Więzienie za długi - kiedy należy się obawiać?

Niekorzystna sytuacja finansowa dotyka wielu osób, przez co bardzo często rodzą się długi, które z czasem stają się coraz większe. Nie w każdym przypadku dłużnikowi grozi jednak więzienie. Warto mieć świadomość tego, że długi dotykają coraz większej grupy społeczeństwa, ale poszczególne sytuacje mogą się znacznie od siebie różnić. Jeśli ktoś ma jednak na swoim koncie spore długi, powinien sprawdzić kiedy konkretnie może mu za to grozić kara więzienia.

więzienie za długi

 

W jakich sytuacjach dłużnikowi będzie groziło więzienie?

Istnieją trzy podstawowe sytuacje, w przypadku których dłużnikowi grozi więzienie. Oto one:

Alimenty - jeśli nałożono na kogoś obowiązek alimentacyjny, a jego zaległości z roku na rok stają się coraz większe, należy mieć świadomość tego, że w końcu sprawą mogą zainteresować się właściwe ku temu organy. Oczywiście jeśli dług nie jest zbyt pokaźny, wtedy z sytuacji można wyjść obronną ręką, lecz jeśli będzie rósł dłużnik musi przygotować się na egzekucję komorniczą, a w najgorszym przypadku na więzienie. Jak widać alimenty warto spłacać na czas, jednak często zdarza się tak, że panowie nie chcą płacić swoim byłym partnerkom na ich wspólne dzieci, przez co mogą mieć później niemałe problemy. Ważnym elementem w tej sprawie jest Artykuł 209, który można znaleźć w Kodeksie Karnym,

Próba wyłudzenia kredytu - niekiedy zdarza się tak, że ludzie znajdują się w tak złej sytuacji finansowej, która zmusza ich do zaciągnięcia kredytu. Nie w każdej sytuacji jest to jednak proste, ponieważ nie wszyscy ludzie posiadają odpowiednią zdolność kredytową. W związku z tym przy odmownej decyzji w jednym miejscu, niektórzy decydują się na próbę wyłudzenia kredytu w innym. Podają nieprawidłowe dane, oszukują i mijają się z prawdą. Jeśli ktoś zdecydował się na takie działanie, musi mieć pełną świadomość popełnianych czynów. To właśnie za to dłużnikom grozi więzienie,

Uchylanie się od regularnego spłacania własnych zobowiązań finansowych - niekiedy dochodzi do sytuacji, w której dłużnicy świadomie uchylają się od obowiązku spłaty zobowiązań finansowych, np. wyprzedając swoje rzeczy, nieruchomości, a nawet cały majątek. W przypadku udowodnienia takiego stanu rzeczy, należy przygotować się na to, że dłużnikowi zostaną postawione poważne zarzuty i grozić będzie mu kara więzienia. Mówi o tym Artykuł 300 z Kodeksu Karnego.

Przeczytaj także: Pożyczki dla zadłużonych i z komornikiem

Jak widać warto zadbać o to, aby nie znaleźć się w trzech powyższych grupach, co dla uczciwych ludzi nigdy nie będzie trudne. W innym przypadku może stać się tak, iż dana osoba na pewien okres czasu trafi do więzienia.
 

Co w innych przypadkach? Czy dłużnicy są bezpieczni?

Oczywiście trzy podane powyżej przykłady nie są jedynymi, z którymi społeczeństwo ma styczność na co dzień. Pozostali dłużnicy mogą jednak spać spokojnie, ponieważ nie powinni trafić do więzienia, a z niekorzystnej sytuacji finansowej mogą wyjść obronną ręką. Warto pamiętać o tym, aby zawsze działać uczciwie, nawet jeśli jest się zadłużonym. Istnieje jeszcze jedna wyjątkowa sytuacja, a mianowicie niespłacenie grzywny sądowej. Dłużnicy mają na to 30 dni, w przeciwnym razie podejmowane są kolejne kroki, w tym egzekucja komornicza. Jeśli takie działanie się nie powiedzie osoba, która nie zapłaciła grzywny sądowej musi liczyć się z tym, iż trafi do aresztu, chociaż grzywna może zostać zamieniona na inną karę, np. prace społeczne. 

Przeczytaj także: Jak wyjść z długów po zaciągnięciu chwilówek?