Wyłudzenia na dopłatę - jak się przed nimi uchronić?
16 grudnia 2020
Oszuści nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów na okradanie Polaków ze zgromadzonych przez nich oszczędności. W ostatnim czasie głośno jest o oszustwie "na dopłatę". Czym są wyłudzenia na dopłatę oraz jak się przed nimi uchronić?
Wyłudzenia na dopłatę - na czym to polega?
Internetowi cyberprzestępcy cały czas wymyślają nowe sposoby na okradanie ludzi z pieniędzy. W tej chwili jeden z najczęściej występujących sposobów wyłudzenia środków polega na oszustwie za pomocą metody "na dopłatę". Okres przedświąteczny sprzyja pośpiechowi i zdenerwowaniu, co z rozmysłem wykorzystują oszuści. Wyłudzenie danych do logowania w systemie bankowości elektronicznej może nieść za sobą mnóstwo niezwykle groźnych konsekwencji, dlatego warto zachowywać szczególną ostrożność.
Na czym konkretnie polega wyłudzenie na dopłatę? Chodzi w nim o to, że oszuści przysyłają wiadomość SMS-ową bądź e-mailową o niedopłacie za jakąś usługę, na przykład za przesyłkę od firmy kurierskiej lub za zakupy w sklepie. W treści wiadomości oszuści straszą, że uiszczenie płatności powinno nastąpić jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym wypadku przesyłka wróci do nadawcy bądź odbiorca zostanie obciążony jakimiś dodatkowymi opłatami finansowymi. Opłata, którą mają uiścić odbiorcy wiadomości, jest stosunkowo niska, dlatego nie budzi to żadnych wątpliwości.
Przykładowy SMS podszywający się pod firmę kurierską może wyglądać tak:
- "Twoja paczka nie dotarła do punktu odbioru, ponieważ stwierdzono niedopłatę w wysokości 1,00 PLN. Przepraszamy za powstałe komplikacje. Prosimy, aby jak najszybciej uregulować zaległość klikając w link."
Link, który znajduje się w takiej wiadomości, kieruje na fałszywą stronę stworzoną przez hakerów, w której będziemy poproszeni o wpisanie swoich prawdziwych danych do logowania w banku oraz o zatwierdzenie płatności za pomocą kodu SMS-owego. Z pewnością nie będzie to prawdziwa strona naszego banku, tylko fikcyjna domena mająca na celu przechwycenie danych do logowania oraz kodów SMS. Dzięki tym informacjom przestępcy w niezwykle krótkim czasie będą w stanie przejąć środki zgromadzone przez nas na prawdziwym rachunku bankowym.
Jak ochronić swoje pieniądze przed wyłudzeniem na dopłatę?
Aby uchronić swoje środki finansowe przed wyłudzeniem ich "na dopłatę", wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Nie klikaj w nieznane linki kierujące do płatności w e-mailach lub SMS-ach.
- Zawsze upewniaj się, czy adres strony WWW do bankowości elektronicznej jest prawidłowy.
- Weryfikuj dokładnie treść SMS-ów autoryzacyjnych pochodzących od instytucji bankowej.