Windykacja w Provident

Provident jest liderem wśród firm pożyczkowych.  Jednak co ma zrobić pożyczkobiorca, który popadł w problemy z powodu braku pieniędzy na spłatę pożyczki? Na jakiej zasadzie działa windykacja w Providencie?

Spis treści:

 1. Jaka jest zasada działania windykacji w Providencie?
 2. W jaki sposób można uniknąć egzekucji należności w Providencie?
 3. O co należy zapytać windykatora?
 4. Jak złożyć skargę na firmę windykacyjną?
 5. Przedawnienie długu, jak złożyć pismo do firmy windykacyjnej?
 6. Provident Polska Top Marka 2019
 7. KREDYT NA SPŁATĘ PROVIDENTA - pożyczka konsolidacyjna bez zdolności

 

Jaka jest zasada działania windykacji w Provident?

Windykacja Provident wygląda tak samo jak w każdej innej instytucji finansowej. Czyli  jeśli dłużnik nie płaci kolejnych rat pożyczki, unikając kontaktu z firmą pożyczkową, wtedy spłatę pożyczki przez nierzetelnego dłużnika przejmuje dział windykacji. W przypadku jeśli dział windykacji nie może w żaden sposób ściągnąć należności, wtedy czynności windykacyjne kierowane są do sądu- o czym dłużnik jest zawsze informowany listownie.

Firma Provident zapewnia, iż jeśli klient ma problem ze spłatą raty w danym tygodniu, to może ten fakt zgłosić w firmie pożyczkowej. Wtedy pożyczkobiorca nie zapłaci raty w danym tygodniu, lecz nadpłaci ją w następnym tygodniu. 
 

W jaki sposób można uniknąć egzekucji należności w Providencie?

Pożyczkobiorcy, którzy mają problem ze spłatą swojego zadłużenia w Provident powinni wpłacać na poczet długu tyle ile mogą - choćby to miało być to tylko kilkadziesiąt złotych tygodniowo. Pożyczkobiorca, który wpłaca nawet niewielkie kwoty na poczet długu daje firmie pożyczkowej do zrozumienia, iż finalnie spłaci swój dług. Poprzez takie zachowanie pożyczkobiorca odwleka windykacje własnego długu.

Przeczytaj także: Terminowa spłata zadłużenia - barometr Provident Polska

Przy niskich wpłatach pożyczkobiorca powinien pamiętać, aby w tytule przelewu wpisać iż jest to wpłata na ratę kapitału pożyczki w innym przypadku Provident zaliczy każdą wpłatę na poczet raty odsetek. Gdy pożyczkobiorca najpierw spłaca kapitał to spowalnia naliczanie odsetek przez firmę pożyczkową.

Bardzo często zdarza się, iż firmy pożyczkowe sprzedają dług pożyczkobiorcy, gdy nie widzą możliwości wyegzekwowania go. Nie jest to niestety dobre rozwiązanie dla dłużnika ponieważ nigdy nie wiadomo na jaką firmę windykacyjną trafi.
 

O co należy zapytać windykatora?

Jak dłużnik powinien rozmawiać z windykatorem? O co powinien zapytać pożyczkobiorca do którego dzwoni osoba z firmy windykacyjnej? Dłużnik podczas rozmowy z windykatorem powinien zapytać o:
 

 1. Skąd windykator ma numer telefonu?- dzięki temu dłużnik może namierzyć firmę, która udostępniła dane kontaktowe pożyczkobiorcy 
 2. Czy rozmowa jest rejestrowana?- Jeśli rozmowa jest nagrywa, wtedy najczęściej windykator chce, aby dłużnik "przyznał się"  do długu nawet jeśli  zadłużenie jest przedawnione. 
 3. Skąd dług?- dłużnik powinien zapytać windykatora o dokumenty na podstawie których prowadzona jest windykacja
 4. Data powstania zadłużenia- dłużnik powinien zapytać o datę powstania długu by móc stwierdzić czy jest przedawniony
 5. Jaka jest kwota zadłużenia?- osoba zadłużona powinna zapytać ile wynosi dług główny, odsetki, a ile opłaty windykacyjne
 6. Jeśli firma windykacyjna kupiła dług to osoba zadłużona powinna zapytać kiedy i za ile został kupiony dług 
 7. Pożyczkobiorca powinien zapytać windykatora czy dług jest przedawniony. Jeśli dług jest przedawniony to osoba zadłużona nie musi go spłacać. 


Wystarczy, iż wyśle oświadczenie o przedawnieniu długu do firmy windykacyjnej. 
Osoba zadłużona powinna pamiętać o tym, aby rozmawiać z firmą windykacyjną jak równy z równym. Firma windykacyjna ma bardzo ograniczone prawa.
 

Jak złożyć skargę na firmę windykacyjną?

Jeśli firma windykacyjna niepokoi dłużnika telefonami w środku nocy bądź składa wizyty w domu to wtedy można mówić o wykroczeniu. Natomiast w sytuacji, gdy firma windykacyjna nęka telefonami (stalking) lub windykator narusza np: mir domowy to wtedy osoba zadłużona może złożyć powiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczeniu można zgłosić ustnie bądź pisemnie nie tylko na najbliższym posterunku policji, lecz również w  najbliższej jednostce prokuratury. 
 

Przedawnienie długu, jak złożyć pismo do firmy windykacyjnej?

Przedawniony dług nie musi być spłacany przez pożyczkobiorcę Często wystarczy, gdy osoba zadłużona wyśle pismo o przedawnieniu długu z prośbą o odstąpienie od działań windykacyjnych. Wzór pisma do firmy windykacyjnej można pobrać za darmo z internetu.
 

Provident Polska Top Marka 2019

Provident Polska otrzymał statuetkę w 12 edycji Top Marka w kategorii branża pożyczkowa, która została uwzględniona w rankingu po raz drugi. Tym samym firma Provident obronił zeszłoroczny tytuł Top Marka. 

Provident Polska jest firmą, która zajmuje się nie tylko pożyczaniem pieniędzy, lecz również prowadzi program edukacji finansowej "Co z tym hajsem?!" - dzięki temu programowi młodzi ludzie dzielą swoimi doświadczeniami o zarządzeniu budżetem domowym. 

Sprawdź: Provident - opinie klientów
 

Najpopularniejsze