Zdolność kredytowa - co to jest i jak obliczyć?

Zdolność kredytowa - co to jest i jak obliczyć?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty raty kredytu odejmując od dochodów kredytobiorcy wydatki, które już posiada. Np. Jeśli klient zarabia 3 tys zł a jego wydatki łącznie równe są 2 tys zł, wówczas na ratę kredytu zostaje 1 tys zł. Jednak nie jest to dobre zabezpieczenie dla banku, dlatego kluczowy jest tzw. dochód dyspozycyjny - oznacza to ile dochodu zostaje po odjęciu wszystkich wydatków i raty np. kredytu hipotecznego o który ubiega się klient. Czyli na naszym przykładzie, jeśli wysokość raty kredytu wynosi 500 zł, dochód dyspozycyjny klienta wynosi 500 zł.
 


Zdolność kredytowa - jak obliczyć zdolność kredytową?

Możliwe jest obliczenie swojej zdolności kredytowej za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie. Aby móc to zrobić potrzebne będą następujące informacje:

  • Liczba osób w gospodarstwie domowym
  • Średni miesięczny dochód netto
  • Suma miesięcznych rat kredytowych
  • Suma innych miesięcznych zobowiązań
  • Informacja o posiadaniu debetu w rachunku
  • Miesięczne wydatki na utrzymanie
  • Suma limitów na kartach kredytowych


Adres strony www do obliczenia zdolności kredytowej: 
Oblicz zdolność kredytowa - wypełnij krótki formularz


 

Zdolność kredytowa w przypadku polskiej i obcej waluty

Inaczej jest liczona zdolność kredytowa dla kredytów walutowych, a inaczej dla kredytów w naszej walucie (polski złoty). Jeśli chodzi o kredyty walutowe, rata kredytowa wyliczana jest na podstawie wnioskowanej kwoty kredytu, która powiększona jest o 20 proc. (przy oprocentowaniu kredytu złotowego). Dlatego jeśli chcemy uzyskać kredyt walutowy, musimy mieć zdolność kredytową większą o 20 proc. niż przy ubieganiu się o kredyt złotowy. Zmiany te są skutkiem wprowadzonej w 2006 r. Rekomendacji S.
 

Przeczytaj także:

Najpopularniejsze