Kredyt dla firm działających poniżej roku
10 listopada 2020
Kredyt dla wielu firm jest jedynym sposobem na sfinansowanie niezbędnych inwestycji bądź pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najwięcej pytań o kredyty dla firm pojawia się wśród początkujących przedsiębiorców. Uzyskanie kredytu gotówkowego przez firmy działające poniżej roku nie jest proste. Czy kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy jest w ogóle możliwy?
Spis treści:
- Kredyt dla firm działających poniżej roku - najważniejsze informacje
- Rodzaje kredytów dla firm
- Kredyt dla firm działających poniżej roku - ranking kredytów dla firm
- Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy - czy to możliwe?
- Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy
- Kredyt firmowy po 6 miesiącach
- Jak złożyć wniosek o kredyt dla firm na start?
- Pożyczka pozabankowa dla nowej firmy bez BIK
Kredyt dla firm działających poniżej roku - najważniejsze informacje
Wymagania instytucji bankowych wobec przedsiębiorców ubiegających się o kredyty dla firm są dość wysokie. Jednym z najważniejszych wymogów jest odpowiednio długi czas prowadzenia działalności, który wynosi zazwyczaj minimum 12 miesięcy. Ponadto, właściciel firmy musi także właściwie udokumentować przychody za rok ubiegły. W związku z rosnącą liczbą uruchamianych w Polsce przedsiębiorstw, niektóre banki decydują się na poluzowanie swojej polityki kredytowej, dzięki czemu uzyskanie kredytu dla firm poniżej 12 miesięcy staje się możliwe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że co do zasady największe szanse na otrzymanie kredytu na atrakcyjnych warunkach mają wyłącznie firmy istniejące od dłuższego czasu. Te nowopowstałe mają z tym niejednokrotnie poważny problem.
Rodzaje kredytów dla firm
Wielu przedsiębiorców sięga po kredyty dla firm, ponieważ dzięki nim mają możliwość zainwestowania uzyskanych środków w innowacyjne rozwiązania bądź sfinansowania bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm to:
- kredyt dla nowych firm - niektóre banki mają w swojej ofercie oferty kredytów dla firm już od 1. dnia działalności,
- kredyt obrotowy - służy on do sfinansowania bieżących wydatków związanych z prowadzeniem firmy,
- kredyt inwestycyjny - można go przeznaczyć na zrealizowanie inwestycji,
- kredyt technologiczny - służy on do zakupienia innowacyjnych technologii, dzięki którym firma będzie mogła stać się liderem w swojej branży,
- kredyt pomostowy - przedsiębiorcy zaciągają go najczęściej wtedy, gdy potrzebują środków na pokrycie kosztów projektów, na które otrzymali dotację unijną, ale czekają jeszcze na przelew środków,
- pożyczki pozabankowe dla firm - oferują je instytucje pozabankowe, a ich atutem jest fakt, iż przedsiębiorca kwotę uzyskaną z takiej pożyczki może przeznaczyć na dowolnie wybrany cel,
- kredyt hipoteczny - gdy przedsiębiorca planuje zakupić nieruchomość, kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem,
- kredyt w rachunku bieżącym dla firm - jest to produkt, dzięki któremu bank przyznaje klientowi określony limit środków do wydania na jego koncie firmowym.
Kredyt dla firm działających poniżej roku - ranking kredytów dla firm
Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy - czy to możliwe?
Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy nie jest dostępny w ofercie wszystkich instytucji bankowych, jednak jego znalezienie nie jest trudne. Kredyt tego rodzaju mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczęli prowadzić swoją działalność gospodarczą. W wielu przypadkach kredyt dla firm poniżej roku można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel - bank nie będzie nas pytał o to, na co konkretnie chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze.
O kredyt dla nowych firm mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy, którzy:
- prowadzą działalność nie dłużej niż 12 bądź 18 miesięcy,
- prowadzą działalność jako osoba fizyczna, rolnik w formie spółki jawnej, spółki cywilnej, spółki fizycznej, spółki partnerskiej,
- przedstawią dokumenty poświadczające istnienie przedsiębiorstwa (wyciąg z CEIDG oraz zaświadczenie z ZUS i US).
Kredyt dla nowej firmy może być przyznany bez żadnych zabezpieczeń rzeczowych lub z zabezpieczeniem (jest nim np. hipoteka na nieruchomości). W tym drugim przypadku maksymalna kwota kredytu, o którą będzie można się ubiegać, będzie oczywiście znacznie wyższa.
Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy
Krótki staż prowadzenia działalności gospodarczej niejednokrotnie może być sporym problemem w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Czy istnieje kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy? Znalezienie takiej oferty jest możliwe, jednak nie będzie wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Bank udzielając finansowania początkującemu przedsiębiorcy ponosi spore ryzyko. Tak krótki czas prowadzenia działalności nie daje jakiejkolwiek gwarancji, czy dana firma utrzyma się przez odpowiednio długi czas na rynku. Harmonogram spłaty kredytu może dotyczyć nawet kilku lat. Skąd bank ma mieć pewność, że dany przedsiębiorca nie utraci płynności finansowej, przez co nie będzie miał środków na spłatę zaciągniętego zobowiązania?
Z powyższych względów zdecydowanie najczęstszymi ofertami polskich banków dedykowanymi przedsiębiorcom są takie kredyty firmowe, w których należy spełnić warunek prowadzenia działalności od minimum 6 lub 12 miesięcy. Bank wtedy widzi, że dana firma istnieje już od jakiegoś czasu oraz posiada dochody na odpowiednio wysokim poziomie.
Kredyt firmowy po 6 miesiącach
Jeśli firma funkcjonuje od minimum pół roku, szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego dla firm znacznie wzrastają. Sześć miesięcy działalności to dosyć długi okres. Przez pół roku właścicielowi firmy może udać się zrealizować wiele ważnych transakcji czy podpisać sporo korzystnych umów, dzięki czemu jego sytuacja finansowa będzie wystarczająco dobra.
Warto jednak pamiętać o tym, że każdy bank przed podjęciem ostatecznej decyzji o udzieleniu kredytu firmowego bardzo dokładnie sprawdzi zdolność kredytową oraz historię kredytową wnioskującego przedsiębiorcy. Udzielanie kredytów firmom działającym od 6 lub 12 miesięcy wiąże się z większym ryzykiem dla kredytodawcy, dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę podczas składania wniosku.
Jak złożyć wniosek o kredyt dla firm na start?
Procedury związane z ubieganiem się o kredyty dla firm na start nie są czasochłonne. Taki kredyt można uzyskać na takich samych zasadach jak zwyczajny kredyt dla firm online. Aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu dla firm na start, warto zapoznać się z przygotowanymi przez naszą redakcję ofertami. Opracowany przez nas ranking kredytów dla firm na start zawiera oferty najlepszych kredytów dedykowanych początkującym przedsiębiorcom, o które można ubiegać się bez wychodzenia z domu. Do złożenia wniosku w zupełności wystarczy nam komputer ze stałym dostępem do internetu.
Po znalezieniu najlepszej oferty w rankingu kredytów dla firm, należy przejść na stronę internetową konkretnego banku, określić za pomocą suwaka pożądaną kwotę oraz złożyć wniosek o kredyt. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że każdy bank przed udzieleniem kredytu przedsiębiorcy poprosi go o przesłanie niezbędnych dokumentów. Chodzi tutaj oczywiście o wpis do rejestru działalności gospodarczej a także zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego potwierdzające, że wnioskodawca nie ma wobec tych instytucji publicznych żadnych zadłużeń.
W trakcie wypełniania wniosku można także zdecydować się na zawnioskowanie o wyższą kwotę. Bank zażąda jednak dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki, poręczenia osoby trzeciej, cesji bądź zastawu ustanowionego na majątku trwałym firmy. Na kredyt dla firm z zabezpieczeniem najlepiej jest decydować się tylko wtedy, gdy planujemy pozyskać środki na realizację jakiejś ważnej inwestycji, dzięki której osiągniemy lepszą pozycję w swojej branży.
Sprawdź również: Konto firmowe z debetem na start
Pożyczka pozabankowa dla nowej firmy bez BIK
Jeśli początkującemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby otrzymać finansowanie bez zbędnych formalności w jak najkrótszym czasie, może również skorzystać z pożyczek dla firm bez bik oferowanych przez popularne instytucje pozabankowe. Znalezienie pożyczki pozabankowej dla firm jest znacznie łatwiejsze niż kredytu w banku. Decyzje pożyczkowe wydawane są wyjątkowo szybko. Firmy pożyczkowe udzielające finansowania przedsiębiorcom w wielu przypadkach nie wymagają przesyłania dokumentów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, co wpływa na znaczne przyspieszenie całej procedury.
Sprawdź koniecznie: Pożyczki bez BIK - chwilówki bez sprawdzania baz i historii kredytowej