Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie, które trzeba traktować rozsądnie - przedstawiamy kilka porad jak radzić sobie z kredytem gotówkowym, tak aby jego spłacanie nie przyprawiało o ból głowy.Przede wszystkim kredytobiorca, zanim zdecyduje się na kredyt na określoną kwotę i okres spłaty, musi odpowiedź sobie na ważne pytanie - Czy da radę spłacać kredyt gotówkowy w terminie? Powinien dokładnie przeanalizować swój budżet, tak aby dostosować go do dodatkowego wydatku jakim jest spłata miesięcznej raty kredytu gotówkowego. Jeśli dodatkowy wydatek jest na granicy jego miesięcznego budżetu, warto zainteresować się optymalizacją i poczytać artykuły dot. oszczędzania. Sporo można zaoszczędzić np. na rachunkach czy opłatach - większości przypadków płacimy więcej, ponieważ wybieramy droższe oferty (np. abonament za telefon czy internet).
 

Nie przesadź z kwotą kredytu

Drugim ważnym elementem jest dokładna kwota kredytu gotówkowego jaką chce wziąć kredytobiorca. Musi być ona dokładnie przemyślana i realna dla naszego budżetu. Bardzo łatwo przeszacować taką kwotę, zwykle wydaje nam się, że jesteśmy w stanie spłacać kredyt gotówkowy, jednak później okazuje się, że jest to problematyczne z wielu powodów. Lepiej nie przesadzać i dostosować swoją ratę tak, aby w "zapasie" pozostało nam jeszcze trochę środków finansowych w każdym miesiącu. Wtedy będziemy spokojni o spłatę kredytu w terminie.
 

Wybierz najtańszy kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe różnią się między sobą parametrami. Najważniejszy z nich to oprocentowanie - najwyżej oprocentowane są właśnie kredyty gotówkowe a najniżej kredyty hipoteczne. Aby mieć pewność co do wyboru najtańszego kredytu gotówkowego, warto skorzystać z porównywarki yousave kredytów gotówkowych. Alternatywą dla porównywarki może być konsultacja u doradcy finansowego, jednak zabiera ona więcej czasu i jest dość kosztowna (za to korzystnie z porównywarki jest bezpłatne).

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to jego najważniejszy parametr ale nie jedyny. Ważna jest też prowizja za kredyt gotówkowy, ubezpieczenie i inne dodatkowe opłaty, które często widnieją "małym druczkiem" w tabelach opłat i prowizji banków. Wszelkie "gwiazdki" powinny być dokładnie sprawdzone, ponieważ tam często mogą kryć się różnice między podobnymi do siebie ofertami. Jeśli przy wyborze kredytu gotówkowego kierujemy się tylko oprocentowaniem, możemy się później mocno rozczarować. Warto zwrócić uwagę na RRSO czyli całkowity koszt kredytu gotówkowego (prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe).
 

Nie spiesz się

Pamiętaj, pośpiech nie jest Twoim przyjacielem - warto zastanowić się dwa, a nawet trzy razem zanim podejmiemy decyzję o ofercie, wysokości kredytu gotówkowego i okresie spłaty. Nie ma nic gorszego niż spłacanie kredytu, na którego nas nie stać. Kredyt gotówkowy warto brać w momencie, kiedy nasza sytuacja finansowa jest stabilna i nic pod tym względem nie zmieni się w najbliższym czasie.

Porównanie kredytów gotówkowych

Najpopularniejsze