Zdolność kredytowa, co to jest i jak obliczyć?

Zdolność kredytowa, co to jest i jak obliczyć?


Zdolność kredytowa to możliwość spłaty raty kredytu odejmując od dochodów kredytobiorcy wydatki, które już posiada. Np. Jeśli klient zarabia 3 tys zł a jego wydatki łącznie równe są 2 tys zł, wówczas na ratę kredytu zostaje 1 tys zł. Jednak nie jest to dobre zabezpieczenie dla banku, dlatego kluczowy jest tzw. dochód dyspozycyjny - oznacza to ile dochodu zostaje po odjęciu wszystkich wydatków i raty np. kredytu hipotecznego o który ubiega się klient. Czyli na naszym przykładzie, jeśli wysokość raty kredytu wynosi 500 zł, dochód dyspozycyjny klienta wynosi 500 zł.


Zdolność kredytowa. Jak obliczyć zdolność kredytową?

Możliwe jest obliczenie swojej zdolności kredytowej za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie. Aby móc to zrobić potrzebne będą następujące informacje:

- Liczba osób w gospodarstwie domowym
- Średni miesięczny dochód netto
- Suma miesięcznych rat kredytowych
- Suma innych miesięcznych zobowiązań
- Informacja o posiadaniu debetu w rachunku
- Miesięczne wydatki na utrzymanie
- Suma limitów na kartach kredytowych

Adres strony www do obliczenia zdolności kredytowej:
https://lp.yousave.pl/pozyczkagotowkowa/?source=zdolnosc-kredytowa

 

Zdolność kredytowa w przypadku polskiej i obcej waluty.

Inaczej jest liczona zdolność kredytowa dla kredytów walutowych, a inaczej dla kredytów w naszej walucie (polski złoty). Jeśli chodzi o kredyty walutowe, rata kredytowa wyliczana jest na podstawie wnioskowanej kwoty kredytu, która powiększona jest o 20 proc. (przy oprocentowaniu kredytu złotowego). Dlatego jeśli chcemy uzyskać kredyt walutowy, musimy mieć zdolność kredytową większą o 20 proc. niż przy ubieganiu się o kredyt złotowy. Zmiany te są skutkiem wprowadzonej w 2006 r. Rekomendacji S.
 

Przeczytaj także:
Wskażnik DTI a zdolność kredytowa
Kredyt odnawialny
Ryzyko kredytowe rodzaje i jak obliczyć