Złomowanie samochodu - krok po kroku

Posiadasz samochód, który nie nadaje się już do użytku, wymaga remontu, który się nie opłaca lub też jest poważnie zniszczony po wypadku i zastanawiasz się nad jego zezłomowaniem? Takie rozwiązanie często okazuje się niezwykle korzystne. Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

zlomowanie auta

 

Kiedy warto zdecydować się na złomowanie pojazdu?

Rozważasz oddanie swojego samochodu na złom, ale nie wiesz, czy się to opłaci? Może przynieść to wiele korzyści w sytuacji, w której:

• Posiadasz stary, zniszczony samochód, którego sprzedaż może być utrudniona. Ponadto, nowy właściciel może nie być świadomy wszelkich usterek i jadąc nabytym pojazdem zrobi sobie coś złego, co może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami.
• Chciałbyś oszczędzić wiedząc, że koszt ubezpieczenia dla starszych modeli jest zazwyczaj bardzo duży. W związku z tym lepiej zezłomować taki pojazd, zamiast przeznaczać na niego kolejne pieniądze. Bardziej opłaca się zakup nowszego modelu, którego polisa będzie niższa i który posłuży przez wiele lat.
• Zostanie stwierdzona szkoda całkowita po wypadku drogowym.
• Samochód jest już w takim stopniu wyeksploatowany, że poruszanie się nim może stanowić zagrożenie dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

Jak wyrejestrować i zezłomować samochód? Instrukcja krok po kroku.

Aby móc we właściwy sposób zezłomować oraz wyrejestrować swój samochód, powinieneś najpierw znaleźć Stację Demontażu Pojazdów, która posiada zezwolenie od Marszałka Województwa. Warto dowiedzieć się, czy dana stacja demontażu posiada własny odbiór lawetą oraz czy trzeba dostarczyć auto we własnym zakresie. Udając się do niej, należy posiadać ze sobą dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, tablica rejestracyjna oraz karta pojazdu. Powinieneś się także upewnić, że auto ma czytelny numer VIN. W przypadku, gdy stacja zechce pozyskać podzespoły z Twojego samochodu, musisz pamiętać o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

Dostaniesz od pracownika stacji trzy egzemplarze dokumentu, który będzie poświadczał zezłomowanie samochodu - jeden jest dla pracownika, drugi dla Ciebie, a trzeci będzie niezbędny do wyrejestrowania w urzędzie. W ciągu 30 dni od oddania do demontażu powinieneś wyrejestrować samochód. W urzędzie będziesz musiał posiadać dowód osobisty, aby potwierdzić swoją tożsamość. Ponadto, będziesz potrzebować karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia polisy OC i zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Należy wspomnieć jeszcze, że opłata skarbowa wynosi w przypadku wyrejestrowania pojazdu 10 złotych. Aby móc zakończyć polisę, nie zapomnij powiadomić swojego ubezpieczyciela o zezłomowaniu samochodu. Opisana procedura może wydawać się skomplikowana, ale to tylko pozory. Jest to bardzo proste, należy tylko stosować się do powyższej instrukcji i o niczym nie zapomnieć. Czy auto oddawane na złom musi być sprawne? Nie, a większość Stacji Demontażu Pojazdów posiada samochodowe lawety.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC krótkoterminowe na miesiąc

 

Ubezpieczenie a zezłomowanie samochodu - najważniejsze informacje

W przypadku, kiedy posiadasz stary i będący w kiepskim stanie technicznym samochód, na pewno jesteś świadomy tego, jak wysokie są koszty jego utrzymania. Chodzi nie tylko o zużycie paliwa czy też ciągłe naprawianie usterek bądź wymienianie podzespołów. Mowa także o niezwykle wysokiej polisie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku starszych modeli życzą sobie płacenia bardzo wysokich ubezpieczeń. Należy zatem wiedzieć, że zezłomowanie starego auta jest idealnym rozwiązaniem, aby pozbyć się płacenia wygórowanych składek ubezpieczeniowych. Wykupywanie kolejnego OC się nie opłaci. Polisa jest zazwyczaj wstrzymywana już w dniu wyrejestrowania - jeżeli konieczne było pokrycie jej kolejnej raty, nie będzie już trzeba tego robić. Ubezpieczyciel powinien ustalić, za ile dni składka zostanie
zwrócona. Powinien wypłacić także należną sumę. Warto wiedzieć, że niska wartość to jeden z najczęstszych powodów przeznaczania pojazdów na demontaż.

Przeczytaj także: Kara za brak OC 2019 i 2020

Najpopularniejsze