Wnioskowanie o pożyczkę – jak wygląda cały proces ?

Wnioskowanie o pożyczkę – jak wygląda cały proces ?

Wnioskowanie o pożyczkę: Większość z nas szuka stabilności i bezpieczeństwa. Dotyczy to również sfery finansowej. Jednak życie bywa nieprzewidywalne i chociaż w jednej chwili mamy pokaźną sumę na koncie, to w drugiej brakuje nam na wyprawienie dziecka do szkoły. Czasami nie jesteśmy w stanie znaleźć sposobu na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Wtedy jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy banku lub innej firmy udzielającej pożyczki. Jak to wygląda w praktyce?

 

Jakie są podstawowe możliwości wzięcia pożyczki?
 

Kiedy już postanowiliśmy, że potrzebujemy zewnętrznej pomocy finansowej, to otwierają się przed nami dwie podstawowe możliwości. Jedną opcją jest złożenie wniosku o pożyczkę do banku. W drugim przypadku musimy wnioskować do innej firmy zajmującej się udzielaniem pożyczek. 

Wielu ludzi ma do banku większe zaufanie niż do firm zewnętrznych. Jednak tego rodzaju przedsiębiorstwa oferują pożyczki na dużo bardziej elastycznych zasadach. Ilość formalności i czasu, który musimy poświęcić na złożenie wniosku, jest dużo niższa. 
 

Jak wyglądają etapy wnioskowania o pożyczkę?
 

Procedura pożyczkowa w przypadku firmy zewnętrznej rozpoczyna się od decyzji, z którym przedsiębiorstwem planujemy współpracować. W tym celu warto sprawdzić ich ofertę - w zależności od potrzeb mogą to być tzw. chwilówki lub większe sumy z dłuższym okresem spłaty.

Kiedy już wiemy, gdzie chcemy wnioskować o pożyczkę, wchodzimy na stronę internetową danej placówki. Na tym etapie ustalamy kwotę, którą chcemy pożyczyć i czas, jaki mamy na jej spłatę. Warto dobrze to przemyśleć, żeby upewnić się, że jesteśmy w stanie to zrobić. Należy również zwrócić uwagę na promocje, które firmy pożyczkowe często proponują nowym klientom. To dobry sposób na oszczędność.

Następnie uzupełniamy wszystkie dane, które wymaga od nas formularz: imię, nazwisko, nr PESEL, seria i numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, nr telefonu i adres e-mail. Czasami na wskazany nr telefonu zostanie wysłany SMS z kodem do wpisania w formularz.

Teraz musimy potwierdzić dane naszego konta bankowego. Żeby to zrobić, należy wysłać przelew (1 gr lub 1 zł). Dzięki temu jesteśmy odnotowani jako właściciel tego konta bankowego.

I to po naszej stronie wszystko. Po kilkudziesięciu minutach na nasz telefon lub mail przyjdzie wiadomość, czy nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Jeżeli tak się stanie, pieniądze zostaną przelane na nasz rachunek. W zależności od banku może to trwać albo kilka minut, albo kilkanaście godzin.
 

Jak wygląda procedura bankowa?
 

Jeżeli zdecydujemy się na wnioskowanie o pożyczkę w tradycyjnym banku, musimy być gotowi na dosyć skomplikowany proces. Procedura bankowa rozpoczyna się od skrupulatnej analizy naszych finansów. Ustalane jest to, gdzie pracujemy, ile zarabiamy, jak często otrzymujemy wpłaty - w skrócie czy jesteśmy wydolni finansowo do spłaty kredytu. Jesteśmy też zobligowani do udzielenia szczegółowych informacji na temat celu danej pożyczki oraz czasu jej spłaty.

Podsumowując - bank ma dużo większe wymagania, kto może skorzystać z pożyczki.

Przeczytaj także:
Dokumenty kredyt hipoteczny
Kiedy przedawnia się kredyt
 

Najpopularniejsze