Zmodernizowane banknoty 200 zł od lutego 2016. Kiedy banknot 500 zł?

Zmodernizowane banknoty 200 zł od lutego 2016. Kiedy banknot 500 zł?

 

Banknot 200 zł jako ostatni doczekał się nowych zabezpieczeń. Zmodernizowana wersja trafi do obiegu od lutego 2016 r. Tym samym NBP rozpoczyna projekt banknotu o nominale 500 zł. Ma on trafić do obiegu w 2017 r.

 

Banknoty o niższych nominałach zostały zmodernizowane wcześniej i od kwietnia 2014 r. coraz częściej pojawiają się w naszych portfelach. Na tą chwilę banknot 200 zł jest najwyższym nominałem a to oznacza, że będzie posiadał najbardziej zaawansowane zabezpieczenia np. takie "cuda techniki" jak nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej (czyli dynamiczne zmienianie koloru ze złotego do zielonego). Jeśli chodzi o sam projekt graficzny, nie uległ on zmianie (tak jak w przypadku pozostałych banknotów o niższym nominale). Różnica w wyglądzie dotyczy wspomnianych zabezpieczeń, które są po prostu widoczne gołym okiem. 

 

Banknot 200 zł

 

Zlecenie produkcji zmodernizowanych banknotów o nominale 200 zł trafiło już do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To czysto techniczna operacja, jest skutkiem postępu technologicznego i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz uniknięcie fałszerstw znaków pieniężnych. Pierwsze banknoty pojawią się na rynku od lutego 2016 r. 

 

NBP wprowadzając zmodernizowany banknot z nominałem 200 zł skupi się teraz na projekcie banknotu o nominale 500 zł, który ma trafić do obiegu najwcześniej w 2017 r. Powód? Obniżenie kosztów emisji oraz sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez Narodowy Bank Polski. Wizerunek jakiej postaci znajdzie się na najwyższym nominale? Zachowując chronologiczną ciągłość serii "Władcy polscy" będzie to król Jan III Sobieski. 

 

Konto bankowe

Zobacz rownież:
Pieniądze - definicja, historia
 

Najpopularniejsze