Wzrasta liczba wpłatomatów w Polsce. Już ponad 8 tys. punktów w całym kraju

Jak donoszą najnowsze informacje, lista miejsc, w których można bezobsługowo zamienić papierową gotówkę w saldo na koncie, wzrosła do 8303 pozycji. Dzieje się tak głównie za sprawą operatorów niezależnych od sieci bankowych Euronet i IT Card. Co ciekawe, wzrost udziałów tej drugiej instytucji odbywa się za sprawą przejmowania wpłatomatów od banków.
 

Wpłatomaty pojawiają się coraz częściej jako urządzenia rozszerzające paletę usług zarówno w bankach, jak u niezależnych operatorów. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku w całej Polsce odnotowano mniej około 8200 automatów do wpłacania gotówki. Oznacza to, że tylko w ostatnim kwartale 2019 r. przybyła ponad setka wpłatomatów w całym kraju. W całym ubiegłym roku liczba nowych urządzeń wyniosła niewiele mniej niż 300 sztuk. Z danych wynika, że to najczęściej pojawiający się sprzęt w obszarze bankowych technologii, zaś rezultat z grudnia przynosi dwa rekordy: bezwzględnej liczby wpłatomatów i tempa ich przyrostu.

Przeczytaj także: Ile banknotów można włożyć do wpłatomatu
 

Liderzy na rynku. Kto obsługuje największą sieć wpłatomatów?

Jeśli chodzi o liczbę urządzeń do wpłaty gotówki, zdecydowanie przewodzą sieci niezależnych operatorów. 68 aparatów przybyło w Euronecie, który zachował prym na liście. Obecnie do tego operatora należy 3048 wpłatomatów. To zdecydowanie najwięcej w kraju, choć wicelider IT Card odnotował w ostatnim kwartale 2019 r. wzrost o rekordowe 400 urządzeń. Obecnie maszyny z marką Planet Cash znajdują się w 1911 miejscach w całej Polsce. Kolejne na liście banki PKO BP i Santander nie zanotowały tak spektakularnego wzrostu, a ich stan posiadania zwiększył się zaledwie o kilka egzemplarzy, podobnie jak w przypadku Pekao i Millenium.

Przeczytaj także: Jak działają wpłatomaty?
 

Banki wycofują się z obsługi, liczba wpłatomatów rośnie

ING Bank Śląski odnotował za to największy spadek, z 354 wpłatomatów na... 0. Zarząd banku zdecydował o wycofaniu się z obsługi urządzeń, choć nadal znajdują się one w placówkach spod znaku lwa. Ich obsługą zajmuje się obecnie IT Card, co pozwala zrozumieć nagły wzrost stanu posiadania tej sieci. Operator posługujący się marką Planet Cash wszedł z impetem na rynek, wcześniej przejmując w ten sposób maszyny do wpłat gotówkowych BNP Paribas i Credit Agricole.

Przeczytaj także: Bankomaty własne - gdzie najtaniej i najłatwiej wypłacić gotówkę?

Najpopularniejsze