Polacy spłacają terminowo zadłuzenia. Barometr Providenta

Ponad 70% Polaków deklaruje, że spłaca swoje zadłużenia w wyznaczonym czasie. Jednak co zrobić jeśli wypadnie nam niespodziewany wydatek taki jak leczenie zęba, zakup książek do szkoły dziecka czy naprawa samochodu? Wtedy musimy zacisnąć pas i zrezygnować z przyjemności na poczet regularnej spłaty pożyczki czy kredytu. 
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań i Analiz Rynku (zleconego przez Providenta) możemy wywnioskować, że Polacy z roku na rok są coraz bardziej odpowiedzialni za swoje finanse! W ubiegłym roku 56% badanych Polaków zadeklarowało, że spłaca swoje zadłużenia regularnie. Zaś w bieżącym roku taką deklarację dało aż 71,1% respondentów!  

 

Gdy nadchodzą gorsze dni...

W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie. W czasie gdy za rogiem już czekają ogromne wydatki związane z zorganizowanie, Świąt Bożego Narodzenia, kupienie prezentu dla żony czy wyprawienie piątki dzieci do szkoły... trzeba zastanowić się i działać! Czasem jednak nie wszystko idzie po naszej myśli, wtedy zaczynają się problemy... 

Ponad 20% respondentów otwarcie przyznaje, że raz lub dwa razy w roku zdarza się sytuacja gdy brakuje środków na normalne życie. Około 10% deklaruje, że taka sytuacja ma miejsce co miesiąc. 

Zazwyczaj problemy z regularną spłatą zobowiązań to skutek zbyt niskich dochodów, a nie braku odpowiedzialności. U badanych, którzy co miesiąc mają kłopoty finansowe, ponad 50% ma również problem z regularną spłatą zadłużeń - mówi Magda Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska.

Sprawdź także: Opinie o Provident Polska

Wiele osób myśli, że nic się nie stanie jeśli raz pozwolą sobie na nieopłacenie zobowiązań. Nic bardziej mylnego. W następnym miesiącu nie dość, że będziemy musieli opłacić zaległości wraz z odsetkami, to dodatkowo dojdą bieżące opłaty. Trzeba także pamiętać, że nasze odkładanie obowiązków na później również źle wpływa na to jak w przyszłości banki będą na nas patrzeć gdy będziemy starali się np. o kredyt. 

 

Kiedy wydatki przerosną dochody

Dla większości osób najgorsze są wydatki duże i niespodziewane. Naprawdę mało rodzin jest w stanie z dnia na dzień wynająć ekipę remontową, która naprawi cieknący dach, bądź podjąć się długiego i kosztownego leczenia. Nic więc dziwnego, że czasem zabraknie nam środków na opłatę raty kredytu. 

Często w tak ciężkich sytuacjach sięgamy po odłożone pieniądze, prosimy o pomoc rodzinę albo znajomych czy zaciągamy kolejną pożyczkę. Gdy wpadniemy w taki wir, ciężko będzie z niego wyjść.

 

Coraz częściej myślimy poważnie o finansach?

I tak, i nie. W prawdzie procent osób regularnie spłacających pożyczki znacznie wzrósł, lecz dalej zdarzają się osoby podejmujące nierozważne decyzje skutkujące w późniejszym czasie kłopotami finansowymi. 

Znaczna większość osób kupuje niepotrzebne rzeczy bez zastanowienia, wydaje więcej pieniędzy niż było to zaplanowane czy wręcz w ogóle nie kontroluje wydatków. Takie zachowanie potrafi wpłynąć negatywnie nawet na rodziny, w których budżet z założeni jest wysoki. 
 

BAROMETR PROVIDENTA - co to takiego?

Jest to dokładnie opracowany system,  z którego pomocą jesteśmy w stanie ocenić jak wygląda sytuacja, w naszym przypadku, finansowa. Badać można naprawdę wiele czynników i grup społecznych, np. młodych rodziców (choćby ze względu na ilość potomstwa), studentów (z podziałem na dziennych, wieczorowych i zaocznych) czy emerytów (z uwzględnieniem pracy podjętej w młodości).
 

A co barometr powie nam na temat studentów?

Dla wielu młodych ludzi podejmujących studia, to czas kiedy muszą zmierzyć się po raz pierwszy z poważnym życiem. Wkraczając w świat dorosłych, musimy być przygotowani na niespodzianki jakie przyszykował dla nas los.

Studenci bardzo chętnie korzystają ze wsparcia finansowego rodziców. Aż 45% badanych osób studiujących dziennie może polegać w tej kwestii na rodzinie, zaś w przypadku studentów zaocznych oraz wieczorowych jest to około 25% badanych. 

Większość studentów, bo aż 60%, musi ograniczyć swoje wydatki do 1500 zł, a jedynie jeden na trzech studentów może przeznaczyć na swoje utrzymanie od 1501 zł do 3000 zł. 
Średnio dochód studenta przypadający na jeden miesiąc to 1518,72 zł.

Z badań wynika, że dla studentów największym obciążeniem jest opłata zakwaterowania - średnio 804,60zł. Kolejnym poważnym wydatkiem jest wyżywienie, które wynosi 544,50 zł miesięcznie. 

Sprawdź także: Pożyczki od 20 lat dla młodych

Ważnym elementem są również pomoce naukowe, rozrywka czy utrzymanie samochodu bądź zwierzęcia. W zależności od osoby kwoty mogą się znacznie różnić. 

Najpopularniejsze