Uszkodzony banknot? Naderwany banknot wymienisz

Zdecydowana większość z nas miała do czynienia ze sklejonym taśmą bądź naderwanym banknotem. Kiedy mieliśmy do czynienia z niewielkim uszkodzeniem, po prostu je ignorowaliśmy. Co, jednak kiedy sklep odrzuci taki pieniądz ? Co możemy zrobić z tego typu banknotem ?
 

Spis treści:

  1. Uszkodzony pieniądz
  2. Gdzie wymienić?
  3. Czy jesteśmy w stanie odzyskać pełną wartość?
  4. O czym pamiętać?
  5. Banki


Uszkodzony pieniądz

Według ustawy banknoty, które możemy wymienić to te, które są postrzępione, podklejone, zabrudzone, zaplamione, naddarte, przerwane oraz te, które zostały uszkodzone poprzez nadruki, napisy czy rysunki. Jeśli chodzi o monety, to wymianie podlegają te, które są wytarte, ich barwa jest zmieniona, skorodowane czy uszkodzenia, które są wynikiem rysunku, bądź napisu.

Nie możemy wymienić monety, której uszkodzenie powstało wskutek działania urządzeń przemysłowych, które powodują deformowanie kształtu monety. 

Według prawa nawet najmniejszy napis znajdujący się na banknocie definiuje go jako uszkodzony. Mamy prawo odmówić przyjęcia takiego pieniądza, a jego posiadacz jest zobowiązany do jego wymiany.
 

Gdzie wymienić ? 

W zdecydowanej większości przypadków jesteśmy w stanie wymienić banknot bezpłatnie w kasie niemalże każdego banku, który działa na terenie Polski. Są jednak dwa wyjątki.

Pierwszym z nich są znaki pieniężne, które zostały uszkodzone podczas badań prowadzonych przez organy ścigania lub poprzez działanie zabezpieczeń znajdujących się w urządzeniach do spedycji pieniędzy. Takie banknoty mogą być wymieniane jedynie w okręgowych oddziałach NBP. Warto też zwrócić uwagę, że będziemy zobowiązani wnieść opłatę 30 groszy za każdy wymieniany przez nas znak pieniężny. Opłatą nie muszą się przejmować osoby, których pieniądze zostały uszkodzone podczas przestępstwa czy jego próby.

Kiedy nie mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami, banknoty są wymieniane "od ręki". W przypadku podejrzenia autentyczności banknotów muszą być one wysłane do siedziby NBP. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy mamy do czynienia z zawilgoconymi czy zanieczyszczonymi banknotami. To NBP wyda decyzję wraz z uzasadnieniem. Kiedy będzie ona pozytywna, otrzymamy nowe banknoty, kiedy nie zostaną nam zwrócone niewymienione pieniądze. 


Czy jesteśmy w stanie odzyskać pełną wartość?

Pełną wartość pieniędzy otrzymamy, kiedy:

  • Mamy do czynienia z posklejanym banknotem, a wszystkie jego elementy pochodzą z tego samego banknotu. Muszą one także stanowić 100% początkowej powierzchni. 
  • Zachowaliśmy więcej niż 3/4 całkowitej powierzchni banknotu bez przerwań.
  • W przypadku monet będzie to sytuacja, kiedy posiadamy dwa rozdzielone elementy, pochodzące z monety o tym samym nominale.


Połowę wartości pieniędzy otrzymamy, gdy:

  • Z banknotu zostało od 45 do 75% jego początkowej powierzchni.
  • Jeśli posiadamy rdzeń bądź pierścień monety.


O czym pamiętać?

Podczas wymiany pieniędzy musimy wziąć pod uwagę pewne procedury. Są nimi:

  • Konieczność uzupełnienia przez klienta wniosku odnoszącego się do wymiany bądź sporządzenia przez bank potwierdzenia przyjęcia gotówki, które musi zostać przesłana oraz oceniona przez osoby pracujące w NBP. Musimy zawrzeć dane osobowe takie jak imię i nazwisko czy adres oraz złożyć podpis. W przypadku dostarczenia przez nas porwanego banknotu pracownik banku jest zobowiązany do jego sklejenia oraz zawarcia adnotacji odnośnie do wartości nominalnej. 
  • W przypadku dostarczenia fałszywych pieniędzy możemy spodziewać się sporych nieprzyjemności. Będziemy zmuszeni do odpowiedzenia wielu pytań dlatego, jeśli mamy wątpliwości co do prawdziwości pieniędzy, warto udać się na policję w celu ich sprawdzenia.


Banki

Banki mają obowiązek wymiany zniszczonych monet i banknotów. Bardzo często możemy usłyszeć, że pewna placówka nie wymienia pieniędzy. Jest to nieprawda. Według słów prezesa NBP, wymiana zniszczonych pieniędzy przez banki jest ich obowiązkiem. Kiedy jednak otrzymujemy taki banknot w sklepie czy innym miejscu możemy odmówić jego przyjęcia. Jest to proste i najwygodniejsze z rozwiązań, kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji. 

Najpopularniejsze