe koszty ubezpieczenia czekają więc młodych kierowców, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę za kółkiem. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego, bądź zerowego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów - taki stan rzeczy w dużym stopniu zwiększa ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego. Tej sytuacji nie łagodzą niestety statystyki wypadkowe - jednoznacznie bowiem pokazują one, iż to właśnie najmłodsi kierowcy są odpowiedzialni za większość kolizji, stłuczek, wypadków i innych zdarzeń drogowych.

Na najtańsze ubezpieczenie OC mogą z pewnością liczyć kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy już kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jako przykład może posłużyć tutaj sytuacja z 2019 roku, kiedy to kierowcy w wieku 57 lat otrzymywali najtańsze OC spośród wszystkich. Wynika to przede wszystkim z dwóch czynników: po pierwsze, takie osoby bardzo często posiadają maksymalne zniżki OC, spowodowane bezkolizyjną jazdą. Po drugie - posiadają oni zazwyczaj co najmniej kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodów, dzięki czemu ryzyko spowodowania wypadku lub stłuczki zdecydowanie się zmniejsza.
 

Miejsce zamieszkania, a cena OC

Kolejną kwestią, którą przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe uwzględniają jako jedną z najbardziej istotnych, jest miejsce zamieszkania kierowcy. W zależności od tego czy zamieszkuje on niewielką miejscowość, wieś, średniej wielkości miasto czy dużą aglomerację, wysokość składki OC może się znacząco różnić (nawet o kilkaset złotych). Wynika to z faktu, iż w dużych miejscowościach zazwyczaj panuje dużo większy ruch drogowy, co przekłada się na zwiększone ryzyko spowodowania wypadku.

Różne przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe biorą w związku z tym pod uwagę najróżniejsze czynniki. Jednym z podstawowych jest natężenie ruchu drogowego. Znaczenie mogą mieć jednak również gęstość zaludnienia, powierzchnia miasta, aktualne statystyki wypadków czy nawet ukształtowanie terenu - ponieważ ma ono znaczący wpływ na widoczność w ruchu drogowym. Analogicznie do tego - na najtańsze ubezpieczenie OC mogą liczyć mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Z kolei osoby zamieszkujące w miastach takich jak Warszawa czy Gdańsk, z pewnością będą musiały się liczyć z większymi kosztami.
 

Marka samochodu - w jakim stopniu wpływa na koszt OC?

Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, obliczając wysokość składki, szacują również ryzyko ubezpieczenia samochodu. Najczęściej ma ono bezpośredni związek z parametrami technicznymi auta. Na tanie OC mogą liczyć właściciele pojazdów takich marek jak Skoda czy Renault. Z kolei najwyższe koszta czekają posiadaczy samochodów marek sportowych - jak na przykład Audi czy BMW.
 

Pojemność silnika a stawka OC - ile zapłacimy?

Jednym z głównych elementów, jeśli chodzi o szacunek ryzyka spowodowania wypadku, jest pojemność silnika. Samochody o dużej pojemności są w stanie rozwinąć o wiele większą prędkość - w związku z tym, wzrasta ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę takiego auta. Wypadek podczas jazdy z dużą prędkością powoduje również o wiele większe szkody - zarówno dla kierowcy, który go spowodował, jak i dla innych jego uczestników. Dlatego właśnie składka OC będzie wyższa dla posiadaczy aut o dużej pojemności silnika.
 

Najtańsze OC dla osób posiadających dzieci

Towarzystwa ubezpieczeniowe, podczas wyceny polisy OC, zazwyczaj proszą również o podanie dodatkowych informacji, dotyczących kierowcy oraz samego samochodu. Ogromne znaczenie mają tutaj takie czynniki jak stan cywilny właściciela pojazdu, ilość dzieci oraz planowany przebieg samochodu w ciągu nadchodzącego roku.

Na niższą kwotę składki będą mogli liczyć kierowcy, będący w związku małżeńskim, którzy posiadają dwójkę lub więcej dzieci. Wynika to z faktu, iż takie osoby są postrzegane jako bardziej rozważne na drodze oraz cechujące się mniejszą skłonnością do podejmowania ryzyka i łamania przepisów. W związku z tym, prawdopodobieństwo spowodowania wypadku okazuje się dużo mniejsze, niż na przykład w przypadku młodych kierowców, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z prowadzeniem auta oraz nie znajdują się w związku małżeńskim i nie posiadają dzieci.
 

Różnice w ofertach

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, może zaoferować kierowcy inną stawkę polisy OC - wynika to z faktu, iż dla różnych przedsiębiorstw, bardzo często znaczenie mają inne czynniki, a ustalenie wysokości składki odbywa się w sposób całkowicie indywidualny. Sprawia to, że oferty OC w dwóch różnych towarzystwach, dla jednego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Jest to najpoważniejszy powód, dla którego warto sprawdzić jak największą ilość ofert, zanim zdecydujemy się na współpracę z danym towarzystwem. W przypadku tak istotnej kwestii, jak ubezpieczenie, warto upewnić się, że nie będziemy niepotrzebnie przepłacać - zwłaszcza, że niekiedy różnice w cenie mogą być wręcz drastyczne.
 

Najtańsze ubezpieczenie OC - gdzie szukać?

Pojęcie taniego OC jest bardzo elastyczne, ponieważ w każdym przypadku wycena odbywa się w sposób indywidualny, a różne towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę inne czynniki, traktując je jako bardziej lub mniej ważne. Z tego powodu nie można wskazać konkretnej kwoty, która będzie najatrakcyjniejsza dla każdego, a także konkretnej firmy, która będzie oferowała atrakcyjne ubezpieczenie OC dla każdego kierowcy.

Jeśli zależy nam na jak najtańszym ubezpieczeniu OC, nie ma innego sposobu na znalezienie go, niż porównywanie ofert jak największej ilości przedsiębiorstw. W internecie znajdziemy wiele porównywarek i kalkulatorów, które mogą do pewnego stopnia zobrazować nam, które towarzystwa ubezpieczeniowe będą warte uwagi. Zanim jednak wybierzemy jedno z nich, upewnijmy się co do oferty poprzez bezpośredni kontakt z konsultantem - tylko w ten sposób otrzymamy pełną jasność, jeśli chodzi o warunki współpracy i rzetelne informacje.
 

Sposoby na najtańsze OC - co zrobić, żeby oszczędzić?

Dla młodych kierowców lub osób, które spowodowały wypadek koszty OC bardzo często przybierają wręcz zawrotne wartości. Istnieje również wiele innych czynników, które mogą sprawić, że dany kierowca będzie otrzymywał najwyższą wartość składki OC w propozycji ubezpieczenia. Można jednak zastosować kilka zabiegów, które mogą - przynajmniej do pewnego stopnia - pomóc nam obniżyć koszty ubezpieczenia. Oto kilka z nich.
 

Korzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy

Przy zakupie pierwszego OC, mamy możliwość obniżenia wysokości składki nawet o kilkaset złotych. Wystarczy, że jeden z naszych członków rodziny lub dobrych przyjaciół zostanie ustanowiony współwłaścicielem pojazdu. Pożądany profil to osoba w średnim wieku, posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Istotne będą również bezwypadkowa historia w ubezpieczeniu OC. Aby skorzystać ze zniżek tej osoby, należy dopisać ją do dowodu rejestracyjnego, a także dostarczyć informację do ubezpieczyciela, odnośnie zmiany własności auta. Po tym możemy korzystać ze zniżek takiej osoby - należy jednak wspomnieć, że w przypadku, gdy spowodujemy kolizję, nie tylko my utracimy zniżki, ale również osoba, którą uczyniliśmy współwłaścicielem auta.
 

Zniżki małżonka

Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, a nasz partner ma wypracowaną dobrą historię ubezpieczenia OC, a tym samym przysługują mu atrakcyjne zniżki, warto zapytać ubezpieczyciela, czy nie dopuszcza on możliwości, abyśmy i my z nich skorzystali. Nie wszystkie firmy oferują taką usługę, jeśli jednak tak jest - będzie to bardzo korzystne rozwiązanie. Nie ma obowiązku dołączania współmałżonka do własności pojazdu, jak to miało miejsce w przypadku korzystania ze zniżek członka rodziny.
 

Szukaj firm, które oferują najwięcej zniżek

Jeśli nie posiadasz jeszcze zniżek w OC, ani nie możesz skorzystać z tych, które wypracował Twój członek rodziny lub współmałżonek, nie ma innego sposobu, niż uzyskanie ich na własny rachunek. Należy uzbroić się więc w cierpliwość i przede wszystkim położyć szczególny nacisk na ostrożną jazdę. Pozwoli to na sukcesywne i konsekwentne zmniejszanie wysokości składki z roku na rok.

Warto rozważyć również zakup ubezpieczenia, które oferuje jak największe obniżki składek za bezwypadkową jazdę w przeciągu roku - sprawdza się to zwłaszcza w początkowych latach. Niektóre towarzystwa bowiem są w stanie z tej racji przyznać nawet 20% zniżki - podczas gdy inne, w przeciągu pierwszego roku, nie przyznają jej wcale. Zwróćmy również uwagę na wartość utraty zniżek w sytuacji, gdy zdarzy nam się uczestniczyć w wypadku. Część towarzystw ubezpieczeniowych będzie odliczać od zniżki jedynie 10%, podczas gdy inne są w stanie odjąć z niej o wiele większą kwotę.
 

Jeśli masz możliwość, wybierz składkę jednorazową

Niekiedy sytuacja finansowa zmusza nas do opłacenia składki OC w systemie ratalnym. W takim przypadku jednak, musimy liczyć się ze wzrostem kosztów całościowej opłaty - często nawet o 15%. W związku z tym, jeśli mamy taką możliwość, zawsze wybierajmy jednorazowe opłacenie składki. Choć w danej chwili taki wydatek może okazać się stosunkowo duży, o tyle w szerszej perspektywie staje się o wiele bardziej opłacalny, niż spłacanie OC na raty.
 

Wykorzystaj kody promocyjne i rabaty

Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc pozyskać nowych klientów, bardzo często oferują różnego rodzaju promocje i rabaty - warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, gdy chcemy wykupić swoje pierwsze OC. Dla przykładu - czasem przedsiębiorstwo jest w stanie zaoferować nam nawet 15% zniżki na pierwszą składkę, jeśli zdecydujemy się na płatność internetową. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się również wykupywać pakiet ubezpieczeń - ponieważ będzie on zawsze znacznie tańszy, niż kupowanie każdej z usług (assistance itp.) osobno.

Najpopularniejsze