Wycena samochodu do ubezpieczenia i czy opłaca się zaniżyć wartość auta?

Ubezpieczenie naszego pojazdu to bardzo istotna, i zarazem często dosyć kosztowna kwestia. Jednym z czynników, jaki wpływa na koszt ubezpieczenia autocasco, które można wykupić dobrowolnie, jest przede wszystkim wartość naszego samochodu. Jak wygląda wycena auta oraz na jakiej podstawie jest ona dokonywana?
 

Zaniżanie wartości auta  pomocne czy zbędne?


Dla wielu kierowców wykupienie ubezpieczenia na pojazd wiąże się z dodatkowymi kosztami - często pojawiają się pomysły, by sprytnie obniżyć wartość własnego samochodu. Jakie korzyści miałoby to przynieść? Otóż, zaniżenie wartości auta może wpłynąć na obniżenie ceny składki odprowadzanej na polisę autocasco, wobec czego klient zaoszczędziłby przysłowiowe "parę groszy". Sprawa jednak nie jest do końca taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli wyceną samochodu zajmuje się firma ubezpieczeniowa, która z pewnością skorzysta z profesjonalnych katalogów i na ich podstawie zostanie oszacowana wartość pojazdu - wtedy może się ono znacząco różnić od oczekiwań klienta. Wyceną może zająć się także rzeczoznawca na prośbę właściciela samochodu.

Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę fakt, jak będzie wyglądać ewentualna wypłata odszkodowania w razie przykrego wypadku lub kolizji. Siłą rzeczy, jeśli odprowadzane składki na ubezpieczenie będą stosunkowo niskie - istnieje ryzyko, że również wartość wypłaconego odszkodowania nie będzie dla nas przyjemnym zaskoczeniem. Kwota jest bowiem dość adekwatna do sumy odprowadzanych składek. Warto więc zastanowić się nad sytuacją i przywiązać szczególną wagę do tego, by nasze auto zostało właściwie i sprawiedliwie wycenione.
 

Wartość samochodu, a odszkodowania


Jak wygląda cały proces wyceny samochodu w celu ustalenia wysokości ubezpieczenia? Przede wszystkim, warto wiedzieć, że istnieją różne firmy - w jednych to klient podaje cenę rynkową pojazdu i na jej podstawie są ustalane składki. W innych wyceną auta zajmuje się ubezpieczalnia, z pomocą katalogów wartości rynkowych pojazdów. Do systemu oceny brany pod uwagę jest model oraz marka samochodu, a także rok produkcji czy dodatkowe funkcje. Trzeba pamiętać, że kwota odszkodowania nie może być wyższa niż wartość ustalona podczas zawarcia umowy ubezpieczenia samochodowego autocasco, dlatego warto dopilnować wszelkich szczegółów. Każdy klient ma prawo nie zgodzić się z wyceną wykonaną przez ubezpieczyciela i sięgnąć po pomoc rzeczoznawcy lub zrobić to na własną rękę. 
 

Nowy samochód – wycena


System wyceny nowego modelu samochodu, który niedawno wyjechał z salonu, wygląda odrobinę inaczej. Sprawa wygląda dość jasno, bowiem proces szacowania odszkodowania jest szybszy niż w przypadku innych samochodów. Wycena auta do ubezpieczenia ogranicza się do przyjęcia wartości zapisanej na fakturze.
Istotnym faktem jest, że ubezpieczyciele często uznają także wartość zakupu pojazdu, jednak w tym przypadku trzeba spełniać kilka warunków:
 

-  od czasu wystawienia faktury nie może upłynąć więcej niż 6 miesięcy,
- przebieg, liczony od daty zakupu nie przekracza 10 tysięcy pokonanych kilometrów,
- auto nie uległo żadnemu uszkodzeniu od dnia zakupu,
- nie nastąpiło obniżenie ceny fabrycznej takiego samego pojazdu (uwzględniając wyposażenie i wszelkie parametry),
- samochód w świetle prawa nie zyskał nowego właściciela.
 

Ponowna wycena po szkodzie


Wycena samochodu podczas zawierania polisy AC to niejedyna sytuacja, gdy pojazd zostanie poddany rynkowemu rozpatrzeniu. Jeżeli kierowcy przytrafi się przykre doświadczenie w postaci wypadku lub kolizji, samochód ponownie ulega wycenie - zarówno rocznik samochodu, jak i wielkość szkody zostają wtedy wzięte pod uwagę. 
 

Szkoda całkowita - jak to wygląda przy AC?


Pojęcie szkody całkowitej AC nieco się różni od tej w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (OC). Tutaj szkoda całkowita będzie miała miejsce wtedy, gdy koszt naprawy przekroczy określoną procentowo w warunkach polisy AC wartość samochodu, stanowiącą próg ekonomicznej opłacalności naprawy uszkodzonego pojazdu. Najczęściej jest to wysokość 70%. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą, otrzymasz odszkodowanie w wysokości różnicy między wartością rynkową samochodu w dniu szkody, a wartością zniszczonego pojazdu.