Kredyt dla nowych firm na start
15 października 2020
Do otwarcia własnej działalności gospodarczej niezbędny jest nie tylko dobry, oryginalny pomysł. O wiele ważniejsze są pieniądze. Bez nich uruchomienie firmy jest praktycznie niemożliwe. Nie masz pieniędzy, ale chciałbyś otworzyć własny biznes? Jest na to sposób - kredyt dla firm na start. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kto może korzystać z kredytów dla nowych firm.
Kredyty dla firm na start działalności - ranking kredytów
Spis treści:
- Kredyty dla firm na start działalności - ranking kredytów
- Kredyt na uruchomienie działalności gospodarczej
- Jak znaleźć kredyt dla firm na start?
- Kredyt dla firm na start - warunki
- Ocena zdolności kredytowej - jak wygląda?
- Biznesplan kluczem do sukcesu
- Jak napisać biznesplan?
- Kredyt w rachunku bieżącym dla nowych firm
Kredyt na uruchomienie działalności gospodarczej
Uruchomienie własnej firmy jest marzeniem ogromnej liczby osób. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim wieloletni pracownicy etatowi mający dość pracy dla kogoś. Sporą przeszkodą w rozpoczęciu pracy na własny rachunek są jednak finanse. Wejście na wymagający rynek wymaga posiadania nie tylko dobrego pomysłu, ale także sporej gotówki. Nie wszyscy posiadają oszczędności bądź mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny czy przyjaciół. W takim przypadku jedyną dostępną możliwością jest kredyt dla nowych firm.
Kredyt w banku jest jedną z dostępnych form finansowania, która przychodzi nam do głowy jako pierwsza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że instytucje bankowe przed udzieleniem klientowi jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki, dokładnie go sprawdzają. Spełnienie jasno określonych, często dość wyśrubowanych wymagań, jest niezbędne do tego, aby w ogóle otrzymać kredyt.
Procedura oceny zdolności kredytowej jest podzielona na dwa etapy. Na samym początku bank weryfikuje wysokość przychodów wnioskodawcy oraz wszystkie jego aktywne zobowiązania i ponoszone koszty. Problem jest jednak w przypadku powstających firm, ponieważ w takim przypadku kredytodawca nie ma możliwości na dokonanie oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Drugim etapem jest weryfikacja historii kredytowej klienta. W przypadku, gdy dana firma działa od minimum 12 miesięcy, wówczas etap ten nie powinien wiązać się z jakimikolwiek problemami. Z kolei, gdy o kredyt gotówkowy ubiega się startująca firma, wtedy może pojawić się sporo utrudnień. Należy również podkreślić, że bank podczas procedury weryfikacyjnej sprawdza informacje nie tylko na temat firmy, ale również osoby składającej wniosek.
Musisz sprawdzić: Limit kredytowy dla nowej firmy w mBanku
Jak znaleźć kredyt dla firm na start?
Znalezienie kredytu dla firm na start nie zawsze jest proste. Banki z roku na rok zaostrzają prowadzoną przez siebie politykę, dlatego liczba procedur do przejścia jest naprawdę spora. Najlepiej, gdy osoba wnioskująca o kredyt dla firmy na początek, posiada dobre relacje z bankiem już od jakiegoś czasu. W takiej sytuacji szansa na uzyskanie takiego kredytu znacząco rośnie. Zarówno przedstawiciele banku jak i przedsiębiorca muszą solidnie się przygotować do przyznania takiego kredytu.
Wielu osobom rozpoczynającym swoją przygodę z biznesem już sam proces uruchamiania działalności gospodarczej może przysporzyć sporej liczby problemów. Przyszli przedsiębiorcy mają do załatwienia sporo spraw urzędowych, co jest dosyć czasochłonne. Jeśli dojdzie do tego jeszcze ubieganie się o kredyt dla firm na start, to wszystko skomplikuje się jeszcze bardziej. Niektórzy zastanawiają się również, czy wnioskowanie w banku o kredyt w sytuacji, gdy firma jeszcze nie działa, ma w ogóle sens.
Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie banki w Polsce posiadają oferty dedykowane osobom chcącym uruchomić swoje firmy. Znalezienie odpowiedniej instytucji, która powierzy nam swoje środki na założenie działalności gospodarczej, może zatem trochę potrwać. Warto także wiedzieć o tym, że warunki udzielania omawianych kredytów dla nowych firm nie zawsze są tak korzystne, jak byśmy sobie tego życzyli. Są jednak banki, które decydują się na wsparcie początkujących przedsiębiorców w formie kredytu na uruchomienie działalności gospodarczej.
Kredyt dla firm na start - warunki
Każdy bank jasno określa warunki udzielania poszczególnych produktów finansowych. Nie inaczej jest w przypadku kredytów na początek działalności gospodarczej. Warunki mogą się różnić w zależności od wybranej przez nas oferty. Aby kredyt dla firm na start był jak najlepiej dopasowany do naszych możliwości finansowych i potrzeb, najlepiej przejrzeć jak najwięcej ofert. W ten sposób wybór najkorzystniejszej, dopasowanej do określonych potrzeb i możliwości finansowych oraz zdolności kredytowej, będzie o wiele łatwiejszy.
Jakie warunki określają banki mające w swojej ofercie kredyty dla firm na start? Początkujący przedsiębiorcy w pierwszej kolejności powinni dostarczyć do banku wpis do rejestru działalności gospodarczych. Przywołany dokument jest niezbędny, ponieważ potwierdza on fakt istnienia założonego przez nas przedsiębiorstwa. Bank wymaga także dostarczenia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz podatkiem w Urzędzie Skarbowym. Niektóre banki potrzebują także zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia udzielanego kredytu.. Przybiera ono np. formę hipoteki na nieruchomości. Wiele banków nie wymaga zabezpieczeń, jednak w takim przypadku kwota kredytu będzie z pewnością mniejsza.
Ocena zdolności kredytowej - jak wygląda?
Procedura wobec przedsiębiorców wnioskujących o kredyt dla firm na start jest nieco inna w każdym banku. Jak oceniana jest zdolność kredytowa? Na ten element ogromny wpływ ma przede wszystkim zabezpieczenie kredytu. Takim zabezpieczeniem może być na przykład hipoteka nieruchomości. W ten sposób bank znacząco obniża ryzyko związane z udzieleniem zobowiązania, a dodatkowo rośnie także maksymalna kwota kredytu.
Ogólna zasada jest następująca: im niższa jest zdolność kredytowa, tym gorsze warunki kredytu zaoferuje bank. Zachęcamy, aby popracować nad swoją wiarygodnością. Można to uczynić np. poprzez terminową spłatę wszystkich swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych. Bank widząc, że dany wnioskodawca w przeszłości terminowo spłacał wszystkie swoje pożyczki i kredyty, z pewnością chętniej udzieli mu kredytu.
Biznesplan kluczem do sukcesu
Każdy bank bardzo dokładnie przejrzy także inny, niezwykle istotny dokument. O czym mowa? Chodzi tutaj oczywiście o biznesplan. To właśnie on zawiera informacje o celu, na którym mają zostać przekazane środki z kredytu oraz informacje o najbliższych planach dotyczących rozwoju założonego biznesu. Do stworzenia biznesplanu należy się bardzo dobrze przygotować. Jeśli sporządzimy go w niewłaściwy sposób, nasze szanse na uzyskanie kredytu dla nowych firm znacząco spadną.
Przeważająca większość polskich banków udziela kredytów dla nowych firm wyłącznie na jasno określone rodzaje inwestycji, które wydają się być rentowne i rozsądne. Dla banku najważniejsze jest zmniejszenie ryzyka, dlatego z pewnością nie wyłoży on środków na takie przedsięwzięcie, które z góry jest skazane na niepowodzenie. Oprócz kredytów na start istnieją jednak także kredyty obrotowe czy linie kredytowe dedykowane nowo utworzonym działalnościom gospodarczym. Są to produkty dające stały dostęp do dodatkowych środków finansowych.
Konsultanci oraz analitycy zatrudniani przez dany bank będą oceniać szanse powodzenia danego biznesu w sposób samodzielny. Bardzo dokładnie zostanie zbadana charakterystyka branży, w której ma działać dane przedsiębiorstwo. Biznesplan w tym procesie może pełnić pierwszoplanową rolę. Jeśli zostanie sporządzony w sposób właściwy i zawarte w nim będą cenne informacje, to bank będzie miał pewność, iż jest to profesjonalny przedsiębiorca, który doskonale wie, w jakim kierunku ma podążać utworzona przez niego firma i bez problemu poradzi sobie ze swoją konkurencją.
Oprócz biznesplanu na wydanie decyzji kredytowej duży wpływ ma także bezpośrednia rozmowa pomiędzy właścicielem firmy a konsultantami banku, którzy odpowiadają za kredyty dla przedsiębiorców. Trzeba się przygotować na to, że cały proces ubiegania się o kredyt dla nowych firm może być wieloetapowy i zbiurokratyzowany.
Jak napisać biznesplan?
Przedsiębiorcy, którzy stawiają pierwsze kroki i zależy im na otrzymaniu kredytu dla nowych firm, muszą w odpowiedni sposób przekonać dany bank, że powierzenie im pieniędzy będzie dobrą decyzją. Nie jest to jednak proste w sytuacji, gdy biznes działa dopiero od kilku dni lub tygodni, zatem nie przynosi jeszcze zysków na satysfakcjonującym poziomie. Bank podczas wydawania decyzji kredytowej będzie się zatem opierał przede wszystkim na biznesplanie. Jeśli dokument ten będzie sporządzony w sposób właściwy, instytucja bankowa z pewnością zostanie przekonana, że klient odniesie sukces, a ze spłatą zaciągniętego zobowiązania nie będzie miał żadnego problemu.
Co powinno się znaleźć w biznesplanie? Okazuje się, że wielu początkujących biznesmenów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, co musi zawierać dobry biznesplan. Na szczęście, w internecie są gotowe biznesplany, którymi można się zasugerować. Biznesplan musi mówić o aktualnej sytuacji w branży, w której przedsiębiorca uruchamia działalność, o przewidywanych etapach rozwoju oraz o prognozowanych zyskach na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. Jeśli dodatkowo zastosowana w nim zostanie branżowa, fachowa terminologia, bank zostanie utwierdzony w tym, iż przyznanie kredytu danemu przedsiębiorcy będzie właściwą decyzją.
Kredyt w rachunku bieżącym dla nowych firm
Interesującym produktem przeznaczonym dla osób otwierających swoje własne przedsiębiorstwo jest kredyt w rachunku bieżącym. W porównaniu z tradycyjnym kredytem daje on stały dostęp do środków. Taki limit jest odnawiany co miesiąc. Jest jednak jeden istotny warunek: kredytobiorca musi na bieżąco spłacać swoje dotychczasowe zadłużenie. Ogromną zaletą kredytu w rachunku bieżącym dla nowych firm jest przede wszystkim elastyczność.
Chodzi o to, że początkujący przedsiębiorca samodzielnie decyduje o tym, na co wyda uzyskane od banku środki. Pieniądze mogą być przeznaczone np. na sfinansowanie inwestycji czy opłacenie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że również w przypadku kredytu w rachunku bieżącym bank bardzo dokładnie zweryfikuje zdolność kredytową. Nowe firmy nie mogą liczyć na zbyt wysoki limit.
Musisz sprawdzić: Konto firmowe z debetem